Kültür Sanat Edebiyat Şiir

petra sizce ne demek, petra size neyi çağrıştırıyor?

petra terimi Cem Kor tarafından tarihinde eklendi

 • aslan
  aslan

  petra başka bir yer... hiçbir şehre benzemiyor.. tek kusuru araplara evsahipliği yapması..

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  ürdün ün peri bacaları

 • Elif Ak
  Elif Ak

  ibret verici, Yaratan `dan kacmak icin kayalarin icine oyulmus muazzam bir sehir. Sakli kent denir ya, oyle birsey. Insan `acaba bu insanlar butun bunlari nasil yapmis, ne kadar zamanlarini almis..` demekten kendini alamiyor.

  Develerin sirtinda veya tercihen faytonlar yardimi ile ve dahi bisiklet kiralayarak kayalardan oyulmus Petra sokaklarini gezinirken insan kendini bir film setinde hissediyor. Sanki bir yerlerden sirtlarinda su tasiyan kadinlar, hayvanlarini otlatan koyluler cikacak gibi hissediyor, tas oyan ustalarin sesleri geliyor kulagina. Daglara oyulmus su kanallarindan sular akiyormus gibi hissediyor.. o kadar taze kalmis..

 • Elif Ak
  Elif Ak

  Tarih kaynakları Petra`da Semud isimli bir kavmin yaşadığına deliller sunmaktadır.


  Semud Kavmi’nden bahseden bilinen en eski kaynak, Babil Kralı II. Sargon'un bu kavme karşı kazandığı zaferleri anlatan Babil devlet kayıtlarıdır. (MÖ 8. yüzyıl) Sargon, Kuzey Arabistan'da yaptığı bir savaş sonunda onları yenmiştir. Yunanlılar da bu kavimden bahsetmekte ve Aristo, Batlamyus ve Pliny'nin yazılarında isimleri 'Thamudaei', yani 'Semudlar' olarak anılmaktadır.30 Peygamberimizden önce, yaklaşık MS 400-600 yılları arasında ise izleri tamamen silinmiştir.

  İkibin yıllık bir geçmişe sahip olan Semudlar, bir başka Arap kavmi olan Nebatilerle beraber bir krallık kurmuşlardı. Günümüzde Ürdün'deki Rum Vadisi ya da diğer bir adıyla Petra'da bu kavmin taş işçiliğinin en güzel örneklerini görmek mümkündür.

 • Cem Kor
  Cem Kor

  'En büyük kusuru kusursuz olmak' olan Petra! 'En az roman kahramanları kadar gerçek olması gereken Petra! '

  Mehmet Eroğlu, Adını Unutan Adam,

  Bu roman 1969'da Ölüdeniz ile Şeria lrmağı arasındaki bir tepede adını unutmak zorunda kalan, ama belleğini kaybetmeye de inatla direnen bir politik eylemcinin serüveni.

 • Ahmet Peker
  Ahmet Peker

  petra'nın lazca da en uzak ülke anlamına geldiğini duydum. yeterince uzak mı acaba? 'gitsem mi acaba petraya? '

 • F
  F

  Petra ürdün'de yer alan, kayaların rengi nedeniyle de rose city olarak bilinen nebatian'ların 2000 sene önce kurdukları bir şehir olup, kayalara oyulmuş hazine binası ile daha çok tanınmaktadır. kayaların son derece yumuşak bir yapıda olması sayesinde inanılmaz ihtişamda binalar oyulmuştur kanyon içerisine. hazinenin olduğu boşluğa ulaşmanızı sağlayan kanyon ise kimi yerlerde 2 metreye kadar daralan, son derece nefes kesen bir kanyondur, birkaç saatlik bir yürüme ile ancak aşılabilmektedir. birkaç yıldır buraya artık vasıta ile giriş yasaklanmış olup, ayrıca da ziyaretçi sayısı da gün içerisinde sınırlı sayıda tutulmaktadır.