Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

lego sizce ne demek, lego size neyi çağrıştırıyor?

lego terimi Seu Kuyt tarafından tarihinde eklendi

  • Oktay
    Oktay

    logo yaparım daha zevkli.

  • Oktay
    Oktay

    yaratıcılık test edici plastik çocuk oyuncağı. işe yarar birşey yaptığımı hatırlamıyorum. yaratıcı değilmiyim yani? sormak lazım.

  • Mm
    Mm

    sil baştan

  • Seu Kuyt
    Seu Kuyt

    beni bu hale getiren oyuncak :)))
    Lego Soba Faciasi

    Bizimkiler yeni dönmüşlerdi Türkiye'ye.. Ananemgilin evindeydik, Mestan Abim ve ben.. Ortada legolarimizla oynuyorduk. Ne guzel egleniyorduk. O sirada teyzem geldi, çok titiz ve çatlak bir hatundur(kusura bakma 2. anne :)) aldi legolarimizi, topladi bir poşete, sobanin kapağini açti ve yanan sobanin içine atti.. Oylece kalakaldık. Ne yapacağımız şaşırdık. Teyzem çıktı gitti..Nasıl üzüldüm, nasıl.. Belki de bende legolarin tutku olmasinin nedenlerinden biri budur. Sonra sobanin kovasini dokmeye gittiler. Ben de çaktırmadan gittim. Külleri eşeledim, bazısı erimişti, bazısı ise yamulmuştu. Yamulanlar topladim. Zannedersem onları ya bir yere gömdüm(hatılayamıyorum ama bu çok düşük bir ihtimal) ya da bir yere koydum. Ama baya bir içimi yaktı o hazin olay.
    ...
    Aynı şeyi seneler sonra annem bilyelerimde de yapti. Ama Allah tan onlar cam oldugunda cok fazla rencide(ne kelime kullandim ama :)) olmadılar. Yamuk da olsa topladim ve o bilyelerle bir servet yaptim :)))

  • Elif Ceren Kalınkara
    Elif Ceren Kalınkara

    çok çocuktum, ufacık işte... hava kararmıştı, oyuncaklar toplanıyordu yerlerden. mahallenin sokağı topraktı. ve ben kendimi çok akıllı zannederek (gerçi zekice ve mantıklıydı o an için) oyuncaklarımı ertesi gün tekrar evden taşıyıp yorulmamak için bir torbaya doldurup toprağın içine gömmüştüm. sonra yüzümde bir tebessüm... sabah insanların çoşkulu sesleriyle uyanmıştım. sokağa asvalt atılmıştı. tek yaptığım şey pijamalarımla sokağa fırlamaktı. işte ilk elemle o an tanıştım. bağırarak ağlamıştım. ilerleyen günlerde elime geçirdiğim tüm aletlerle asvaltı deşmeye çalışmıştım; ama çıkar yol legolarımı unutmaktı. hala unutamadım ve bu lego şuan yaşadığım bazı şeylerin farklı bir hali.

  • Lale Bag
    Lale Bag

    walla okuyunca aklıma direk legolas geldi. sonra düştü jeton :))

  • Seu Kuyt
    Seu Kuyt

    Geçen gün bir oyuncak mağazasına uğradım, şöyle bir baktım, legolara da bakmayı ihmal etmedim; ama çocukluğumun(acikcasi şimdi de evde olursam ve yapmak istersem teknik legorimla uğraşıyorum) oyuncaği acayip pahalanmış.Eskiden de pahalıydı ama şimdi ateş pahası, en iyisi gidip anavatanından almak, belki birgün...

  • Seu Kuyt
    Seu Kuyt

    Paranoya ve legolar

    Yıllar önce George Orwell’in kurguladığı anti–ütopik dünyaya doğru koşar adım gidiyoruz. Üstelik bu koşunun startını, kendilerini demokrasi ve özgürlüğün beşiği olarak görenler verdiler.


    İnanılmaz bir paranoyanın desteklediği ‘kendinden başka herkesten şüphelenen’ paranoyası bir dönemin demir perde ülkelerine taş çıkartırcasına özgür gelişmiş ülkeleri sarmış durumda.

    Lego özellikle çocuklar için geliştirici zekayı sivrilten çok önemli bir oyuncak. Basit olduğu kadar çocuğun zekasını ve becerisini zorlayıcı bir özelliği olduğu için önemli ve etkili bir oyuncak lego. ABD lego sektörü inanılmaz gelişmiş durumda. Ülkenin birçok yerinde 40–50 yıllık kullanılmış legoların bile bit pazarlarında satıldığına şahit olmak mümkün. Evladiyelik oyuncaklar yani. Ancak ABD’nin gelişen sanat ve yayıncılık ortamı çocuklara çok farklı oyun alanları ve oyuncak türleri sunduğu için legonun iktidarı devrildi devrilecek. Spidermanların, Superman, Hulk, Daredevillerin karşısında sarsılan lego kalesi, yeni bir atraksiyon ile kaybettiği tepeleri geri almaya çabalıyor. Bunun için de inanılmaz bir şeyi yapmaya başladı. Son lego dergilerinin tamamı, kötücül karakterlerin, hayal üstü varlıkların legolarıyla dolu. Tuhaf yüzlü yaratıklar, eciş bücüş pörtlek kötülerin tak–tamamla parçalarının reklamlarıyla dolu lego dergileri. Oyuncak tarihinin son yüz yılına damgasını vurmuş legoculuk da kirlendi ve kolay kolay temizlenecek gibi de değil. Çocuklar artık ev, çiftlik hayvanları filan gibi bilinen masum şeyler yerine, çizgi kahramanlar, hayali ucubeleri birleştirmeyi deniyorlar.

