Karalamalar 39 - İnsana Yakışan

Recep Akıl
832

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Karalamalar 39 - İnsana Yakışan

İnsan her zaman elinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Ona yakışan budur. Bir şartla, yapıp ettikleri hem kendisi hem de insanlığın hayrına şeyler olmalıdır ki fayda görmüş olanlardan bazıları belki dua eder de yarın huzuru mahşerde karşısına çıkmış olur.

Bu arada kişi yaptığı şeylerden kendisine pay çıkarmamalıdır. Çünkü tüm bu yapmış olduğu şeyleri yapabilme gücü ve imkânını ona veren mutlak bir güç vardır ve O istemezse hiç bir şey olmaz.

İnsanoğlu yapıp ettiklerinin kendisinden olduğunu düşünmeye başladığı andan itibaren kibir ve bencillik duyguları ön plana çıkar ve onu yanlışlar yapmaya iter. Çünkü kibir ve bencillik insanın kötü yanını temsil ederler.

Kötü yanıyla değerlendirilmek isteyen insana söyleyecek bir sözümüz olamaz ama iyi olarak hatırlanmak isteyen kişinin de gereğini yerine getirmek gibi bir zorunluluğu olduğunu bilmesi gerekir.

Her ne yaparsa yapsın kişi yapmış olduklarının sadece sebebidir. Asıl güç Kadir-i Mutlak tek bir Allah’tır. O ne derse o olur. O’nun iradesinin dışında hiçbir irade yoktur.

Kişi bu tek gerçeği bilmek ve ona göre davranmakla mükelleftir. Rabbine 'KUL' olmak için bu elzemdir.

Yaratan’ına kul olmayı başarmak demekse sonsuzluğa ulaşmak demektir ki insan için Rabbinin yanındaki en yüksek mertebesi bu olsa gerektir.

Ne mutlu 'KUL' olabilmeyi başarabilenlere ve ne mutlu sonsuzluğu hak edenlere...

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 23.9.2010 02:17:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
  • Salih Kozan
    Salih Kozan

    İnsana yakışan o gücün kaudretini hissetmek ve hissettirmektir harikaydı tebrikler

    Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (1)

Recep Akıl