Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • Zerdüşt29.03.2009 - 16:59

  Zerdüşt otuz yaşında yurdunu ve yurdunun göğünü bırakıp dağlara çıktı. Orada ruhunun ve yalnızlığının tadını çıkardı ve on yıl bundan bıkmadı. Ama en sonu gönlünde değişim oldu ve sabah tanla kalktı, güneşin karşısına geçti ve ona şöyle dedi:
  'Ey büyük yıldız! Aydınlattıkların olmasaydı, nice olurdu senin mutluluğun! On yıldır mağaramın üstüne yükselir durursun: ışığından ve yolculuğundan bıkardın ben olmasaydın, kartalım ve yılanım olmasaydı! '
  (Nietzsche, Zerdüşt'ün giriş kısmında -belki biraz da alay ederek - insanın en büyük yanılgılarından birine değiniyor. Antropomorfizm: insanın kendi dışındaki dünyadan anlam çıkarma ve onu kendine benzetme alışkanlığı. Dindarlar da çok sık kullanırlar bu varsayımı. Yani, eğer bizler - biz bilinç sahibi insanlar - olmasaydı, güneşin ve diğer şeylerin varlıklarının da bir anlamı kalmazdı. Karl Marx bu anlayışa karşı çıkacak ve şu hükme varacaktır: 'Nesnel dünya onu algılayan insan zihninden bağımsızdır! ')
  Bak! Pek çok bal toplamış bir arı gibi, bilgeliğimden usandım; onu almaya uzanacak eller gerek bana.
  Böyle başladı Zerdüşt'ün batışı.
  (Ve Zerdüşt bilgeliğiyle insanları aydınlatmak için aralarına inmeye karar verir.)

  Böyle Buyurdu Zerdüşt'ten....

 • sokak kedilerini sevmek08.09.2007 - 03:10

  -sokak kedisi mi bu
  -hayır boynunda kurdela var.
  -ama cok piiss...
  -evet,biraz kirli.

 • 1.90 boyunda yeşil gözlü sarışın erkek08.09.2007 - 03:07

  bu ne yaa sipariş mi? bana da ordan bi karışık pizza :)

  ayrıca bir erkeğin sarışın olması benden uzak durması gerektiğine sebeptir.

 • her çorbaya maydanoz olmak08.09.2007 - 03:03

  Maydonoz olmak istemem ama terimin aslı 'maydanoz değil Maydonoz' önce bunu bi düzeltelim sonra en iyisi kremalı tavuk çorbasına maydonoz olmaktır.bi tas çorbam olsa da içsem dediğim terimdir.

 • haberin yok ölüyorum08.09.2007 - 02:52

  Sus kimseler duymasın,duymasın ölürüm haaa.

  Ahmed ARİF

 • can yücel08.09.2007 - 02:47

  Sözümona insandım
  Hamsiydim buğulandım
  Koynumdaki hatunu
  Havva anamız sandım

  Beyazıt Kulesiydim
  Hem Kumkapıdaki yangın
  Arap itfaiyeciynen
  Kendi derdime yandım

  Pir Sultandım abdaldım
  Düz rakıya dadandım
  Çekip çekip kafayı
  Anacığımı andım

  Banazdaydı bazlamam
  Ve radyodaki reklam
  Yaşamı yandaş sayıp
  Bana bir ekmek bandım

  Arşa vardı feryadım
  Firazda kör kadıydım
  Kararsızlıktan cayıp
  Katlime karar aldım

  Gül benizli isyanım
  Eksi çıktıkça kanım
  Arta durdu bicanım
  Ben ölsem ölsem bile

  Dipdiri o sol yanım...

  CAN YÜCEL

 • düşünce ve ifade özgürlüğü08.09.2007 - 02:42

  Düşünmek insana özgüdür.Düşündüğünü ifade edebilmek konuşarak,yazarak ya da resimlerle fark etmez bütün insanların hakkıdır.
  Ve bir gün yaratan insanın düşünce ifade özgürlüğünü kısıtlayanları cezalandıracaktır..çünkü 'O insanlara düşünmek ve kendini ifade edebilmek hakkını en başından vermiştir.

 • Çocuğun elinden oyuncağını almak sendromu08.09.2007 - 02:31

  bugün ekşi sözlükte 'misafirliğe gelen cocukları dövmek' terimine gülmüştüm :)) bu da öyle bir şey herhalde.kıyıya köşeye eski oyuncakları saklayıp misafir cocuklarına vermemek gibi.sendroma bak bee :)

 • haddinden fazla titizlik08.09.2007 - 01:43

  her hafta evdeki bütün perdeleri çamaşır makinasına atan,her sabah evdekileri elektirik süpürgesi sesiyle uyandıran,düzenli olarak her sabah balkonu yıkayan.raflarda kullanılmayan ne varsa günlük tozunu alan biri olarak ben buyum işte :)

 • Anayasanın 301. maddesi08.09.2007 - 01:35

  301. Madde derhal yürürlükten kaldırılmalıdır.Bireylerin düşüncelerini ifade etmeleri, iddialarını ileri sürmeleri hakaret olarak kabul edilemeyeceği gibi, ileri sürülen iddianın da doğruluğunu kabul veya inkar olarak nitelendirilemeyecektir. Bu bakımdan bazı düzenlemeler yapılarak kimlikler korunamayacağı gibi, belirli kurumların da eleştirilmesi, bunlara yönelik değerlendirmeler yapılması kişiyi, özgürlüğünden mahrum bırakıcı cezai bir sorumluluğa götürmemelidir....Av. Serdar Mermut....hukukcular gibi bütün aydınlar ve tabi ki halk anasayadaki 301. maddenin kaldırılmasından yanadır.Çünkü düşünmek insana özgü bir eylemdir.