Kültür Sanat Edebiyat Şiir

bingöl depremi sizce ne demek, bingöl depremi size neyi çağrıştırıyor?

bingöl depremi terimi Seu Kuyt tarafından tarihinde eklendi

 • Oğuzhan Keskin
  Oğuzhan Keskin

  Allahım sen bu memlekete daha böyle şeyler gösterme...

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  13: 50 Depremde ölü sayısının 83, yaralı sayısının 437 olduğu açıklandı


  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Vekili Sabri Erbakan, Bingöl'de meydana gelen depremde şu an itibarıyle ölü sayısının 83, yaralı sayısının da 437 olarak belirlendiğini bildirdi.

 • Erkan
  Erkan

  bölgededeki tüm insanlara geçmiş olsun diyelim. Umarım yaralar devletimiz ve duyarlı vatandaşlarımız tarafından çabucak sarılır

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  11.26
  Bingöl depreminde ölü sayısı 85'e, yaralı sayısı 437'ye yükseldi

  Bingöl'de meydana gelen depremin ardından şu ana kadar 85 kişinin öldüğü,437 kişinin de yaralandığı öğrenildi.

  Edinilen bilgiye göre, depremden sonra Devlet Hastanesi'ndeki ölü sayısının 40, hastaneye ulaşan yaralı sayısının ise 437 olduğu belirtildi.

  Depremde ayrıca Çimenli Köyü'nde 13, Çeltiksu Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'nda 6, Ilıcalar Köyü'nde 2, kent merkezi ve çevre köylerde ise 24 kişinin öldüğü kaydedildi.

 • Özer Sütçü
  Özer Sütçü

  Ben öncelikle depremde hayatını kaybeden kardeşlerime Allahtan rahmat Yakınlarınada sabır diliyorum.
  Bu depremde gösterdi ki devlete yapılan binalar hep sağlıksız eksik malzeme kullanılmış.Çünkü malzemeden çalınmış.Bunu denetleyen insanlarda bu hırsızlığa çanak tutmuşlar. Siyasi iktidarlarının yandaşları olan mütahhitlere yaptırdığı binalar hep çöküyor.Aslında binalarla beraber bu çarpık düzende çökmüştür.Çünkü bu ülkede dürüst iş yapsan bile bir siyasetçi dostun yoksa zor iş yaparsın.İşte her şey ortada hep birlikte devletin malını soydular İnşaatlarında eksik malzeme kullandılar ve yüzlerce insanın ölmesine sebep oldular.Şimdi bunların hesabın kim verecek? Aslında o çürük binaları yapan mütahhitlerden birkaçtanesini taksim meydanında sallandırsan kimse cesaret edip birdaha çürük bina yapamaz.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Bingöl'de saat 03: 27'de meydana gelen ve 17 saniye süren deprem en büyük hasarı Çeltiksuyu'ndaki ilköğretim okulunda verdi. Yatakhanenin enkazında 100'den fazla öğrenci bulunuyor. Kent genelinde ise 100'ün üzerinde kişi hayatını kaybetti.

  Büyük geçmiş olsun...

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  06: 49 'Bingöl'deki artçılar 5'in üzerinde olabilir'

  Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Gülay Barborosoğlu, depremin ardından 5 büyüklüğünde artçı sarsıntıların olabileceğini belirterek, fazla hasarlı evlere girilmemesinin uygun olacağını söyledi.

  Barborosoğlu, Bingöl'ün kuzeydoğusunda büyüklüğü 6.4 olarak ölçülen depremin artçı sarsıntılarının bir süre devam edeceğini söyledi.
  06: 43 Bingöl Çimenli köyündü 13 kişi hayatını kaybetti

  Bingöl'de meydana gelen depremde, Sancak Beldesi'ne bağlı Çimenli Köyü'nde 13 kişinin öldüğü öğrenildi. Jandarma yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Sancak Beldesi'ne bağlı Çimenli Köyü'nde 13 kişi öldü.

  Beldeye bağlı diğer köylerde ise şu ana kadar can kaybı bildirilmediği kaydedildi.

  06: 36 Yatılı okul'dan 50 öğrenci kurtarıldı


  Bingöl'deki depremde çöken Çeltiksuyu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nun (YİBO) pansiyon bölümünde enkaz altında kalan öğrencilerden 50'sinin kurtarıldığı öğrenildi. Bingöl Vali Yardımcısı Hüseyin Öner, Çeltiksuyu YİBO'da kurtarma çalışmalarının askeri birliklerle birlikte yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü, şu ana kadar 50 öğrencinin enkaz altından sağ olarak çıkarıldığını bildirdi.
  06: 31 Bingöl'de çöken yatılı okulun enkazının altında 100'ün üzerinde öğrencinin kaldığı öğrenildi

  Bingöl'deki depremde Çeltiksuyu Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'nun pansiyon binası çöktü. Jandarma yetkililerinden alınan bilgiye göre, çöken Çeltiksuyu YİBO'nun pansiyon binasında 225 öğrencinin bulunduğu,100'ün üzerinde öğrencinin enkaz altında kalmış olabileceği kaydedildi.

