Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kızılcık sizce ne demek, kızılcık size neyi çağrıştırıyor?

kızılcık terimi Yaşam Aslan tarafından tarihinde eklendi

 • Elif Gümüş
  Elif Gümüş

  bir bitki türü.

 • Nesrin Gelincik
  Nesrin Gelincik

  Eskiden el arabalarında satılırdı..Küçük külahlar içinde alırdık..
  Şimdilerde bir zamanlar diye anılanlardan oldu...

 • Selma Doğan
  Selma Doğan

  sopası güzel oluyormuş....
  ben, bu sopayla dayak yiyenlerin yalancısıyım............ :)))

 • Harun Çat
  Harun Çat

  adı geçince tükürük miktarını arttıran meyve....
  bakın:şekilsel anlamda kırmızı zeytin....

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  Kızılcık, sonbaharın habercisi olan bir meyvedir. Eylül ve ekim aylarında meyvelerini verir, havalar iyice soğuduğunda ise sessizce yapraklarını dökerek tohuma çekilir. Karadeniz'de ve İstanbul'un Karadeniz'e yakın yamaçlarında kızılcık bol miktarda yetişir. Ağustos sonunda açan çiçekleri sarı, meyvesi ise koyu kırmızı renktedir. Tadı ekşi ve mayhoştur. Yararları saymakla bitmez! Meyvesi, yaprağı, ağacının kökü, gövdesi, kabuğu tümüyle şifalıdır. Bu köşeye neden konu olduğunu soracak olursanız, kızılcık en önde gelen anti- aging gıdalardan biri olduğu için, dikkatinizi çekmek istedim.

  * Antioksidan etkisi: Kızılcıkta bol miktarda flavanoid (izoflavon) , karotinoid ve müthiş bir antioksidan olan melatonin bulunur.
  * Flavonoidler (İzoflavonlar) : Tüm narenciyelerde, üzüm çekirdeğinde, kırmızı şarapta, yeşil çayda, elmada, soya fasulyesinde ve soğanda bulunan övmekle bitiremediğimiz en önemli madde flavonoid'dir. Şu an bilinen 4000 çeşit flavonoid var. Bunlar vücut direncini artırır, hastalıklardan korunmamızı ve onlarla baş etmemizi sağlarlar. Vücudumuzdaki iltihaplanmayı önleyen, alerjileri azaltan, kan damarlarını güçlendiren muhteşem antioksidanlardır. Ateşli hastalıklarda ve menapozdaki ateş basmalarında çok rahatlatırlar.
  * Karotinoidler: Kırmızı, turuncu, sarı meyvelerin ve koyu yeşil sebzelerin yararları ve canlı renkleri karotinoidlerden gelir. Bildiğimiz en ünlü karotinoid domatesteki likopendir. Günümüzde keşfedilmiş olan 600 çeşit karotinoid var. Bunların hepsi antioksidan etkileriyle tanınırlar. Bağışıklık sistemini güçlendirirler, hastalıklarla savaşırlar, retinayı koruyarak görüşümüzün berrak olmasını sağlarlar. Kalp hastalıklarını, prostat ve akciğer kanserlerini önlerler.

  * Kızılcık zengin bir melatonin kaynağıdır: Beynimizde bulunan epifiz bezi, hava karardıktan sonra melatonin adı verilen bir hormon salgılar. Yaşam ritmimizi ve uykumuzu bu hormona borçluyuz. Uyku beyni dinlendirir, güçlendirir, hücre yenilenmesini sağlar, bağışıklık sistemini, oksidasyonu onarır ve tüm yaşam kalitesini yükseltir. Öte yandan önemli hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Bir çok bilim adamı melatonini en önemli anti-oksidan olarak tanımlarlar. Melatonin takviyesi günümüzdeki temel anti aging tedavilerinden birisi olmuştur. Bu hormonun doktor kontrolünde kullanımı, bağışıklık sistemini ve yaşam kalitesini etkili bir şekilde yükseltir. Melatonin ilaçlarının birçoğu kızılcıktan yapılır. Uyku sorunlarınız varsa, gece yatmadan önce bir bardak kızılcık suyu içmenizi tavsiye ederim.

