Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Durali Somun
Durali Somun

SENDEN ZELİL OLAN KULUNA BAKIN /AYARIN OLMAYAN ORTAKTAN SAKIN /ARİF MECLİSİNDE VAKARIN TAKIN /BİR NASİHAT DESEM DOĞRU OLUR MU?

 • ERZURUM NARMAN YEŞİLDERE KÖYÜ26.01.2010 - 21:33

  erzurum/narman /yeşildere köyü yoktur

 • ERZURUM NARMAN YAYLAÖZÜ KÖYÜ26.01.2010 - 21:32

  narmanda böyle bir köy yoktur

 • ERZURUM NARMAN YAYLAÖZÜ KÖYÜ26.01.2010 - 21:31

  narmanda böyle bir köy yoktur

 • ERZURUM NARMAN YÜNÖREN KÖYÜ26.01.2010 - 12:31

  narmanın yönören köyü yoktur
  Koyunören köyü vardır bu da mevcuttur antolojide dolayısıyla yönören köyü silişnmelidir


  erzurum /narmanın yanıktaş köyü var ama antolojide görünmemektetdir bilginize


  selamalr

 • tanrı14.01.2010 - 20:20

  TANRI NEDİR
  Bizim eski atalarımız müsliman olmadan önce yaratıcı bir zata inanıyorlardı.belki kendilerine göre değişik tanrılarıda vardı.ama onlar daha çok kendi lehçeleri ile 'tengri' dedikleri zaman zat-ı uluhiyeti kasdediyorlardı.bu kelime sonra biraz daha incelik kazandı tanrı şeklini aldıki aslında mabud demektir ve arapcadaki 'ilah'ın fransızcadaki 'diyo'nun farscadaki 'huda'nın aımanca da ki got un karşılığı olan bir kelimedir.
  Ama hiç bir zaman Cenab-ı Hakkın bütün Esma-i Hüsnasını cemi, ismi içinde barındıran Allah kelimesinin karşılığı değildir.

  Allah dendiği an,bütün kainatta tecelli eden isimleriyle akla gelir Allah kelimesiyle anlaşılan budur.yani o Mabudu mutlak,Halıkı mutlak,Maksud-u mutlak,Rezzak-ı mutlak,Bari-i mutlak,Cemil-i mutlak'tır.

  Allah kelimesinde umumi mana anlaşılır,ve bu itibarla ALLAH IN(c.c) ism-i hass dır ALLAHdendiği an bu ma-budu mutlak anlaşılır,ve vacib-ül vücud akla gelir.ama tanrı dendiği zaman yunanlıların aklına ZEUS,mısırlının APİS boğası,ve hintlinin aklına kendi İNEKLERİ,gelir..onun için bir insan tanrı demekle Allah yerinde kullanırsa maksatını anlatamaz ve hata etmiş olur.

  tanrı ilah kelimesi yerine HUDO,DİYO, ve GOD yerinde kullanılabilir.fakat ALLAH yerinde değil....

 • mübeccel10.08.2009 - 09:19

  Mübeccel=Kadın ismi (arapca) yücelmiş saygı gösterilmiş yüce ulu

 • rikkat07.08.2009 - 22:38

  Rikkat=Anlatımda söylenişleri kulakta ince, hafif, hoş etki bırakan sözcüklerin kullanılması

 • muaviye05.05.2009 - 15:08

  niye ayrlığı körüklüyosunuz

  Muaviye babasıyla ve annesi meşhur Hz.Hamza nın ciğerlerini çıkarttıran kadındır en son
  bu aile başka çıkar yol olmadığı için müslümanlığı seçmiştir. Ama ben kahin değilim ki korkudan mı hakiki mi müslüman oldular bunu da bilemem.
  Şahsım mezheplere inanmamakla beraber sünni hanefi mezhebindenim.Bunuda akli kemale erdiğim zaman öğrenmiş oldum.
  Tarihte olan yanlışlar hepimizi yaralamıştır.Ozaman Hz.Osman ın şehit edilmesini ve beş gün cenazesine kimsenin yanaşmadığını nereğe koyacağız.Hemde bir halıfe ki cenazesi beş kişiyle defnedilmiştir.Yalın kılç Hz Osmanın huzuruna çıkan Abdullah'ya Osman seni elimden kim kurtaracak 'dediğinde Hz.Osmanın cevabı Allah isterse kurtarır cevabını verirkenşöyle dedi'ya Abdullah seni baban bu halde görseydi ne derdi've ve ve o Abdullah Hz Ömer in oğluydu öylece dışarı çıktı.
  Yani demek istediğim ben o zaman yaşasaydım Hz. Ali'nin taraftarı olurdum ama iyimi olurdu.İkiside müslüman.Biri feragat edebilirdi 'müslümanlar kırılıp birbirini öldürmesin diyebilirdiler.Demek ki çıkar ve dış kışkırtma o zaman dan varmış
  Muaviyeye lane desem ne çıkar demesem ne çıkar.
  Boş konuşup gemiyi kaçırıyoruz.Hz. Ali'i sevmiyen bir sunni görürmüsünüz ve ya ehli beyti sevmeğen birini.Bu ayrıcalığı körüklemekten elinize ne geçiyor ben bunu anlamakda güçlük çekiyorum.
  İşte aleviliğin çıkş noktası bu savaşlar.
  Maviye ileHz.Ali'nin bu savaşlarından bıkan hariciler
  yani ne Ali den yana ne muaviye den yan birde İbni as.Hariciler bir karar alır,bunların üçünü öldürürsek nifak ortadan kalkar.Hz.Alişehit edilir,İbni As yaralanır Muaviye tara almadan kurtarır.Şimdi dersiniz Muaviye yaptırmıştır.Orası tariçilerin bileceği mesele
  Kısacası bırakın geçmişi karıştırıp genç beyinleri ayrıştırmayı
  ortak noktaları ve güzel olanı ortaya koyun

  selamlar