Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kapıları açmak sizce ne demek, kapıları açmak size neyi çağrıştırıyor?

kapıları açmak terimi Onur Umut tarafından tarihinde eklendi

 • Kayıp Yıldız
  Kayıp Yıldız

  bitirdim romanı, dayadım kirpiklerimi anahtar deliğine,
  ki o kapı, en sevdiğim günahlara açılıyordu..sevdim kapı'yı...

 • Ömürlük Misafir
  Ömürlük Misafir

  mustafa kutlunun güzel bi romanı, anadolu kokuyor. bu adam bana kemal tahiri okuduğum zamanki tadı veriyor.

 • Melsa Koç
  Melsa Koç

  DUVARI ASAMIYORSAN BIR KAPI AC

  Genc Macar Sanatci Arpad Sebesy, multimilyoner Elmer Kelen'in portresini yapmak icin gorevlendirilmisti. Gorev ozellikle zordu, cunku Kelen sadece üç kısa poz vermeye razı olmustu. Sonuçta, Sebesy portrenin çogunu ezberden yapmak zorunda kalmıstı. Kısıtlamalara ragmen, Sebesy portrenin Kelen'e yeterince benzedigi görüsündeydi. Ancak, Kelen aynı fikirde degildi. Kibirli milyoner, resmin kendisine benzemedigini öne sürerek portrenin parasını ödemeyi reddetti.

  Genc ressam resmini yapabilmek icin saatlerce titizlikle calısmıstı ve birdenbire bunu gosterecek hic bir seyi olmadigini fark etti. Milyoner studyodan ayrılırken, sanatçı bir ricada bulundu:

  -Portreyi size benzemedigi icin reddettiginizi belirten bir mektup yazabilir misiniz?
  Kelen bu kadar kolay kurtulduguna sevinerek razı oldu. Aylar sonra, Macar Sanatcilari Dernegi, Budapeste Guzel Sanatlar Galerisi'nde sergi açtı. Kelen in telefonu calmaya basladi. Biraz sonra galeriye geldiginde Sebesy'nin yaptigi portresinin, uzerinde 'Bir Hırsızın Portresi' etiketiyle teshir edildigini gordu.

  Magrur milyoner resmin indirilmesini istedi. Mudur reddedince, Kelen, resim kendisini topluma alay konusu edecegi icin dava acmakla tehdit etti. Bunun uzerine mudur Kelen'in resmin kendisine benzemedigi icin almayi reddettigini belirten imzali mektubunu cikardi.
  Milyoner artik resmin parasini odeyip almaktan baska care kalmadigini anlamisti. Genc sanatçı sadece son gülen olmakla kalmamıs, ayni zamanda güclügü karlı bir alisverise dönüsmüstü. Cünkü milyoner resmi almaya kalktıgında fiyatının eskisinden on kat daha fazla oldugunu görmüstü.

  Gördügünüz gibi, gücluklere teslim olmayı kabul etmemisti. Bunun yerine öfke ve acıya teslim olmaktansa yaratıcı ve yararlı bir kapı acacak bir yol düsündü. Kısaca ressam degerli bir prensip kesfetmisti:

  Yeni firsatlar bizi genellikle sıkıntılı anlarda ziyaret eder, cunku bir kapı kapanırsa, baska bir kapi açılır.

 • Tamara
  Tamara

  Kapıları çalan benim
  kapıları birer birer.
  Gözünüze görünemem
  göze görünmez ölüler.

  ............................
  .............................


  Çalıyorum kapınızı,
  teyze, amca, bir imza ver.
  Çocuklar öldürülmesin,
  şeker de yiyebilsinler.

 • Nihan Koçyiğit
  Nihan Koçyiğit

  yeni başlangıçlar. cesaret işi.

 • Ünal
  Ünal

  maymuncuk

 • Aslı Aslı
  Aslı Aslı

  Ya niye bitirdiler bu diziyi? ? Bana saygısızlık yaptılar bitirmekle.Ben izliyordum ya.Seviyordum da...

 • Aslı Aslı
  Aslı Aslı

  Bana Olgun Şimşek'n başrolünde oynadığı diziyi çağrıştırıyor.Onun oynayacağını bildiğim için izlemiştim.Bence gayet güzel bir dizi.Zaten Olgun Şimşek'in oyunculuğu diziyi kurtarmaya yetiyor.

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  sonrada yalnız kalmak

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  bi anahtarı vardı babannemin.ince bir urgana geçirilmiş,eski bir anahtar.kocamandı anahtar.sanki onunla her kapıyı açabilir,kilitleyebilirdiniz.niyeyse o anahtar ama daha çok devasa bir osmanlı kapısı gözlerimin önünde. üstelik biliyorum kadrosu harika yeni başlayan bir dizinin ismi bu.ama o osmanlı kapısı var ya osmanlı kapısı..babannemin anahtarı bende olaydı dedirten...