Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kocaeli sizce ne demek, kocaeli size neyi çağrıştırıyor?

kocaeli terimi Mehmetaltinbay tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Mum
  Gökhan Mum

  İzmit Orhan Gazi devrinde Osmanlı topraklarına katıldı.Timur'un Anadolu'yu istilası sırasında askerleri İzmit'i yağmaladı.Bundan sonra İzmit devamlı Osmanlı hakimiyetinde kaldı.15.yüzyılda Anadolu eyaletine bağlı bulunan Koca-ili sancağı'nın merkeziydi.Bu sancak Kaptanpaşa eyaleti'ne,19.yüzyıl başında da merkezi Bursa olan Hüdâvendigâr eyaleti'ne bağlandı.Bir müddet için İstanbul vilayeti'ne bağlandıktan sonra 1888'de bağımsız sancak oldu.En sonunda cumhuriyet devrinde Kocaeli adıyla il oldu.

  NOT:1954'te bu ilin doğu kesminde Sakarya ili kurulark Kocaeli'nin alanı küçültüldü. Yani Tatangaffemezz arkadaşımızın dediği gibi Sakarya ilinin uşakları değil.

 • Gül Solmaz
  Gül Solmaz

  kızların korktuğu şehir denir ;)

 • İrem
  İrem

  kocaéli kadaR yoL geliR o yol kadaR k.a.s

 • Bora Kara
  Bora Kara

  kim ne derse desin havasından mı,suyundan mı; neden bilmem bir türlü sevemediğim şehir! gerçi malum işim gereği okul bittiğinde de çok işim düşecek bu sanayi şehrine ama....

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  Kandıralı sen de dur

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  bahar şenlikleri mükemmel olan üniversiteye sahip avrupalı şehir, bu yılki 2-6 mayısda ve rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyorlar, her gece bir bomba gün boyu konser, panel, dinleti...harikalar diyarı :)

 • Burak Kucukaydin
  Burak Kucukaydin

  benim topragim benim nefesim izmit yasanilacak ne guzel yer su an bakudeyim ve o mukemmel sehire askimi anladim

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  22 yaşına kadar orada yaşadım merkezinde girmediğim caddesi gezmediğim sokağı yoktur galiba hatta köyleri bile ama AKDENİZYİLDİZİ nın yazdığı şeylere rastlayamadım.
  Avrupa birliğinin şehir bazında sadece kocaeliyi avrupa şehri ilan ettiğini de dip not olarak belirteyim gitmeyenlere yaşamayanlara şiddetle tavsiye edilir.

 • Cay Keyfi
  Cay Keyfi

  Kocaeli, her ne kadar binalarının üniversiteyi andırmaması insanların ilgisini çeksede, son 3 yıldır akademik kariyerde ve diğer araştırmalarda ne Boğaziçi ne de ODTÜ bırakılmıştır bu üniversite tarafından....
  İnsanlarının ezikliğine gelince.... Ülkedeki okuma oranı en yüksek il olmakla beraber, en yüksek kültür düzeyine sahip bireyler buradadır..
  Sürekli bir gelişme gösteren bir ildir Kocaeli......
  Alttaki yazıyı yazan arkadaşımız bizim cingenelerimize denk gelmiştir. İzmit'in cingeneler bile kültürel birikime sahiptir. Türkiye cingenelerinin sosyete kısmıdır. Bilmeyenler bilgilensin.

 • Esman Yuksel
  Esman Yuksel

  Geç kalmış yitik bir sevdanın mavi elbiseli yarini içinde saklayan şehir.

 • Mehmetaltinbay
  Mehmetaltinbay

  kocaeli ölüm şehri