Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

nusrat fateh ali khan sizce ne demek, nusrat fateh ali khan size neyi çağrıştırıyor?

nusrat fateh ali khan terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • S M
  S M

  yaptığı müziği hint soylularının tekelinden çıkarıp tüm dünyanın tanımasına vesile olan üstad... müziğinin dilinden hiçbirşey anlamamakla birlikte samimiyeti ve güzel sesi sayesinde kendisine aşık olduğum kişi... duyduğum kadarı ile de kendisi ile düet yapmak isteyen dünya starlarını (michael jackson, madonna vs vs) elinin tersiyle itebilen şahsiyet..... ruhun şad olsun. Allah rahmet eylesin.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  'Ben sufi değilim ama sufilerin yolundayım.' diyen pakistanlı müzisyen. Müthiş kaval ustadı.

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  http://content.bolt.com/uploads6/audio/streams/8/4/1/1/4/3/841143/music/1162140481413.mp3

  bende ki
  bencillik işte.. gönül istiyor ki herkes dinlesin..

 • Özlem Odabaşı
  Özlem Odabaşı

  tanhai,data sahab,jinah jinah tave.iyi ki yaşamış, napardım ben :)

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı  mast mast..

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı  bu daha güzel..

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  süper bir ses..
  ses rengi
  ve şarkılarında kullandığı enstrümanlar
  müthiş dinlendirici..

 • Serpil Saygılı
  Serpil Saygılı

  Nusrat'i kesfettiğimde ölmüştü, müthiş ses, içten cıglık, karma, müthişş....

 • Gegeman Gege
  Gegeman Gege

  muzik demek.Her notasiyla,her tinisiyla,hatta aldigi nefesi bile......tipki sabri brodhers gibi,L.Subramaniam (katagorileri farkliolsa bile) gibi....muzigin en zengin sesleri.Hepsini öpuyorum ve Ali khana da Allahtan Rahmet diliyorum.

 • Eray İnman
  Eray İnman

  çok geç keşfettim çok geç...
  bu nasıl bi sestir Allah'ım
  'Muhammed; Shams ud Duha Bedr ud Duja'

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  20-30 dakikalik besteleri var, bu sure icersinde insanin kendisini kaybetmemesine sasarim. Ateist bir arkadasim bile kafasini saga sola sallayarak Allah Allah sesleriyle kendisini kaybetmesine sahit olmustum, tabi bilmeyen arkadasi aczmendi sanardi herhalde :) ama Ali Khan'in her kulak icin oldugunu soyleyemem...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Shahen-Shah-e-Q_awwali (Qawwali'nin en parlak yıldızı)

  13 Ekim 1948 Pakista'nın Puncab'ta Lyallpur denilen yerinde doğmuştur. 'Dünya müziği' kavramının oluşmasına çok katkısı olan İngiliz Müzik devi Peter Gabriel'in Real World Records'u tarafından keşfedilip tanınan Pakistanlı büyük üstad Nusrat Fateh Ali Khan yüzlerce albüme imza atmıştır. World Müzik'ten bile önceye giden muziği Asya'da onu milli bir aşık, sufi, şarkıcı, yıldız, gibi ünvanlara sahip olmuş bir maestro yapmıştır.

  1973 yaptığı albümle başlayan şaşırtan kariyeri çevresindeki farklı inançtaki insanları bile etkilemiştir. Babası ve kardeşleride Qawwali ünlü üstadlarından olması ve sufizmle büyümesi onun köklü bir kültüründen geldiğini gösterir.

  Mevlana, Yunus Emre gibi nice sufilerin şiirlerini yorumlayarak, dünyanın her bir yanında konser vererek, Dead Man Walking, Natural Born Killers gibi filmlerin soundtrack'lerinde bulunarak, Massive Attack, Sting, Pavarotti gibi ünlülerle müzik yapan sanatçının eserleri saymakla bitmez.

  Dinleyenleri kendinden geçirten ritimleri, ipnotize eden melodileri ve dikkatleri çeken sesiyle Ali Khan benim için büyüleyeci bir hazinedir. Paris'te verdiği konserin beş cd'lik albümüne ulaşmanızı tavsiye ederim.

  Kendisini kutsal yerden bir tutam toz parçası olarak niteleyen Nusrat Fateh Ali Khan 1997 ölmüştür ama hala ilahileri söylenip, remiksleri yapılıp dilden dile aktarılan zengin müziğle ve Allah'a olan inancıyla evrenselmiştir.

  nusrat.com/
  www.9sekiz.com/content/sanatci.asp? sid=3E083BC