  Enkaz altında kalan öğrencilerin kurtarılmasına çalışılıyor  06: 29 Bingöl'deki deprem'de ilk belirlemelere göre 19 kişi öldü

  Bingöl'de meydana gelen depremin ardından, ilk belirlemelere göre,19 kişi öldü. Edinilen bilgiye göre, şehir merkezinde enkaz altında kalan 7 kişinin, Sancak Beldesi'nde de 9 kişinin öldüğü belirtildi. Göltepe Köyü'nde ise 3 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

  Devlet Hastanesi'ne başvuran yaralılar hastane bahçesinde tedavi ediliyor. Çok sayıda yaralının bulunduğu bildirildi. Bu arada depremde kamu binalarında da hasar meydana geldiği gözlendi.

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  06: 00 'Yatılı bölge okulunda kurtarmak için ekipler yola çıktı'

  Bingöl Valisi Hüseyin Avni Coş, depremde çöken Çeltiksuyu Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'ndaki öğrencileri kurtarmak için ekiplerin hareket ettiğini bildirdi.

  Coş, saat 03.27'de meydana gelen depremin ardından, kent merkezinde büyük panik yaşandığını belirterek, şehir merkezine elektrik verilemediğini ve dahili telefon şebekesinde de sorun bulunduğunu ifade etti.

  Devlet Hastanesi'nin bir kısmının da deprem sonrası tahrip olduğunu ifade eden Vali Coş, hastaların hastanenin diğer servislerine tahliye edildiğini ifade etti.

  Vali Coş, kent merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan Çeltiksuyu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nun çöktüğünü ifade ederek, burada enkaz altında kalma ihtimali bulunan öğrencileri kurtarmak için ekiplerin yola çıktığını kaydetti.

  Depremde ölen ve yaralananların sayısının şu anda tam olarak netlik kazanmadığını ifade eden Vali Coş, Bayındırlık Müdürlüğü Afet İşleri Müdürü'nün de çöken bir binada enkaz altında kaldığı yönünde duyum aldığını dile getirdi.

  Bu arada Bingöl'ün Sancak Belde Belediye Başkanı Fahrettin Çapan da, beldelerindeki Çimenli Mahallesi'nde 5-6 vatandaşın öldüğü bilgisinin kendilerine ulaştığını, Yeşiloba ve Karapınar Mahalleleri'nde ise birçok evin yıkıldığını kaydetti.


  05: 35 Bingöl'de deprem hasarı, doğan güneş ile daha belirginleşiyor


  Bingöl'de meydana gelen depremin ardından sabahın ilk ışıklarıyla birlikte çok sayıda binada hasar meydana geldiği görüldü.

  Şehir merkezinde 4 bina tamamen çökerken, Kültür Caddesi üzerinde Ateş Apartmanı'nın çökmesi sonucu enkaz altında kalanların kurtarma çalışmalarına askerler de katıldı. Binada çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile söndürülmeye çalışılıyor. Binanın altında çok sayıda kişinin olmasından endişe ediliyor. Aynı binada bir kişinin öldüğü öğrenildi.

  Şehir merkezine henüz elektrik verilemezken, Şişli Sokak ile Polisevi yakınında bulunan iki binanın da çöktüğü gözlendi.  05: 24 'Bingöl depremi çok şiddetli'

  Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Sismoloji Laboratuvarı Şefi Dr. Doğan Kalafat, Bingöl'ün 15 kilometre kuzeydoğusunda meydana gelen depremin çok şiddetli olduğunu belirterek, 'şu ana kadar 22 artçı sarsıntı kaydedildi' dedi.

  Dr. Kalafat, Bingöl'ün 15 kilometre kuzey doğusunda saat 03.27'de meydana gelen depremin, çok şiddetli bir deprem olduğunu kaydetti.

  Depremin Doğu Anadolu Fay Hattı'nda oluştuğunu ifade eden Dr. Kalafat, 'Çok şiddetli bir deprem. Artçıları sürecek. Evlerinde büyük hasar oluşanların bir müddet evlerine girmemeleri uygun olur' dedi.

  Dr. Kalafat, bu depremin ardından bölgede şimdiye kadar 22 artçı sarsıntı meydana geldiğini, en büyük artçının da 3.8 büyüklüğünde olduğunu kaydetti.  04: 57 Bingöl'de meydana gelen depremde 4 katlı bir bina çöktü,1 kişi öldü

  Bingöl'de meydana gelen depremde şehir merkezinde 16 daireli 4 katlı bir bina çöktü. Şehir merkezindeki 16 dairenin bulunduğu bir bina yıkıldı. Çok sayıda binada hasar meydana gelirken, vatandaşların sokaklarda panik içinde oldukları gözlendi.

