Recep Akıl Şiirleri - Şair Recep Akıl

698

ŞİİR


7

TAKİPÇİ

Recep Akıl


bir gün dönerim elbet
uzaklarda olsam da
yatağını sıcak tut
sakla kendini bana

Devamını Oku
Recep Akıl

bitsin dedin
işte bitti her şey
nasıl da alıp gittin ellerini
şaşıyorum

hiç bakmadın ardına

Devamını Oku
Recep Akıl

İnsan her zaman elinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Ona yakışan budur. Bir şartla, yapıp ettikleri hem kendisi hem de insanlığın hayrına şeyler olmalıdır ki fayda görmüş olanlardan bazıları belki dua eder de yarın huzuru mahşerde karşısına çıkmış olur.

Bu arada kişi yaptığı şeylerden kendisine pay çıkarmamalıdır. Çünkü tüm bu yapmış olduğu şeyleri yapabilme gücü ve imkânını ona veren mutlak bir güç vardır ve O istemezse hiç bir şey olmaz.

İnsanoğlu yapıp ettiklerinin kendisinden olduğunu düşünmeye başladığı andan itibaren kibir ve bencillik duyguları ön plana çıkar ve onu yanlışlar yapmaya iter. Çünkü kibir ve bencillik insanın kötü yanını temsil eder.

Devamını Oku
Recep Akıl

Ayrılıklar hüzünlüdür. Zordur insanın sevdiklerinden ayrılması. Eksildiğini hisseder, bir şeyler kopar yüreğinden, içi titrer. Gözlerini kaçırır karşısındakinin gözlerinden. Gözyaşları şıpır şıpır damlar yanaklarından aşağı ve ne kadar istemese de belli etmemek, başaramaz, elinde değildir.

Hayatın kaçınılmaz gerçeğidir ayrılıklar. Bu gerçeğin önünde durmak mümkün olmuyor. Ne yaparsak yapalım böyle…

Ne diyor türkü? “Ölüm Allah’ın emri, ayrılık olmasaydı.” Ama öyle değil.

Devamını Oku
Recep Akıl

her akşam bir başka olurum ben
bir başka
seninle başlar düşlerim yeniden
yokluğuna inat yanımda olursun
yanı başımda
çoğu zaman hüzün bulutları yağar üzerime

Devamını Oku
Recep Akıl


Belirli nesne, olay ve bireylerin insanın iç dünyasında uyandırdığı izlenim olarak tanımı yapılan ‘duygu’ kelimesinin ifade ettiği anlam, zaman zaman kişinin hayatına müdahale etmesi bakımından ona yeni ufuklar açabileceği gibi, onun yanlış bir takım hareketler içine girmesine de sebep olabilir.

Bu açıdan bakılacak olunursa duygularımız aklımızın önüne geçmemelidir. Çünkü duygularıyla hareket edenlerin yanılma ihtimali görece daha yüksektir.

Bu sebepten insan hayatında duygulardan önce akıl ön planda olmalıdır. Akıl yerinde ve doğru kullanıldığı zaman kılavuz olup yol gösterir, kişinin hem kendisine hem de onun vasıtasıyla çevresine.

Devamını Oku
Recep Akıl

İnsanın büyük fırsatlar kollamayı beklemektense küçük de olsa önüne çıkan imkânları değerlendirmeyi tercih etmesi onun önüne yeni kapıların açılmasını sağlar.

Beklemek yerinde saymaktır. Yerinde saymaktansa küçük adımlarla bile olsa ilerlemek daha iyidir. Çünkü bu küçük adımlar öninde sonunda kişiyi hedefine varmak için yürümüş olduğu yolda mutlaka bir menzile taşır.

Her menzile varış hedefe biraz daha yaklaşmak demektir. Ve tabi varılan her menzil kişinin kazanç hanesine yazılır.

Devamını Oku
Recep Akıl

__________mahpus yıllar

kuşlar geçiyor kuşlar
aklı karalı
kuşlar
kanatları umut yüklü

Devamını Oku