Karalamalar - Fırsat Şiiri - Recep Akıl

Recep Akıl
698

ŞİİR


7

TAKİPÇİ

Karalamalar - Fırsat

İnsanın büyük fırsatlar kollamayı beklemektense küçük de olsa önüne çıkan imkânları değerlendirmeyi tercih etmesi onun önüne yeni kapıların açılmasını sağlar.

Beklemek yerinde saymaktır. Yerinde saymaktansa küçük adımlarla bile olsa ilerlemek daha iyidir. Çünkü bu küçük adımlar öninde sonunda kişiyi hedefine varmak için yürümüş olduğu yolda mutlaka bir menzile taşır.

Her menzile varış hedefe biraz daha yaklaşmak demektir. Ve tabi varılan her menzil kişinin kazanç hanesine yazılır.

Bir de tabi yürüdükçe zorlanır insan, yorulur. Bu sebepten eğer yürümeye karar verilmişse menziller aynı zamanda yorgunluğun giderilmesi için mola verilmesi, dağılan denklerin düzenlenip toparlanabilmesi ve eksiklerin giderilebilmesi için önemli noktalardır.

Yeniden yürümeye başlamadan önce soluklanmak, durup dinlenmek, yürüyüşün selameti açısından çok önemli bir eylemdir.

İhmal edilip giderilmemiş olan her eksik, yürüyüşün ileriki safhalarında hiç istenmeyen sorunların oluşmasına sebep olur. Bu durum ise fırsatları iyi değerlendirememek gibi bir problemle karşılaşılmasına sebep olur.

Fırsat her zaman önüne çıkmaz insanın. İyisi mi ele geçtiğinde bunu değerlendirmek için elden gelen her şeyi yapmak lazımdır ama elbette kendi çıkarlarımız uğruna bir başkasının hakkına tecavüze yeltenmeden. Aksi takdirde ortaya çıkan haksızlığın sorumlusu olmak gibi bir vebal de vardır.

Öte yandan insanoğlu asla kendine verilenle yetinmeyi bilmemiş hep daha fazlasını istemiştir. Fakat unutulmamalıdır ki bu yanlış tutum elbette son tahlilde onun zarar hanesine yazılacaktır.

Oysa kanaatkâr olmak kişinin hayat karşısında durmuş olduğu noktayı sağlıklı bir şekilde belirlemesine yardım ettiği gibi onun zarar etmesini de engeller.

İnsana yakışan her hal ve şartta hırsına gem vurmayı bilmektir. Çünkü hırs insanın hayvani yanını temsil eden mevhumlardan bir tanesidir ki insan olana hayvanlaşmak yakışmaz.

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 24.5.2010 23:52:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!