Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kış uykusu sizce ne demek, kış uykusu size neyi çağrıştırıyor?

kış uykusu terimi Dogukan Erset tarafından tarihinde eklendi

 • Said Zeybek
  Said Zeybek

  Nuri Bilge Ceylan'ın "Cannes" ödüllü filmi. Benim için Nuri Bilge'nin başyapıtı. Sinemanın ne demek olduğunu idrak edemeyenler ve felsefeyi lüzumsuz bulanlar için dayanılamayacak kadar uzun; Sinema aşığı ve felsefe tutkunları için eşsiz zamanlar geçirdiğini hissettirecek bir film.

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  küresel ısınma sebebiyle perdesülerde indirim.2 alana 1 tane bedava

 • Senin İçin Çok Güzel Rüyalar Gördüm
  Senin İçin Çok Güzel Rüyalar Gördüm

  Bütün şehir nihayetsiz bir nur içinde
  Kış mehtabı daha parlak, daha lekesiz
  Ne buluttan bir eser var, ne bir küçük iz
  Gülümsüyor gibi sema sürûr içinde

  Şu saatte kesilmemiş henüz gözyaşım
  Penceremin kenarına dayalı başım
  En küçük bir teselliden, ümitten uzak
  Hep o eski günlerimi hatırlayarak
  Ben sabahı bekliyorum fütur içinde

  Bütün şehir nihayetsiz bir sûr içinde
  Karşı evlerde bir saadet yuvası yine
  Ayın beyaz ışıkları dolmuş içine
  Şimdi çiftler uyuyorlar bu nur içinde

  Bu saatte sade ben bir tek başımayım
  Ben Yarabbi, bu uzlette nasıl yaşayayım
  Düşünmeden ayrılığın nihayetini
  Hissettiğim dakikada hıyanetini
  Seni nasıl terketmiştim gurur içinde

  Bütün şehir nihayetsiz bir nur içinde
  Yıldızlardan semada görünmüyor eser
  Salmış uzak alemlere gizli akisler
  Birer katre ziya gibi billur içinde

  ___ O. S. ORHON

 • Mesut Çelik
  Mesut Çelik

  Kutup ayıları...

 • Gül Solmaz
  Gül Solmaz

  havaların sıcaklığından, dengesizliğinden uyumamış ayılar
  kaçmış uykuları

  yazıııık.......

 • Talha Yasin
  Talha Yasin

  sanırsam bu mevsimin bu günleri kış uykusu vaktıdır. ayakta bilem uyutuyor canlı varlıkları ;)

 • Musa Diran Doğan
  Musa Diran Doğan

  hayvanların kış uykusu

 • Nesrin Gelincik
  Nesrin Gelincik

  Galiba hiç uyanamayacağımız..

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  bunu biliyorum galiba...

 • Burak Sakarya
  Burak Sakarya

  bazı hayvanların (ayı, yılan) gerçekleştirdiği mevsimlik süren bir uyku çeşidi. çeşitli akademik kaynaklardan araklama yapıp da sayfaya yapıştırmak yahut çocukluktan kalma hayal dünyası kavramlarını buz gibi espirilerle süslemek bu uyku çeşidini tam olarak açıklamaz. ne olduğunu ilkokulda öğrenmiştik, şöyle bir hafızayı yoklayalım cingözlükten sakınalım

 • Melike Toros
  Melike Toros

  Hayvanlar niçin kış uykusuna yatarlar?

  Kış mevsimi yaklaştıkça, hava soğur, günler kısalır, yapraklar renk değiştirir ve yere düşerler, kar toprağın üzerini kaplar. İnsanlar sıcak alışveriş merkezlerinde ihtiyaçlarını alıp, sıcak arabalarında, sıcak evlerine gelirler. Üzerlerine kazaklar, hırkalar giyerler. İyi de, tabiatta doğal ortamda yaşayan hayvanlar kışı nasıl geçirir, hiç düşündünüz mü?
  Bir kısmı daha ılıman yerlere göçeler. Bu konuda kuşlar ve balıklar avantajlıdır. Bazıları kendilerini kışa adapte ederler, daha kalın yeni tüyler çıkarırlar. Hatta bazı tavşan türlerinde karda saklanabilmek için tüyler beyazlaşır. Bazıları yiyeceklerini önceden depoladıkları bir sığınak bulurlar. Bazıları da toprakta derin tüneller açarlar ama bazıları için de kış mevsimini uyuyarak geçirmekten başka çare yoktur.
  Genellikle ayıların kış uykusuna yattıkları bilinir ama bu doğru değildir. Gerçi ayılar kışın mağaralarda uzun uzun uyurlar ama bu kış uykusu değildir. Daha doğrusu kış uykusu bir çeşit uyku değildir. Normal canlılarda uyanıkken ve uyku halindeyken, vücut ısısında ve metabolizmanın çalışmasında ciddi bir fark yoktur. Oysa kış uykusu, hayvanların hayat ile ölümü ayıran çizgiye kadar gelmeleri şeklinde tanımlanabilir.
  Bazı hayvanların kış uykusuna yatmalarının iki sebebi vardır: Havanın çok soğuması ve yiyecek bulma güçlüğü. Soğuk havada yaşayabilmek için hayvanların daha çok enerjiye ihtiyaç duymalarına rağmen karlı kış günlerinde yiyecek bulma imkanı azalır. Kış uykusu bu zor mevsimde hayvanın enerji ihtiyacını azaltır, enerji tasarrufu sağlar.
  Kış uykusu bildiğimiz şekilde uymak değildir. Buna bilim dilinde 'hibernasyon' diyorlar. Vücut ısısının ortam sıcaklığına düştüğü bu durumu birçok balık türünde, kurbağalarda, sürüngenlerde, kuşlarda ve memelilerde görebiliyoruz.
  Hakiki anlamda kış uykusuna yatan bir hayvanı (hibernatör) gördüğünüde, ölmüş olduğunu sanabilirsiniz. Vücut ısıları sıfır dereceye kadar düşebilir. Bir dakika içinde sadece brkaç kez nefes alırlar, kalp atış hızı o kadar düşüktür ki, hissedilmez bile. Havalar ısındığında ise vücudun normal düzene geçmesi sadece birkaç saat alır.
  Kış uykusuna yatan hayvanlar, uyku süresince kendi vücutlarındaki yağı tükettikleri gibi ara ara uyanarak bulundukları yere yazdan stok ettikleri yiyeceği yiyenler de vardır.
  Kış uykusu sırasında hayvanlar vücut ağarlıklarının yüzde kırkına yakınını kaybederler. Bu kaybın yüzde doksanına periyodik olarak uyanmalardaki ısı üretimi ve enerji kaybı sebep olurken geri kalan yüzde on kayıp ise uyku sırasında olur. Kış uyksu kış boyunca sürmez. Hayvanlar havaların soğumaya başlaması ile birkaç günlük bir uyku periyoduna girerler. Kış mevsiminin şartları ağırlaştıkça bu periyotlar uzar.