Karalamalar 57 - Duygular Şiiri - Recep ...

Recep Akıl
793

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Karalamalar 57 - Duygular


Belirli nesne, olay ve bireylerin insanın iç dünyasında uyandırdığı izlenim olarak tanımı yapılan ‘duygu’ kelimesinin ifade ettiği anlam, zaman zaman kişinin hayatına müdahale etmesi bakımından ona yeni ufuklar açabileceği gibi, onun yanlış bir takım hareketler içine girmesine de sebep olabilir.

Bu sebeple duygularımız aklımızın önüne geçmemelidir. Çünkü duygularıyla hareket edenlerin yanılma ihtimali görece daha yüksektir.

Çünkü insan hayatında duygulardan önce akıl ön planda olmalıdır. Akıl yerinde ve doğru kullanıldığı zaman kılavuz olup yol gösterir, kişinin hem kendisine hem de onun vasıtasıyla çevresine.

Akıldan yoksun olanların bile duyguları vardır. Bilindiği gibi bir akla sahip olmadıkları için onların yaptıklarından dolayı hem Allah (c.c) katında hem de yasalar önünde sorumlulukları yoktur.

Hayvanlar bu ikinci guruba dâhildirler.

İnsanı diğer yaratılmışlardan ayıran en belirgin özelliktir akıl ama onu doğru bir biçimde kullanmayı bilirse. Çünkü insanı insan sınıfına sokan duyguları değil, aklıdır.

Öte yandan akıl da kendi başına bırakılmamalıdır. Onun da bir kılavuza ihtiyacı vardır. Çünkü akla yoldaş olacak doğru bir kılavuz, yol gösterici olması bakımından değerlidir ve aklın şaşırmasına engel olur.

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 15.8.2011 00:12:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Recep Akıl