Kültür Sanat Edebiyat Şiir

gülhane sizce ne demek, gülhane size neyi çağrıştırıyor?

gülhane terimi Tarhan Tekelioglu tarafından tarihinde eklendi

 • Oktay
  Oktay

  muhteşem gece mekanı. saat 10'dan sonra ıssız ağaçların arasında yürümek gibisi yok.
  kışın 9'dan sonra girilmiyor ama yazık.

 • Eda Yıldırımtürk
  Eda Yıldırımtürk

  Bu ara bakımdadır misafirini geri çevirmekte...

 • Ahmet
  Ahmet

  Uzun yürüyüşlerin mana kazandigi aşinlanasi yollariyla uzun uzun düşün ve yürü...

 • Eda Yıldırımtürk
  Eda Yıldırımtürk

  Sarayburnu'na süzülüp acemisiyle 'geçen gemi ıslatır mı ıslatmaz mı ' oyunu oynamalı!
  Kaybedenin cezası kumpir olmalı

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  GÜLHANE BAHÇESİ (Parkı)
  .
  İstanbul'un en eski parklarından biridir. Sarayburnu, Topkapı Sarayı ve Çizme Kapısı arasında bulunan hafif eğimli alanda yer almaktadır. Gülhane diye anılmasının sebebi, içinde Topkapı Sarayı'nın gül bahçeleri olduğundandır.

  Bizans döneminde askeri depoların ve kışlaların bulundugu Gülhane'ye daha sonra Mangana Sarayı yapılmıştır. Aynı zamanda bu çevrede Hagios Georgies Manastırı ve Panagia Hodegetria Ayazması'nın bulunması nedeniyle bu bölge kutsal sayılırdı. İstanbul'un Osmanlılar tarafından fethinden sonra Fatih Sultan Mehmed Sarayburnu'nu surlarla çevirerek Çinili Köşk'ü yaptırdı. Burada güreş, cirit gibi eğlence ve gösteriler yapılırdı. Yapılan önemli gösterilerin anısına Gülhane'ye birçok nişantaşı dikildi. III. Murad için Sadrazam Sinan Paşa buraya ünlü İncili Köşk'ü yaptırdı. Gülhane'deki bahçelerin ve sarayların temizliği için Bostancı Ocağı'ndan Gülhane Ocağı denen bir bölük ayrılmıştır.

  İstanbul'da ilk ciddi imar çalışmaların yapıldığı 1776 yılında Fransız Kauffer'e yaptırılan imar kapsamına Gülhane'de alında ancak uygulamaya geçilemedi.1839 tarihinde Tanzimat Fermanı'nın Gülhane'de okunmasından dolayı, bu fermana; Gülhane Hattı Humayunu da denir. II. Abdulhamid 1880'lerde ilk büyük müzenin burda yapılmasına izin verdi. Müze-i Humayun'un yapılması sırasında bahçe düzenlemesi yapıldı ve müzeyle birlikte halka açıldı. Atatürk,24 Kasım 1928'de Gülhane'de düzenlenen törende 'Başöğretmen' sanını alarak Latin harflerini halka tanıttı ve burada ilk dersini verdi. Günümüzde İstanbul'un başlıca parklarından olan Gülhane Parkı'nda 1955'te kurulan bir de hayvanat bahçesi yer almaktadır.

  kaynak:
  http://www.osmanli700.gen.tr/mekanlar/mekang2.html

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  gülhane askeri tıp akademisi (GATA) askeri hastahane olmasinin yanisira uluslararasi üne de sahiptir.. Azerbaycan cumhurbaskani Haydar Aliyev GATA'da yatmisti...

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  sultanahmet, sarayburnu ve sirkeci arasinda kalan büyük park..
  yaz mevsiminde özellikle dar gelirli ve ortadirek ailelerin favori vakit gecirme mekanlarindan.. Yazin özellikle bir cok etkinligi icinde barindirdigi icin istanbul buraya akar..
  eskiden hayvanat bahcesi de vardi, bundan dolayi toplum arasinda topluma yakismadigi düsünülen kisiler icin gülhane parkina sevk tavsiyeli sözler kullanilirdi...

  ben bir çinar agaci gülhane parkinda.. diye baslayan sarkilar var..
  gülhane parki bir cok seyiyle kültürümüzde, edebiyatimizda ve halk irfaninda yerini almis torpilli bir parktir..