    11 Eylül saldırısı sonunda başta sinema olmak üzere Amerikan sanatının her alanı bu konuya eğilmeye başlamıştı. Ancak bu konuda en radikal ve sorumsuz yayını ilginçtir Amerikan çizgi sektörü yaptı. Spiderman gizli hislerini Usame için kullandı, enkazın yanına gelip yaralı kurtarma çalışmalarına katılırken, diğer yandan Afganistan’a operasyon yapacak ekip gibi çalıştı. Şüphesiz bu tür bilinçsiz yayınların ekildiği tarlalar bir süre sonra son derece tehlikeli mahsul verecektir.

    Amerikalılar bir yandan eğitim alanında güç kaybedip, yeni nesillerini kendine güveni olmayan, hayali düşmanların korkuttuğu jenerasyon olarak yetiştirirken, diğer yandan abuk sabuk bahanelerle saldırdıkları ülkelerden gelecek tehlikeye karşı, ‘pire için yorgan yakma’ paranoyasına saplanıyor.

    Eğer şu veya bu nedenden dolayı ABD’ye gidecek olursanız, öncelikle sizi sınıflandırmalarına izin vereceksiniz. Onlar için, tehlikeli, zararsız veya yararlı turist olduğuna karar verecekler. Bundan sonra parmaklarınızı digital ekrana bastırıp parmak izinizi bırakacaksınız. Hem sağ, hem sol işaret parmağınızın resmini çekmeden ülkeye girmenize izin vermezler asla. Bu da yeterli değil. Peşinden afilli bir web cam resmi çekilecek! Eh bunca fişleme, potansiyel düşman muamelesinden sonra hâlâ girmek isterseniz ülkelerine buyrun girin.

    Aslında aklı başında birçok Amerikalı işin farkında. Uzun vadede ABD’nin kendisini dünyadan soyutladığını ve en geç birkaç on yıl sonra kapalı bir topluma dönüşeceğini şimdiden görebiliyorlar. Kendi gölgesinden bile korkan, silah zoruyla, hot/zot ile sağa sola gözdağı vermeye kalkışan bir süper gücün bir süre sonra bumerang gibi kendi silahıyla kendi dizinden vurulacağından emin fütürist Amerikalılar.

    Beni şaşırtan şey ise bir yandan bütün dünyadan korkan ve her an birilerinin kendilerine kötülük yapacağından geceleri uyku uyuyamayan bu paranoyak zihniyetin nasıl oluyor da hâlâ Mars’a filan araç yolladığıdır. Yani Ortadoğu’dan, Güney Amerika’dan, Afrika’dan, Asya’dan ödü kopan bir ülke düşman portföyüne bir de intergalaktik tehlikeleri ne diye ekliyor ki?

    Belki yakında bu sorunun cevabını bulabiliriz...

    19.01.2004 /M. Nedim Hazar/ Zaman

  • Seu Kuyt
    Seu Kuyt

    Şimdilerde technic lego larla uğraşıyor(dum) ...
    lego çeşitleri yaşlara göre çeşitlendirilmiştir..
    ..
    Çok küçük olmalarına rağmen hayli pahalı parçacıklardır; çünkü Danimarka' dan ithal ediliyor...
    ..
    Çok küçük parçacıklar içerdiğinde 3 yaşından küçük veletlerin oynaması sakıncalıdır..Dedikleri gibi fazla merak adamı öldürür :))

  • Seu Kuyt
    Seu Kuyt

    Yaptığın şeylerin, eger iyi yapıyorsan, yukseleceğini; ama eger eğeri büğrü yapıyorsan yıkılacağını öğrendiğim ' evren taşları'..

    Babamı hatırlatan bir oyuncak; çünkü türkiye de ilk lego mu birlikte almıştık

  • Seu Kuyt
    Seu Kuyt

    Hala sahip olduğum oyuncaklarım..

  • Selin Sonsuz
    Selin Sonsuz

    çocuğun zeka gelişimini..hayal gücünü ve yaratıcılığını artıran ve geliştiren mükemmel bir oyuncak...plastiktir.

    şimdilerde tahta malzeme kullanılarak yapılan biraz daha büyükçe(küçük yaş gruplarında yutulma ihtimalini önleme nedeniyle) lego benzeri oyuncaklar var...biribirine geçmeli değil lego gibi ama yine de benzer işlev görüyor kanaatindeyim...