Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Osman Demiryürek
Osman Demiryürek

HEP UZAKLARA BAKTIK HEDEFİMİZİ SEÇERKEN. BİLEMEDİKKİ ULAŞMAK İSTEDİĞİMİZ YANIBAŞIMIZDA

 • jitem17.12.2008 - 01:58

  JİTEM herkesce malum Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele nin kısaltılmışı. Peki Emniyetin birimi TEM Şube ne oluyor acaba? Terörle Mücadele. Şimdi emniyetin TEM i ile Jandarmanın JİTEM' i arasında görev olarak ne fark var? JİTEM kötüyse TEM' inde kötü olması gerekmez mi? JİTEM' in aslı JİT' tir. Yani Jandarma İstihbarat Timi. JİTEM kelime olarak resmiyette hiç bir zaman geçmemiştir. Ama görev gereği çoğunlukla terörle mücadelede yer aldıklarından günlük kullanımda polisin TEM' inden ayırabilmek amacıyla JİTEM denilmiş ve dilimizede böyle yerleşmiştir. Terörlemücadelede oldukça başarılı olmuş bu timler bunu hazmedemeyenler tarafından sürekli kötülenerek halk içerisinde sanki bir suç örgütüymüş gibi gösterilmeye çalışılmakta ve terörle mücadeleye zarar verilmeye çalışılmaktadır. Her kurumda çürük yumurtalar çıkabilir ama bunlar temizlenir. Birkaç çürük yüzünden tüm domatesleri çöpe atan gördünüz mü hiç? Terörle mücadelede önemli bir basamak olmuş ve halen görev yapmaya çalışan JİT personelini artık kötülemeyelim. Onlarda bu vatan için çalışıyorlar ve gerektiğinde canlarını ortaya koyuyorlar. Sırf birilerinin işine gelmiyor diye bir takım kirli oyunlara gelmeyelim. Artık bunları ortaya atanların kimler olduğunu, kime ve neye hizmet ettiklerini görelim.

 • yerli malı haftası17.12.2008 - 01:37

  Yorumlara şöyle bir baktımda yerli malı haftası deyince aklımıza hem elma, armut, portakal, kek, kuruyemiş vs. geliyor. Yani sadece yiyecek maddeleri. Tabi bu bize öğretilen. Okullarda yerli malı haftası kutlamalarında bizlerden istenen bunlardı. Acaba bu hafta böylemi kutlanmalı? Yerli malı sadece okullarda mı hatırlanmalı? Günlük yaşantımıza bir bakalım kullandığımız eşyalara bakalım, elektrikli, elektronik, motorlu, araçlar, mobilyalar, elbise ve ayakkabılar, Acaba içlerinden ne kadarı yerli malı, kaç tanesi Türkiye' mizde üretilmiş. Asıl bunları anlatmalı ve asıl büyükleri yerli malı haftası kutlamaya zorlamalıyız. Bu ülkede yerli üretim insansız hava araçları (Heron) yapılabiliyorken İsrailden binlerce dolara satın alan yöneticilerimize yerli malını öğretmek lazım. Okullarda çocukların karnını doyurmuşuz neye yarar.

 • nihat hatipoğlu21.09.2008 - 00:17

  Din çok hassas bir konu. TV lerde çıkıp birşeyler anlatan hocalar var. Ben bir çoğunuda dinledim. Mesela Zekeriya BEYAZ her şeye olumlu bir yön bulmada üstüne yok. Birde çok asabi geliyor bana farklı fikirleri kabullenemiyor sanki. Yaşar Nuri ÖZTÜRK ise başka bir düşünceye sahip. Bir zamanlar dendiği gibi sosyete hocası. Bana göre bazı şeyleri insanların duymak istediği gibi yorumluyor. Nihat HATİPOĞLU dinlediklerim içerisinde bana en mantıklı geleni. Yaptığı yorumlarda Kar' an dan dışarı çıkmamaya çalışıyor. Dini anlatırkende olumlu yönlerden yaklaşarak insanları etkilemeye çalışıyor. Cehennem azabını bir çok hoca ateşte yanmak diye anlatırken Nihat hoca ceza çekilecek yer olarak bahsediyor ve sonunada ekliyor 'İçinde zerre kadar iman olan kimse cezasını tamamladıktan sonra cennete gidecektir.' Bu bile cehennem korkusunu hafifletebiliyor. İslamiyeti bağışlayıcı bir din olduğunu gösterebiliyor. Bence bu anlatımı Nihat HATİPOĞLU' da çok güzel yapıyor.

 • kürt08.07.2008 - 22:37

  Kürt kelimesi ülkemizde sanki bir nefreti temsil eder hale gelmiş. Yüzyıllarca birlikte yaşamış, aynı acıları paylaşmış insanlarımız birer düşman olmuş gibiler. Bana kalırsa bu ülke olarak bizim birliğimizi bozmak için her fırsatı değerlemdiren sözde dost ülkelerin bizim üzerimizde oynadıkları oyunlardan sadece birisi ve belkide en başarılı oldukları düzen. Sadece iki harfin yeri değişti diye iki ayrı toplum mu olduk? Paylaşamadığımız netdide bu kadar düşman kesildik birbirimize. Azıcık düşünsek bu düşmanlığın sözde ayrı iki topluma hiç bir yararının olmadığını açıkça görebiliriz. Kimlerin ekmeğine yağ sürüyoruz. Adı türk olan tüm devletlerin yıkılışına ve yok oluşuna bir bakın hepsinin sonunu buna benzer kavgalar getirmiş. Bizi dışardan yıkamayan devletler bizi bizimle yok etmişler. Hani hep deriz ya tarih tekerrüden ibarettir diye. Niye yine aynı oyuna geliyoruz ki? Gelin bu oyunu birlikte bozalım. Hep birlikte karşı duralım bizi bize kırdırmaya çalışanlara. İki harf değişikliğiyle bölünmeyeceğimizi gösterelim tüm dünyaya.