Kültür Sanat Edebiyat Şiir

pompei sizce ne demek, pompei size neyi çağrıştırıyor?

pompei terimi Şayler Gafici tarafından tarihinde eklendi

 • Yusuf Demir
  Yusuf Demir

  Bilim her şeyi açıkladığı halde, burada her kafadan bir ses çıkmış.
  2 Bin yıl önce felakete uğramış insanları, sapkınlıkla, ahlaksızlıkla suçlayıp, onlarında Lut Kavimi gibi Allah tarafından cezalandırıldığı iddia edilmiş. Ve hatta insanların taş kesildiğide bu iddiaların arasındadır.

  Bu düşünceye sahip kişiler, Marmara Depremi'nde, evladını, eşini, tüm ailesini yitirmiş onca acılı insana bile '7.2 Yetmedimi! ' diye pankart açarak çamur attıktan sonra, Pompei için bunları söylemeleri onlar açısından gayet normaldir. Onların hayata bakış açıları böyledir, böyle felaketleri yorumlama tarzları budur ve birçok ilaveler, uydurmalarda yaparlar.

  İ.S. 79 Temmuz'unda Plinian Püskürtmeleri denilen volkan patlaması sonucu 16 Milyar tondan fazla sünger taşı ve külün altında kalan Pompei Kentinde yaşayan 20 Bin insandan, 15 Bini ilk patlamanın ardından kaçtıkları için kurtuldular. Kalan 5 Bin kişi bu kül ve sünger taşlarının altında kaldı. Olayın nasıl cereyan ettiğini, gerek olayı yaşayan Pliny'in mektubundan, gerekse bilim adamlarının yaptığı çalışmalardan biliyoruz.

  1500 Yıl toprak altında kalan bu kent, 1594 yılında bir su kemeri yapımı sırasında tesadüden bulunmuş ve yüz yıllardır kazı çalışmaları devam etmektedir.

  Orada ölen insanların cesetleri, kendilerini kaplayan kızgın küllere kalıplarını verdiklerinden, çimento dökme tekniği ile son hallerinin heykelleri çıkartılmıştır. Kimilerinin iddia ettiği gibi insanlar taşa dönüşmemiştir. Taşa dönüşmüş insanlar dedikleri o heykeller, külde oluşan kalıplara çimento dökmek sureti ile meydana getirilmiştir.
  Bina içindeki ölümlerde de, iskeletler bulunmuştur. Bunların içinde, kadınlar, erkekler, çocuklar vardır. Hamileleğinin son evresindeki iskeletler bile bulunmuştur.

  2 Bin yıl önce bu şekilde yok olan insanları böyle suçlamak, nasıl bir vicdanın ürünüdür, anlamak mümkün değil

 • Şayler Gafici
  Şayler Gafici

  Tarihi kayıtlar, şehrin yok olmadan önce tam bir sefahat ve sapkınlık merkezi olduğunu gösterir.Pompei halkı aynı Lut kavmi gibi cinsel sapkınlıklara yönelmiş, Allah'ın emrettiği ahlaka ve hayata aykırı bir yaşam tarzını tercih etmişti. Ancak onların sonu da Lut kavmi gibi oldu. Şehrin en belirgin özelliği, fuhuşun çok yaygın olmasıydı. Ancak Vezüv'ün lavları bir anda tüm kenti haritadan sildi. Olayın en ilginç yanı ise, kentin günlük yaşantısı içinde, Vezüv'ün korkunç patlamasına rağmen, kimsenin kaçamamış ve adeta olduğu yerde donakalıp felaketin farkına bile varamamış olmasıydı. Yemek yiyen bir aile, o andaki gibi aynen taşlaşmıştı. Sapıklıkları esnasında taşlaşmış pek çok çift bulunmuştu.bu çiftler arasında, aynı cinsten olanlar da vardı. Pompei kalıntılarından çıkarılan taşlaşmış insan cesetlerinin, bazılarının yüzleri hiç bozulmadan kalmıştı. Genel yüz ifadesi şaşkınlıktı. Çünkü bu halk Allah'ın ayetlerinde bildirdiği gibi, 'birdenbire' yok olmuştu.Pompei, ahlaki dejenerasyonun sembolüydü..