  * İbni Sina'nın yara ve yanık ilacı: Kızılcık kanın pıhtılaşmasını artırır. Çiğden hazırlanmış kızılcık suyu veya kaynatarak yapılan kızılcık şerbeti, kan pıhtılaşmasını düzenler. Özellikle şeker hastaları için yararlıdır. Ünlü hekim İbni Sina, yaraları yıkamak için kızılcık suyu; yarayanık merhemi yapmak için ağacın kökünü kullanırmış.

  * Ateş düşürücü ve ishale karşı: Kızılcık kabuğu ateş düşürücü ve güçlü bir ishal kesicidir. 1 yemek kaşığı dolusu taze veya kuru kızılcık ile 1 fincan soğuk suyu 5 dakika kaynatın. 15 dakika demledikten sonra süzgeçten geçirin ve sonra ishale karşı ilaç olarak kullanın. 60 gr kızılcık ağacı kabuğunu 1 litre su ile kaynatarak, ateşli hastalıkların tedavisinde kullanabilirsiniz. Eskiler bu karışımı özellikle sıtmaya karşı hazırlarlarmış.

  * İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşlarına karşı doğal destek: Özellikle bayanlar sık sık sistit ve idrar yolu enfeksiyonu geçirirler. Kızılcık bu sorunların tedavisine yardımcı olur. İdrar enfeksiyonlarının çoğuna e-coli adı verilen bir bakteri neden olur. Kızılcıkta bulunan benzoik asit bakterilerin çoğalmasını engeller ve vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırır. Kızılcık suyu, şerbeti veya kompostosu idrarımızdaki asit miktarını arttırır. Böylece böbrek taşlarının (özellikle kalsiyum taşları) tedavisinde kullanılır. Bu arada idrardaki ağır kokuları da giderir.

  * Gece işemeleri: Gece işeme sorunu olan çocuklara kızılcık yapraklarından bir ilaç hazırlayabilirsiniz. 30 gr. kızılcık yaprağını, 1 litre su ile kaynatıp, 1/3 kadarını buharlaşıncaya kadar ateşte tutun. Süzgeçten geçirip, soğuyunca cam bir şişeye doldurun. Geceleri yatmadan önce çocuğunuza bu çaydan bir fincan içirin.

 • Yaşam Aslan
  Yaşam Aslan

  Öyle bir meyvaymış ki mesela çelik tencerede pişiriyorsunuz ya reçel için yada başka bişey için tencereyi parıl parıl parlatırmış....
  Ehh yiyincede içimizi parlatır sanırım :)))

 • Camaaaa
  Camaaaa

  kızılcıklar oldu mu?
  selelere doldu mu?
  gönderdiğim çoraplar
  ayağına oldu mu?

  mendili eline
  mendil verdim geline
  kara kına yollamış
  yar benim ellerime
  ...................

 • Fatma Gündüz
  Fatma Gündüz

  İlk yemişini bu sene verdi,
  Kızılcık,
  Üç tane;
  Bir daha seneye beş tane verir;
  Ömür çok,
  Bekleriz;
  Ne çıkar?

 • Yaşam Aslan
  Yaşam Aslan

  Her derde deva der anneannem... Küçük kırmızı,tatlı bir renkte yuvarlak meyvacıklar.. Tadıda çok güzel.. Hatta anneannem bana bugün bir hikayede anlattı...

  Zamanın tarihinde anneannemlere misafirliğe uzaklardan bir doktor gelmiş... Anneannemlerin bahçeleri varmış orayı gezdiriyorlarmış adama.. Bahçede hani şu polenler hep etrafa uçuşan ağaçlar var ya onlardan varmış ve doktor dedeme dönerek 'burda yaşanmaz yaaa... Hasta eder bunlar adamı'demiş ve birde ileri bakmış ve kızılcık ağaçlarını görmüş ve devam etmiş 'oooo ilacıda yanındaymış ama' demiş... :))))
  sağolasın anneanne :))

 • Şule Yılmaz
  Şule Yılmaz

  sopasımı? tarhanasımı? yoksa meyvesini mi yesem acaba diyorum..