Kültür Sanat Edebiyat Şiir

maşallah sizce ne demek, maşallah size neyi çağrıştırıyor?

maşallah terimi Dolun Ay tarafından 18.03.2005 tarihinde eklendi

 • Abdurrahman Selim Ertan
  Abdurrahman Selim Ertan 30.09.2009 - 17:11

  maşallah; gerçek hayatta kullandığımız zaman zarfı içersinde,gerçekleşen herhangi bir olumlu veya olumsuz durum karşısında,bu olgunun bizzat tek kuvvet mercii olan allahın kudretiyle meydana geldiğinin,manasıyla aklen bilinerek söylenmesi gereken bir kelime-i nişandır,wesselam

 • Golf
  Golf 25.05.2009 - 11:22

  MAAŞALLAH,'ALLAH'IN YARATICI İRADESİYLE GERÇEKLEŞEN ŞEY'ANLAMINA GELİR.HAYRET MAKAMINDA KULLANILDIĞINDA'BU GÖRDÜĞÜM ŞEY.ANCAK ALLAH'IN YARATICI İRADESİYLE GERÇEKLEŞİR'VURGUSUNU TAŞIR.
  İNSANIN ALLAH KARŞISINDA,ALLAH'IN MUHTEŞEM SANATI,ÜSTÜN SİYASETİ,GÖRKEMLİ YARATIŞI,KARŞISINDA ALACAĞI TEK VAZİYET VARDIRAYRANLIK.BU MAKAMA HAYRET MAKAMI ADI VERİLİR.İNSAN ALLAH! A YAKLAŞTIKÇA,O'NUN ESMASININ VARLIKTA YANSIYAN TECELLİLERİNİ DAHA İYİ FARK EDER.BUNUN SONUCUNDADA HAYRETİ ARTAR.
  HAYRET ETMEK,FARK ETMEKTİR.İLAHİ SANATIN BÜYÜKLÜĞÜNÜ BİLMEYEN FARK ETMEZ.FARK ETMEYEN HAYRETTE ETMEZ.OLAĞAN İÇİNDE GİZLENMİŞ SAYISIZ MUCİZEYİ FARK EDER.FARK ETTİĞİ HER BİR MUCİZE HAYRETİNİ ARTTIRIR.HAYRETİ ARTTIKÇA BASİRETİ VE FERASETİ ARTAR.BASİRETİ ARTTIKÇA HAYRETİ ARTAR.

  MAŞAALLAH DEMEK,HZ İBRAHİM'İN YILDIZ,AY VE GÜNEŞ ÜZERİNDEN ONLARIN YARATICISINA ZİHNİ BİR İNTİKALGERÇEKLEŞTİRDİĞİ GİBİ,SANAT ÜZERİNDEN SANATÇIYA,İİL ÜZERİNDEN FAİLE,ESER ÜZERİNDEN MÜESSİRE İNTİKAL ETMEKTİR.ALLAHA EMANET OLUN.(alıntıdır gerçek manada anlayabilmemiz için)

 • Mahzun Mahzun
  Mahzun Mahzun 07.11.2006 - 15:36

  nazar değmemesi için kullanılan, dua mahiyetinde sözcük...

 • Ahmet Gazi Aydoğan
  Ahmet Gazi Aydoğan 11.12.2005 - 11:26

  NAzar değmemesi için söylenen ve iyi dilekler ileten bir sözcük. Zamanında Kamyonların üzerindeki Maşallah yazısı sebebiyle bir zamanlar Almanlar bunun Türkiyede üretilen bir kamyon markası olduğunu düşündükleri bir kelime. Yıllar boyu tosun gibi olan evimizin vazgeçilmezi kedi ve köpeklerimize koyduğumuz isim. Bu kadar yeter herhalde.

 • Yaşam Aslan
  Yaşam Aslan 18.08.2005 - 01:14

  41 kere hemde...
  Tütütütütü...... :))

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz 18.03.2005 - 23:34

  ne alakaysa o sünnet çocuklarının elbiselerinin üzeriine yazılan yaldızlı yazı geliyor aklıma...