Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kuyucaklı yusuf sizce ne demek, kuyucaklı yusuf size neyi çağrıştırıyor?

kuyucaklı yusuf terimi X tarafından tarihinde eklendi

 • Beste Negâr
  Beste Negâr

  Sabahattin Ali’nin kendi düşüncelerini, dünyaya bakışını yansıttığı adeta manifesto niteliğindeki romanının baş karakteri ve adı… Yalan dolan bilmeyen ne köylü ne şehirli bir karakterdir… Gerçi, toplumsal koşulların ürettiği bir karakterden ziyade Sabahattin Ali, yoktan bir tip yaratma eğilimine girişmiş ancak bunda başarılı olduğu söylenemez... Yarattığı tip fazla karikatür kalmış sanki…

  ilgilisi için Berna Moran’ın “Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış” adlı eseri öneririm… (Romanın kendisini de okumak kaydıyla) Ufak bir tüyo; ilkel doğa ilkel saflık felsefesinin de emârelerini göreceksiniz… J.J. Rousseau’nun kulakları çınlasın…

 • Saliha Yadigar
  Saliha Yadigar

  Bugünlerde beni etkileyecek sade bir kitap arıyordum. Dün akşam çıkıp aradım, tam istediğim gibi bir kitap buldum: Kuyucaklı Yusuf. Bu kadar yalın bir dille bu kadar çarpıcı yazılabilir. Onun boşuna Sabahattin Ali olmadığını bir kez daha anladım.

 • Buket
  Buket

  ben filmini izlemedim ama kitabını okumaya başladım..sabahattin ali'yi okumaya geç kaldığım için çok kızıyorum kendime...

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  evine baskın verdikten sonra ne oldu, kim oldu...

 • Feyza Yüksel
  Feyza Yüksel

  Sabahattin Ali'nin ünlü romanı.Dili oldukça yalın ve kesin ifadeler var.Hikayesi oldukça etkileyici.Yusuf adındaki bir evlatlığın hayat hikayesi.

  Yusuf devamlı beklenti içinde.Hayatının böyle olamayacağını düşünüyor.Başkalarının kendisi için biçtiği rolü oynuyor hayatta.Hayatını tesadüfler yönetiyor gibi.Sürmekte olduğu hayata ait olmadığının bilincinde.Kasabanın ileri gelenleri,egemen güçler,para....Yusuf'un hayatını şekillendiren ve onu üzücü bir sona asıl bunlar götürüyor.

  Oldukça romantik ve gerçek olamayacak kadar da gözü kapalı.

  Muazzez'in ölümü oldukça güzel ve çok da etkileyici bir biçimde anlatılmış.Onu Yusuf'un ruh eşi olarak tanımlamak istiyorum.Kitapta Yusuf'un başına gelen acı-tatlı tüm olaylar Muazzez sayesinde şekilleniyor.

  Kısacası Kuyucaklı Yusuf insan ruhunun tahlilindeki başarısı ve o zamanki taşra hayatını-taşrada yönetimi asıl elinde bulunduranları-o zamanda hakim olan hayat görüşünü yaşatması bakımından güzel bir roman.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Sabahattin Ali kitabından aynı adla uyarlanan film.

  Netteki Tanıtımı:
  Kuyucaklı Yusuf
  Yönetmen: Feyzi Tuna
  Yapımcı: Kadir Yurdatap 'Mine Film'
  Senaryo: Feyzi Tuna 'Eser: Sabahattin Ali'
  Görüntü Yönetmeni: Çetin Tunca
  Süre: 127 dakika
  Yapım YIlı: 1985
  Format: 35mm
  Oyuncular: Talat Bulut, Derya Arbaş, Ahmet Mekin, Engin İnal, Ferda Ferdağ, Sema Çeyrekbaşı, Melih Çardak, Atilla Yiğit, Nilgün Nazlı, Kemal İnci, Bülent Oran, Seda Yıldız..

  Filmin Konusu: Ailesi eşkiyalar tarafından öldürülüp öksüz ve yetim kalan Yusuf'un hikayesi. Öksüz ve yetim kalan Yusuf'u idealist biri olam Kaymakam Selahattin Bey evlet edinir...