 • Yusuf Tayfur
  Yusuf Tayfur

  kendilerine peygamber uyarıcı gönderildiği halde eşcinselliklerinden vaz geçmediler ve sonunda helak oldular....italyanın pompei şehrinde birbirleriyle eşcinsel ilişkide bulunurlarken taş kesilmiş insanların bulunduğu yer....

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  daha ilgincini yazalım:
  bu yanardağ patlamasından 11 aile kurtulabilmiş ve dağın öteki yamacındaki bir başka yerleşim birimine kaçmışlardır.ve bilinir ki patlayan yanardağ uzunca bir zaman tekrar faaliyet göstermez..ve bu kaçan 11 aile yaşam kurdukları yerde ahlaksızca yaşamlarına devam etmişler.ve aradan 1-5 yıl gibi bir zaman geçince imkansız denilen oluyor ve yanardağ tekrar harekete geçiyor.bu defa dağın öteki yamacına lav püskürtüyor..ve sadece o 11 ailenin yerleşip yaşadığı mahalleyi yok ediyor..ibret ise buyrun..

 • Nerminözdemir
  Nerminözdemir

  '...Allah'ın yasasında bir değişiklik bulamazsın' ifadesi Kur'an-ı Kerim'de geçer.Rezilliği irtikap eden ha 5000 sene önce yaşamış,ha 2000sene önce,ha şu zamanda,cezası veriliyor.Fakat sadece kabul edecek cesareti olanlar,onun ilahi ceza ve diğer insanlara da uyarı olduğunu kabul ediyor.

 • Nerminözdemir
  Nerminözdemir

  Güney İtalya'da,Vezüv Yanardağı'nın eteklerinde yer alan bir eski çağ kentidir.M.S. 79'da yanardağın patlamasıyla yokolmuştur.Bu tarihin gösterdiği üzere,bu kente yaşayan bir peygamberin uyarısı erişmemiştir.Çünkü,atma-tutma usulüyle değil,İslam'ı bilerek konuşan herkes bilir ki,Hz.İsa(aleyhisselam) ile Peygamberimiz (s.a.v.) arasında hiçbir peygamber gelmemiştir.İyi niyetli ama bu konuda yeterli bilgisi olmayan arkadaşlar alınmasın,hem kötü niyetli,hem bilgisiz olanlar alınabilir.Peygamberini dinlemeyip helak olan o şehir,Tevrat'ta 'Sodom' ve 'Gomore' olarak geçen,Hz.Lut (aleyhisselam) 'un şehridir.Kimi yahudi araştırmacılara göre,M.Ö.4000'lere aittir.Fakat Pompei de ahlaksızlığının cezası olarak bu şehir gibi yok edilmiştir.

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  yürekleri lanetlenmiş insanlara gökten taş yağmasını beklemeyin artık.. taşlar içlerine yağıyor da haberleri yok..!

 • Şener Özkan
  Şener Özkan

  pink floyd ne konser vermiş orada
  izlenir kaçmaz derim
  başkada bişi demem

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  fuhuş mekanı bütün evler..caddelerde hep bu evlere göre şekillenmeler..yanardağın patlamasını izlemek için toplanan halk anfitiyatroda bilmiyorlardı kendilerini helak edecek olanı..8-12 saat sonrasında yağan gaz ve kül bulutu taş kesilmelerine sebep oldu..kimi uykuda kimi kacarken kimi elindeki bir yastığı kendine sutre yapmış haldeyken..hatta bir köpek de koşar haldeyken taşlaşmışlar..yerinde gördüm..insanın ibret alası bir helak oluş..

 • Ebrar Hasene
  Ebrar Hasene

  peygambere direniş ve.......büyük helak.......