Kültür Sanat Edebiyat Şiir

oedipus sizce ne demek, oedipus size neyi çağrıştırıyor?

oedipus terimi Tarhan Tekelioglu tarafından tarihinde eklendi

 • Gökçe Sevim
  Gökçe Sevim

  kral oedipus bir tragedyadır. burdaki hikayeden esinlenerek freud kastrasyon dönemini elektra ve oedipus kompleksini adlandırmıştır falan filan

 • Mine Can
  Mine Can

  sapık filozofumuzun mantığa çokta aykırı gelmeyen bir teoreminin esin kaynağı olan mitolojik bir efsane....

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  kompleksi için en matrak yorumu can yücel yapmış..

  -anam avradım olsun kompleksi..

 • Yasemin Doga
  Yasemin Doga

  Oidipus Yunan mitosunun en trajik kahramanıdır. Trajik kişi, tek başına veya tüm soyuyla birlikte tanrı lanetine uğramış kişidir.

  Oidipus, Thebai kralı Laios'un oğludur. Annesi İokaste, gebe iken bir düş görür. Bu düş karnında taşıdığı çocuğun babasını öldüreceği şeklinde yorumlanır ve bunun üzerine doğar doğmaz bebek dağa bırakılır. Ayak bilekleri delinmiş, içinden bir kayış geçirilmiştir; ayağı şiş anlamındaki Oidipus adı da burdan gelmektedir. Bebeği bir çoban bulur ve - çocuğu olmayan- Korinthos kralı Polybos'a verir.

  Delikanlılık çağına gelince bulunmuş bir çocuk olduğu dedikodusunu işiten Oidipus, işin aslını araştırmak için Delphoi tapınağına gider. Tapınağın bilicisinden öz babasını öldürüp annesiyle evleneceğini öğrenir. Kaderine musallat olan laneti öğrenen Oidipus tarifsiz bir acı duyar ve geri dönmemek üzere Kornthos'u terketmeye karar verir.

  Yolda bir adamla kavgaya tutuşan Oidipus -bozuk ruh halinin de tesiriyle olacak- bu adamı öldürür. Bu olaydan sonra Thebai'ye varır. Bu kentin başına bela olan canavarı öldürerek dul kalan kraliçe İokaste ile evlenir. Bu birleşmeden dört çocuk sahibi olur.

  Yıllar geçer, Thebai de veba baş gösterir. Salgından nasıl kurtulacaklarını öğrenmek için bilicilere danıştıklarında şu cevabı alırlar: Kral Laios'un katili bulunup kentten sürülmelidir. Oidipus hemen araştırmaya koyulur,kraliçenin bir zamanlar gördüğü uğursuz düşü yorumlayan biliciyi sıkıştırır; kahin birşey söylemek istemez. Bunun üzerine kraliçe araya girerek gördüğü düşü ve yıllar önce öngörülen laneti anlatır. Oidipus'un yüreğine kuşku düşer.

  Bu sırada Korinthos'tan gelen bir ulak, krallarının öldüğünü ve kendisinin tahta geçmek için geri dönmesi gerektiğini bildiren bir haber getirir.Babasının ölümünün kendi elinden olmamasına sevinen Oidipus yine de geri dönmeye çekinir. Derken ulak, kendisinin bir çoban tarafından Korinthos'a getirildiğini söyler. Gerçekleşen lanetten kuşkusu kalmayan kraliçe canına kıyar. Oidipus da hem annesi hem karısı olan kadının iğnesiyle oracıkta gözlerini kör eder.

 • Görkem Aydın
  Görkem Aydın

  ünlü nöropatolog ve psikanaliz uzmanı Sigmund
  Freud'un ortaya koyduğu Oedipus kompleksi kuramına ilham olan Yunan mitolojisinin en talihsiz şahsiyetlerinden biri.

 • Serap Karagöz
  Serap Karagöz

  Şahika Tekand tarafından rejisi yapılan Oedipus Nerede ve Oedipus Sürgün'de oyunlarını çağrıştırıyor. Oedipus karalık-aydınlık mücadelesi..

 • Yıldız Erdogan
  Yıldız Erdogan

  erken cocukluk doneminde (0-6 yas) raslanan erkek cocukların anneye asık olma durumları...bu donemde babalarına dusman kesilirler...anneleriye aynı yatagı paylasmalarına tahammulleri yoktur...dikkat!

 • Elif
  Elif

  “Kral Laius ve karısı Jacosta, Oeidupus adını verdikleri bir erkek çocuk sahibi olurlar. Oedipus’un büyüyünce babasını öldüreceğini öngören bir fal üzerine, Laius bu özel çocuğu ülke dışına çıkarıp”nasıl olsa ölür” diyerek bir tepeye bırakır. Ne var ki, tüm Kutsal Çocuklar gibi, Oedipus da kurtulur. Bir çoban onu bulur ve büyütür. Bir gün, Oedipus kır yolunda yürürken, bir savaş arabası ona çarpar. Arabacıyla kavga eder ve onu öldürür. Arabanın sahibi babasıdır ve bundan haberi yoktur. Oedipus, daha sonra kraliçenin bir koca aradığını duyarak, Thebes şehrine gider. Kraliçe annesidir. Oedipus onunla evlenir ve tahta geçer. Ancak yıllar sonra krallığa felaketler dadanınca korkunç gerçek açığa çıkar ve Oedipus, yanlış kral tahtan indirilir.”  Oedipus (Ödip) Kompleksi terimi Freud’a aittir. Freud