Kültür Sanat Edebiyat Şiir

12 maymun sizce ne demek, 12 maymun size neyi çağrıştırıyor?

12 maymun terimi Mustafa Timur tarafından tarihinde eklendi

 • Ozan Gültekin
  Ozan Gültekin

  çok ilginç bir bilimkurgu filimiydi.zaman makinası, ölümcül virüs.tek beğenmediğimşey ise klasik şeyler kullanılmsı,

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  kolay beğenmem
  bu güzeldi..

 • Sercan Gökçeli
  Sercan Gökçeli

  Film tek kelimeyle berbat ama brad pittin oyunculuğu tek kelimeyle şaheser.

 • Murat Andaç
  Murat Andaç

  brad pittin en iyi performanslarından biri.

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  Filmin ismi etkiledi doğrusu

 • Blue Send Me
  Blue Send Me

  eh işte fena değildi.. ama bi başyapıtta denilemez tabi.. bu arada brad pitt yine harika.. en zor rol olsa gerek deli rolü ama üstesinden gelmiş..

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Bende yaklaşık 1,5 senedir izlenmeyi bekleyen bir film daha.. Yine 10'uncu dakikasından sonra konsantrem kaybolup vazgeçmiştim. SOKAK SERSERISI'nin yorumu ile yarın yeni bir şevk almış olarak izlemeyi denyeceğim,, unutturmayın..

  Şimdilik iyi geceler sevgili izleyiciler. Burası 14.000 kilo hertz üzerinden yayın yapan uzun dalga türkiyenin sesi radyosu.. Good night, This is the long vawe ti-ar-ti voice of the turkey radio at 14.000 khz.

 • Onur Umut
  Onur Umut

  ben filmde baya baya hiçbişe göremedim çok da dikkatli izlememe rağmen,film hiçbişe anlatmıyodu bi kaç egzantrik sahne dışında
  sonuçta brad pitt ve bruce wills için kötü bi hatıra olmaktan öteye gidemedi...kötü bir film gerçekten..

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  Twelwe Monkeys
  Dikkati yoğunlaştırarak izlemek gereken sürükleyici bir film..
  The Minority Report(Azınlık raporu) gibi bir tınısı var...
  başrollerde Bruce Willis...

 • Remzi Erkan
  Remzi Erkan

  12 maymun 'zamanda yolculuk' olayı üzerine kurulu bir film çoğu zamanda yolculuk filminin aksine geçmişte bir şeyler değiştirmenin mümkün olmadığını anlatır(yada ben öyle anladım) bencede geçmişte birşey değiştirilemez

 • Ali Erdem
  Ali Erdem

  Filmde kasandra kompleksi olan, yani gelecekte meydana gelecek kötü bir felaketi bilen ancak elinden hiçbirşey gelmeyen Buruce villes

  zamanda birdizi yolculuklar yapmaya zorlanır. 12 maymun adlı çetenin ölümcül bir vürüsü dünyaya yayacağı tarih olan 1996 ya gönderilen villes orada virüs hakkında arştırmalar yapar.
  1996ya girmeden önce yanlışlıkla 1. dünya savaşına gidip bacağına 1 kurşun alır oradan 96 yılına gönderilir bacağındaki kurşunla.Orda ilk yolculuğunda tanıdığı pisikiyatristi bulur ve onu kaçırır. Virüsü yaymanın kendi fikri olduğunu düşünmeye başlar. Brad pitt'in akıl hastanesinde Buruce'e ortamı anlattığı sahne iyidir.telefon etmem lazım diyen villes'e pitt'in yanıtı şu olur: telefon yasak eğer buradaki herkese telefon etmelerine izin verilse beyinlerindeki delilik mikrobunu telefon kabloları ile dişarıdaki masum insanlara bulaştırırlar ve böylece bir delilik salgını başgösterir dünyada' olur.
  Pitt'in mikroplar hakkındaki yorumuda ilginçtir, o mikroplara inanmaz, mikropların doktorlar tarafından daha fazla ilaç satmak için uydurulduğunu düşünür. Pitt birgün lokantaya gider ve bir hamburger ister, hamburgeri getiren garson getirirken onu yere düşürür ve sonra hiçbirşey olmamış gibi yerden alıp pitte verir. Pitt ' peki ya mikroplar ne olacak' der. Garsonda mikroplara inanmaz.
  Buruce filmin sonunda dünyayı kurtaramaz ancak virüsü kimin yaydığını gelecekteki bilim adamlarına söylemeyi başarır. Daha sonra trajik bir şekilde havaalnında kendi çocukluğunun gözleri, önünde kör bir kaç kurşunun kurbanı olur...