Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • ateist06.10.2005 - 05:30

  Detaysız net tanım: Yaradılan kulun yaradanını reddetmesi... ne acı bir durum, aslında kendi varlığını reddetmek. İşte bu fiili işleyenlere verilen isim 'ateist'. (Matematiksel olarak çelişkili bir durum yani; Varlığın reddi.)

 • aşk03.10.2005 - 21:05

  fani aşk: fani olana, yani kula kulun aşırı sevgisi-boş. maşuka ulaşınca gizemini kaybeder ve biter.adı üstünde fanidir, bitmeye mahkumdur.
  BAKİ aşk: sonsuz.. kulun yaradanına olan sevgisinin zirvesi. kullukta ulaşılacak son nokta belki de. tanımadan, anlamadan, teslim olmadan sevgide zirveye ulaşılamaz ve kul yaradanı bu denli sevip teslim olunca da insan olmanın hazzına varır. İşte bu hazdır aşk! beklentisiz, şarttsız sevgi. kelimelerin yetersiz kaldığı andır bu aşk, gönlün O'na bağlanması.

 • matematik03.10.2005 - 20:53

  aklıma ilk gelen sözcükler; sanat, estetik, incelik, disiplin, ihtiyaç, zevk. hayatın olmazsa olmazlarından.. beynimiz için ihtiyaç ve hayatı kolaylaştıran kurallar ve kaideler bütünü. diğer bilimler için adeta hizmetçi. anlatılmakla bitmez :) herşeyden öte; ANLAYAN İÇİN AŞK! ! .

 • türev03.10.2005 - 20:43

  Bir fonksiyona tanımlandığı kümede her hangi bir reel sayı için çizilen teğetin eğimidir.