Kültür Sanat Edebiyat Şiir

lefter küçükandonyadis sizce ne demek, lefter küçükandonyadis size neyi çağrıştırıyor?

lefter küçükandonyadis terimi Var Mısın? tarafından 05.08.2004 tarihinde eklendi

 • Mete Esin
  Mete Esin 14.01.2012 - 03:16

  En büyük o olmalıdır!
  Fenerbahçeliyim... Yetmişiki yaşım îtibârıyla, Lefter’i de sahada görmüş ve seyretmiş kişiyimdir. O, buraya yazılacak birkaç satırla sınırlı bir kimlik değildir. Kendisi, her şeyden önce iyi insan ve bir centilmendir. Nitekim, diğer kulüp taraftarlarınca da dâimâ sevilmiş ve sayılmıştır.
  Lefter’in babası, Arnavut aslından olup İstanbul Büyük Adalı balıkçı bir Rumdur. Annesi de Rum biliniyordu. Ancak, bu gece bâzı kaynaklar Türk olduğunu söylemektedirler. Kendisi Ortodoks Hrıstiyan olsa da kızlarını Türkler, yâni Müslümanlarla evlendirmiştir. O, diğer yandan zâten tam bir Türk’tür. Nitekim, özellikle 6-7 Eylül 1955 olayları arkasından Yunanistan’a göçen onbinlerce Rum’a rağmen o Bura’da kalmıştır.
  Futbolda beyni, yüreği ve iki ayağı vardı. Topa kafayla vurduğu, hele de böyle gol attığı ender olaylardandır. En önemlisiyse… Formsuzluğu tanımaz, sakatlık nedir bilmezdi! Lefter, her maça çıkar futbolunu oynardı. Herhâlde, bütün zamanlar için en büyük futbolcumuz da oydu.
  Ey gençler! Tuttuğunuz kulüp hangisi olursa olsun, keşki onu bir tanımış olsaydınız!
  Evet… Maddî Lefter artık aramızda yok, ama mânen gönüllerde yaşamaya devâm edeceği muhakkaktır. Ona, kendi inancı uyarınca “toprağı bol olsun! ” diyelim.

  Mete Esin

 • Batuhan Batu
  Batuhan Batu 05.01.2009 - 21:32

  fenerbahce

 • Ahmet Mete Kaplan
  Ahmet Mete Kaplan 29.12.2006 - 15:50

  Lefter Küçükandonyadis, Rum asıllı Türk vatandaşı futbolcu. 22 Aralık 1925'te İstanbul'da doğdu. Türkiye'nin ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nün efsane futbolcularından biridir. Birçok spor otoritesine göre, Lefter Fenerbahçe Spor Kulubü'nün ve Türk futbol tarihinin gördüğü en yetenekli oyunculardandır.Fenerbahçe ile İstanbul Profesonel liginde 2 Turkiye Şampiyonasında 3 kere Şampiyonluk yaşadı.50 kez milli formayı giyen ilk oyuncu olduğu için futbol federasyonu altın madalyası aldı.'Ordinaryus'lakanıyla anılırdı.

  Fenerbahçe formasıyla 615 maçta 423 gol attı.
  Türk Milli Takımı formasıyla 50 maçta 20 gol attı.

  Fenerbahçe'den sonra İtalya'nın Fiorentina ve Fransa'nın Nice takımlarının formalarını giydi. İtalya'nın Fiorentina ve Fransa'nın Nice takımlarının formalarını giydi (1951-53) . Dönüşünde tekrar Fenerbahçe'de oynadı. Sarı-Lacivertli forma altında 2 İstanbul Profesyonel lig, 3 Türkiye şampiyonluğu yaşadı.

  1953-54 sezonunda Gol Kralı oldu.

  Milli Takım formasını 50 kez giydi. Futbol Federasyonu'nun 'Altın Şeref Madalyası'nı alan ilk futbolcu oldu.

  1963'te futbolu bıraktıktan sonra Yunanistan'ın Egaleo, Güney Afrika'nın Johannesburg takımlarında futbolcu ve antrenör olarak yer aldı. Daha sonra Samsunspor, Orduspor, Mersin İdmanyurdu ve Boluspor'da teknik direktörlük yaptı. Şu anda Büyükada'da yaşamaktadır.

  Futbol ile ilgili bu biyografik madde bir taslaktır. İçeriği geliştirerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.

 • Abdullah Teymur
  Abdullah Teymur 09.08.2006 - 11:54

  bence kadıköy belediye başkanı altıyoldaki boğa heykelini kaldırıp hemen lefterin heykelini oraya dikmeli.bence lefter bunu hakediyor hemde anasından içtiği o ak süt kadar.ama benin anlamadığım neden fenerbahçe camiası onu bir kez olsun başakan yapmadı

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz 22.07.2006 - 20:05

  Efsanevi futbolcu Lefter iki takım arkadaşıyla idman sahasında çalışıyomuş. İdman sahası dediysek tarlanın ortasında iki direk, o kadar. Kenarda da inekler otluyo. Bi ara Lefter’in ayağına bi top gelmiş, bi abanmış gavur. GÜMMM! Top dooğru kenardaki ineklerden birinin tamm böğrüne... İnek şöyle bi silkelenmiş, titremiş, ayakları tutmayınca, haaydi yere. Lefter’le iki arkadaşı hemen koşmuşlar ineğin yanına. Etrafta çoban falan da yok. Yahu hayvan mundar gidiyor öte tarafa. Devir de şimdiki gibi değil ki, yokluk zamanı. Bizimkiler zaten sabahtan beri idman yaptıklarından açlıktan geberiyolarmış. Hemen bismillah, ineği kesmişler oracıkta, takmışlar bi kazığa çevirme yapmışlar. Lefter’le iki arkadaşı yarım saatte yemiş koca ineği...

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe 09.05.2006 - 23:47

  Daha önce de yazdım...bence Türk'den daha Türk! ..

 • Martin Gore
  Martin Gore 09.05.2006 - 23:33

  oglunu taniyorum onun adida lefter...bide torunu var adi lenç,sevimli bi çocuk....simdi urlada oturuyorlar...

 • Mehmet Önçeken
  Mehmet Önçeken 09.04.2006 - 13:32

  Anlatılan hikayelere bakılırsa Türk futbol tarihinin en büyük futbolcusudur. Aynı dönemde Avrupa'da olsaydı şimdi Pele ve Cruyff la aynı kategoride anılırdı. Efsane Puşkaş ı 2 defa çalımlamış, dalga geçmiş insandır! Ve tarihi Yunanistan ve Macaristan galibiyetlerimizin mimarı...