Kültür Sanat Edebiyat Şiir

simit sarayı sizce ne demek, simit sarayı size neyi çağrıştırıyor?

simit sarayı terimi Erkan Orhan tarafından tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  2001 yılındaki krizde doğan simit sarayı vardı.Bundan sonraki krizde hoşaf sarayı kurulur.

 • Ayşe Öz
  Ayşe Öz

  Her ne kadar avama yönelik olsa da önceleri memnun olmuştum, yabancı ağabeylerine birer alternatif olacaklar diye. Üstelik hesaplar da çok daha makul idi. Böyle olunca özellikle varoş kökenli gençlerin sosyalleşmelerine bir nebze de olsun katkısı olabilir diye düşünmüştüm.

  Fakat manzaranın ileriye değil geriye gittiğini gördüm. Dağınık kılıklı ve tipli garsonlarıyla, ürünlerinin ve hizmetlerinin kalitesizliğiyle tam ayak altı bir zincir haline geldiler.

  Bir de, simit sarayları vasıtasıyla bizde eskiden azami itina gösterilen bir değerin hızla çiğnendiğine tanık oldum. Aynı cadde üzerinde birçok, hatta kimi zaman yan yana birbirlerinin kazancına adeta göz dikercesine simit sarayları ve türevleri açılmaya başladı.

 • Kenan Alpogan
  Kenan Alpogan

  ilk başlarda birkaç tanediydiler..birkaç yaratıcı girişimcinin kurduğu kar marjinali yüksek fast food lokantalarıydı...sonradan virüs gibi çoğaldılar..her sokakta her boş dükkanda bir tanesi bitiverdi..bir ara simitkafelere gittiğimde adamlar çayı bile susamlı getiriyorlardı..Neredeyse her çalışanı Kürt kökenli olan bu kafeler zamanla beni çıldırtmaya başladı..Simit dışında herşey satan bu kafelerde nedense lezzetli olan hiçbirşey yok..Tam bir bit pazarı havası var..Çayı zıkkım çorbası gibi..Kaynar ve tatısız..Tabureler insanın belini ağrıtıyor..Özellikle böyle seçilen bu taburelerdeki gizli mesaj 'bir an önce zıkkımlanın da defolup gidin' şeklinde..İçeri giren müşteriler ve kadınlar da nedense %99 oranında tipsiz ve kenar mahalle tipli kişiler..Tuhaf bir istatistik ama doğru..bu yüzden bayağı bir tiksindim..bu tip simit kafeler önce virüs gibi heryere yayıldılar daha sonra evrim geçirerek çoğu pastanelere,çayhanelere hatta kebapçılara dönüşüverdi..sadece isimleri simitkafe,simit sarayı,yuvarlak simit,simitçi baba olarak kaldı.....

 • Altan Akıncı
  Altan Akıncı

  mülteci simitlerin eski günleri yaddettikleri yer... sorun şu ki bu simitler zengin simitler...

  ....bütün sokak simitleri birleşin...........
  .....yaşasın. sokak simitleri kurtuluşu ordusu....

 • Nihan Koçyiğit
  Nihan Koçyiğit

  sokak gevrekçilerini tercih ederim.

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  :=)) ...Pp..........saray işte............Pp