  Kültür Caddesi üzerinde bir apartmanda meydana gelen çöküntünün altında kalan yaralı bir kişi ise vatandaşlar tarafından kurtarılmaya çalışılıyor. Aynı binada bir kişinin öldüğü öğrenildi.

  Bu arada depremin ardından vatandaşların araçları ile şehri terk etmeye çalıştıkları belirtildi.

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  04.00 Bingöl'de 6,4 büyüklüğünde deprem

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nden aldığı bilgiye göre, saat 03.27'de merkez üssü Bingöl olan 6.4 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi.

  Deprem sonrasında elektrik ve telefon hatları kesildi. Şehir merkezinde ağır ve orta hasarlı binaların olduğu bildirildi.

  Çeltiksuyu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda da meydana gelen çökmeden dolayı can kaybının olmasından endişe ediliyor.

  Şu ana kadar devlet hastanesine 1'i ağır olmak üzere 10'un üzerinde yaralı getirildi.  04.00Deprem Bingöl’ü vurdu, hasar büyük

  Merkez üssü Bingöl olan 6,4 büyüklüğündeki depremde onlarca bina yerle bir oldu.500’ün üzerinde öğrencinin kaldığı Çeltiksuyu Yatılı Bölge Okulu da enkaza döndü. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor. İlde elektirik ve telefon bağlantısı kesildi.

  Bingöl’de dün sabaha karşı meydana gelen depremde çok sayıda bina çökerken, ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor. Saat 03.27’de meydana gelen depremin 6,4 büyüklüğünde olduğu ve 30 saniye sürdüğü öğrenildi. Deprem, Erzurum, Muş, Van, Batman çevresinin yanı sıra Doğu Karadeniz’in bazı illerinde de hissedildi.

  Bingöl Valisi Avni Coş, depremde bazı binaların çöktüğünü ve kurtarma çalışmalarına başlandığını söyledi. Vali Çoş, Çeltiksuyu Yatılı Bölge Okulu’nun bir kısmının da çöktüğünü söyledi.500’den fazla öğrencinin kaldığı yurtta ölü sayısının çok yüksek olmasından korkuluyor. Depremden sonra Bingöl’de elektrik ve telefonlar kesilirken, yıkılan binalarda kurtarma çalışmaları vatandaşlar ve askerler tarafından yapılıyor. İlk belirlemelere göre 6 kişinin cesedine ulaşılırken çok sayıda yaralı hastanelere götürüldü, ambulanslar enkazların başında bekliyor. Şehir merkezinde 20’ye yakın bina yerle bir olurken, çok sayıda bina da yan yantı ya da büyük hasar gördü. Çevre ilçeler ve köylerde de büyük kayıp olmasından endişe ediliyor.

  Bingöl şehir merkezindeki Düzağaç mevkiinde bulunan 5 katlı bina da yerle bir oldu. Bingöl’ün sayılı müteahhitlerinden Yusuf Kokmaz’ın akrabaları için yaptırdığı binanın enkazından 3 kişi kurtarıldı. Şehir merkezinde yıkılan 16 dairelik bir binadan ise, bir kişi vatandaşlarca kurtarılırken,3 kişinin de cesedi çıkarıldı.

  Tarihinde şiddetli ikinci depremini yaşayan Bingöl, ilk şiddetli depremi 22 Mayıs 1971 yılında yaşamıştı ve bu depremde 878 kişi hayatını kaybetmişti.

  Depremin en çok hissedildiği Diyarbakır ve ilçelerinde can ve mal kaybı olmadığı öğrenilirken, polis vatandaşlara sakin olmaları konusunda uyarılar yaptı. Halk ise sokakta sabahladı. Erzurum’da da çok şiddetli hissedilen deprem halkı sokağa döktü. Sarsıntıdan korkan çok sayıda Erzurumlu geceyi dışarda geçirdi. Ana şokun ardından meydana gelen artçı depremlerden dolayı evlerine dönemeyen bazı vatandaşlar araçlarının içerisinde sabahlamayı tercih etti. Öte yandan deprem sebebiyle pencereden atlayan bir kişi Numune Hastanesi’nde ayakta tedavi edildikten sonra evine gönderildi.  03: 48 Doğu Anadolu'da deprem...


  Doğu Anadolu bölgesinde Tunceli, Erzurum, Erzincan, Kayseri ve Diyarbakır illerinde hissedilen bir deprem meydana geldi. Sarsıntının şiddeti, can ve mal kaybı konusunda henüz bilgi alınamadı.

  Alınan ilk bilgilere göre Erzurum'da orta şiddette hissedilen deprem can veya mal kaybına yol açmadı. Erzurumlular deprem sonrasında sokaklara çıktı