Kültür Sanat Edebiyat Şiir

santa claus sizce ne demek, santa claus size neyi çağrıştırıyor?

santa claus terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Özlem Özer
  Özlem Özer

  keşke geçek olsa ve beni bütün sevdiklerimin yanına götürse...sizleri özlüyorum çocuklar...selim, zuzu, ve diğerleri...şerefe

 • H2o
  H2o

  santa claus hristiyanların dinlerini daha cazip kılmak ve aslında diğerlerini yozlaştırmak için uydurduğu birisinden başka birşey değil. elbette öyle iyi biri var olmuş olabilir ama bize koca göbekli kırmızılı noel baba olarak tanıtılan adamı ben hiç sevmiyorum..

 • Laina Suzan
  Laina Suzan

  10 yaşıma kadar Santa Clausun varolduğuna yürekten inanırdım taa ki annem birgün çizmelerimin içine hediyemi koymayı unutana kadar ;)

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  Santa Claus'un tarihi, Anadolu'da papazlık yapan Saint Nicholas adındaki bir adam ile başlar. Saint Nicholas hayırseverliği ve bilgeliği ile bilinirdi. Efsanelere göre onun zengin bir aileden geldiği ve fakirlere bütün parasını verdiği söylenir. Saint Nicholas M.S.340'da öldü.

  11. yüzyılın sonlarında, İtalyan askerleri Saint Nicholas'dan kalan tüm kalıntıları İtalya'ya getirdiler. İtalya'nın güneyinde bir liman kasabası olan Bari'de onun adına bir kilise inşa ettiler. Daha sonra dünyanın her yerindeki Hıristiyan Pilgrim'ler gelip Saint Nicholas'ın kilisesini ziyaret ettiler. Bu Pilgrim'ler, Saint Nicholas efsanesini yerlisi oldukları ülkelerine taşıdılar.12. yüzyıl boyunca Avrupa'da 'Saint Nicholas Günü' hayırseverlik ve hediye verme günü oldu. Almanya, Fransa ve Hollanda 6 Aralık gününü fakirlere ve çocuklara hediye verme ve bir dini bayram olarak kutladı.

  Sinter Klaas'ın Hollanda efsanesinden adını ve ilhamını alan Santa Claus'ın Amerikan versiyonu,17. yüzyılda göçmenlar tarafından New York'a getirildi.1773'lerin başında isim Amerikan basınında 'St. A Claus' olarak ortaya çıktı fakat Saint Nicholas'ın Hollanda versiyonu hakkında Amerikalılar'a ilk detaylı bilgiyi veren ünlü yazar Washington Irving'dir. Bu Hollanda-Amerikalı Saint Nick,1823'de yazar Clement Clarke Moore'un 'The Night Before Christmas' (Christmas'dan önceki gece) adlı şiiri ile Amerika'daki bugünkü şekline ulaştı.

  Çeşitli söylemler mevcut...

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  Türkiye’de, Patara yakınlarındaki Mira’da doğan Saint Nicholas ya da Hacı Nicholas, ABD’de ^^Santa Claus^^ ismini alıyor.

  Santa Claus’un Hollandaca versiyonu ise Sint Klaas. Santa Claus geleneğini ABD’ye ilk getirenler Hollandalı göçmenler olmuş. Noel Baba, Santa Claus ismi dışında, İngiltere’de Father Christmas, Çin’de Shengdan Laoren, İtalya’da ise Belfana ya da Babbo Natale ismini alıyor.

  Aslında Noel Baba efsanesinin altında Avrupa Pagan geleneği ve Hristiyanlık var. Pagan geleneğinin çocukları koruyan ve insanlara hediyeler getiren mitleri, Roma Pagan geleneğine has Belfana ve Alman Pagan geleneğine has Berchta ve Knecht Ruprecht, Hristiyan ermiş mitolojisindeki Saint Nicholas ile birleşerek Noel Baba efsanesini oluşturuyor. Vikingler’in de Noel Baba efsanesindeki önemleri küçümsenemez elbette. Vikingler, tanrıları Odin’in her yıl 12 ayrı karaktere büründüğüne ve her aralık ayında sekiz bacaklı atı Sleipnir ile dünyaya gelip yoksullara yiyecek dağıttığına inanırdı.

  Bugün bildiğimiz Santa Claus’un orijinali olan Sint Klaas’ın da bir atla dolaştığına inanılır ve çocuklar ayakkabılarının içine Sint Klaas’ın atı için saman ve havuç koyarak hediyelerini beklerdi. İspanya ve İtalya’da, çocuklar hâlâ ayakkabılarını Noel çorabı yerine Noel Ağacı’nın altına koyarak hediye bekliyor.

  Zengin bir aileden gelen Saint Nicholas hakkında da pek çok hikaye anlatılır.

  En bilineni ise, Saint Nicholas’ın tüm varlığını üç kız çocuğu sahibi yoksul bir adama kızlarının çeyizini tamamlamak üzere vermiş olduğu. Hikayede St. Nicholas’ın altınları evin bacasından attığı, sonra da Filistine gittiği söylenir. Noel Baba’nın bacalardan girerek hediyeler dağıttığı inancı da bu hikayeden kaynaklanıyor.

 • Zehra Taner
  Zehra Taner

  noel baba