Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sendika sizce ne demek, sendika size neyi çağrıştırıyor?

sendika terimi Uğur Işık tarafından tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Türkiye'de 'sınıf' kavramı yerine 'meslek kavramı' kullanıldığı için,işçi sınıfının örgütlenme araçlari olan sendikalara gerek kalmıyacaktır.Bu nedenle de Osmanlılar dönemine dek kurulmuş İstanbul,izmir,Bursa,zonguldak vb.illerde etkin olan sendikalar kapatıldı ve böylece işçi sınıfının örgütlü gücü ortadan kaldırıldı.

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin

  yalnız değiliz =)

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Eline geçirdiği fabrikanın iliğini kemiğini kurutan ve aynı zamanda her işçinin aylığından aylık olarak 1 yevmiye alan sözüm ona yangelyat meclisi...

  Şu anda ağır sanayi fabrikalarından müthiş derecede para kazanmakta olup, fabrikaların işçi çıkartmasına sessiz kalmaktadırlar...

 • Şener Ak
  Şener Ak

  Komünist ve Sosyalist sömürücülerin çalışan insanları sömürmek için kullandığı yollardan biri.Nedense Tüm sendika başkanları ve yönetim kurulu üyeleri çok rahat yaşa pek çoğunun fabrikası ve villası vardır.Bunu çalışan işçilerin üzerinden yapmışlardır buda bize komünistlerin hırsızlıklarını gösteriyor

 • Alim Vedat
  Alim Vedat

  akıl mantık erdiremediğim, herşeye muhalefet insanlar topluluğu :)
  hee haklı oldukları yerler yokmu.. belki çok fazla.. ama bana hep bişeylere karşı çıkanlar olarak görünüyorlar.. yapıcı değilde yıkıcı tavır içindeler..

 • Uğur Işık
  Uğur Işık

  .sendikalaşma yok.işci sendika üyesi olana kadar işinden oluyor

 • Fatih Turbay
  Fatih Turbay

  Türkiye'de özellikle memur sendikacılığı çok geri kalmış durumda. aslında bütün dünyada işçi sendikalarına göre memur sendikaları oldukça geri. Türkiye'de insanlar sendikalaşmanın önemini fazla kavrayamamış durumda şu an. Biz ancak 5'e 5 halı sahada maç yapmak için bir araya gelebiliyoruz. bir sürü atasözümüz de var ama ne hikmetse insanlar bir araya gelemiyo, örgütlenemiyo hakkıyla.....

 • Uğur Işık
  Uğur Işık

  bugün bir işci 500milyona sigortasızçalışıyorsabu işde çalışıyor demek değil.bu insan sendikaya üye olamaz.oldumu hemenşut.sigorta isteyemez.

 • Uğur Işık
  Uğur Işık

  maalesef bugün hakkımızı arayabilmek için sendikalara baş vuramıyoruz.denemesi bedava hemen maaşa zam işe son.bu ülkede sendikalaşmanın önü tam manasıyla açılmalı.açılmassa işveren herzaman işçisini ezecek.kendi hakkını aramak için sigorta isteyen işcisine yolu gösteriyor.sendikaya iş.ibaşvurdumu yine aynı.

  bu ülkede sendikalaşma ya olacak yada halk üstünden haksız kaznç yapanlar ben yanımda şu kadar işçiçalıştırıyom diye böbürlencek.

 • F
  F

  İşçinin tek başına pazarlık gücünün zayıf olmasının sonucu olarak ihtiyaç duyulan birlik. İşçi emeğini saklayıp daha sonra toplu olarak kullanamaz ve bu yüzden iş gücünü boşa harcamamayı tercih ederek düşük ücret de olsa çalışmak zorunda hisseder kendini. Tek tek patron önüne çıkarak bir sonuca varamazlar çünkü birini kovsa nasıl olsa diğeri iş aramaktadır. Ama sendika olduğu zaman ve toplu halde tepki gösterebildikleri zaman istediklerini patrona yaptırmaları daha kolaydır.

 • F
  F

  KESK ve Bağlı Sendikalar:

  -KESK Konfederasyonu
  -Tüm Bel-Sen
  -Egitim Sen
  Egitim Sen Kocaeli Şube
  -SES
  SES İzmir Şube

  Türk-İş ve Bağlı Sendikalar:

  Türk-İş Konfederasyonu
  Hava-İş Sendikası
  Yol-İş Sendikası
  Tes-İş Sendikası
  Petrol-İş Sendikası
  Türkiye Gazeteciler Sendikası
  TekGıda-İş Sendikası
  Kristal-İş Sendikası
  Türkiye Haber-İş Sendikası
  Harb-İş Sendikası

  DİSK ve Bağlı Sendikalar:

  DISK
  Oley-İş
  Birleşik Metal-İş Sendikası

  Hak-İş ve Bağlı Sendikalar:

  Hak-İş Konfederasyonu
  Öz İplik İş

  Diğer Sendikalar:

  Kıbrıs Türk Ögretmenler Sendikası

 • F
  F

  www.sendika.org