Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

kadının soyadı sizce ne demek, kadının soyadı size neyi çağrıştırıyor?

kadının soyadı terimi Ali Veli tarafından tarihinde eklendi

 • Naginni Gerca
  Naginni Gerca

  Erkegin Üstügünlügünü Gösterecek sekilde Olmayan Sey :D

 • ´¯` Lavinya ´¯`
  ´¯` Lavinya ´¯`

  Kadın, erkeğin soyadını almaya devam ettikçe, ikinci sınıf olmaktan asla kurtulamayacak. Çağdaş toplumda da gerici toplumda da durum değişmeyecektir.
  Kadının evlendiğinde kendi soyadını kullanması da tam bir çelişkidir. Çünkü bu soyadı bir zamanlar babasının soyadıdır ve bunun yanında çocukları olduğunda da çocuk yine babasının soyadını alacaktır.
  Bence çiftler evlenirken ortak bir soyadı bulup onu kullanmalı, böylesi daha adaletli.

 • Arzu Kaya
  Arzu Kaya

  KADININ ADI YOK! ! ! ! ! KÜÇÜK BİR KIZ İKEN KİMİN KIZISIN DERLER... BİRAZ BÜYÜYÜNCE KİMİN KARDEŞİ... EVLENİNCE KİMİN EŞİ.... BIRAK SOYADINI KADININ ADI BİLE YOK Kİ... YANINDAKİ ERKEKLERE GÖRE ŞEKLE GİREN, BAŞINA VURULUNCA LOKMASI ALINAN, AHIRDAKİ ÖKÜZDEN SONRA GELEN KADIN....

 • Engin Alca
  Engin Alca

  Kocasının soyadı dururken....:Pp

 • Estella
  Estella

  herşeyi topladım bir de baktım ki;
  bende soyadın kalmış...

 • Murat Demir
  Murat Demir

  ben evlenince yani herhalde karımı kendi nufusuma geciririm soyadımı alır oyle olması lazım bence ya güzel bi gelenek

 • Ayşe Demir
  Ayşe Demir

  Neyseki artık kadın evlenince sadece kendi soyadını kullanabiliyor.

 • Sultan Şeker
  Sultan Şeker

  ilahi KILIBIK yorumun çok güzel bence en doğrusunu sen yazmışsın gerisi boş.sabah sabah beni güldürdünya dsende herzaman gülersin umarım

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe

  Kadının soyadı mı? ..
  İşte buuu güzeeel...Şimdi bir hevesdir gidiyor...(kimilerinde...) Vay ben aile soyadımı da kullanırım...Yani adımın yanına önce kendi aile (kızlık) soyadımı sonra da kocamdan gelen soyadımı yazarım...Meselâ adım Dilek'se...kızlık soyadım da Demirbilek'se...eh evlilikden gelen soyadımda Topçu ise..al sana İspanyol ismi gibi bir isim...Oku bakiiim! ..
  Dilek Demirbilek Topçu...Ne oldu şimdi...efendim ailesinin de soyadını yazdırdı adının yanına...Ya ne ailesi..O da babasının anasına verdiği yani bir önceki erkeğin soyadı! ..Anasının (yani bu düşünceye göre) soyadı değil ki...ailesinin soyadı olsun...Aile soyadını kullanmak isteyen hanımlar...Daha bir güzeli var ya...Üstelik daha da İspanyolvari olur...Hem ananızın kızlık soyadını hem babanızın soyadını sonra da eşinizin soyadını ard arda yazdırın adınızdan sonra...sonra da okuyun yorulmazsanız...he mi? ..Böyle davranmayanlara can fedaaa...
  (Not: Olmadı mı? ..O zaman oturun eşinizle bir başka yeni soyadında anlaşın..tek bir soyadında...ne onunki ne seninki onu alın olsun bitsin...)

 • Sevgi
  Sevgi

  hangi soydan geldiğini değilde hangi soya karıştığını gösterir.. :) babamın soyadıyla doğmaktan ve kocamın soyadıyla ölmekten onur duyarım.. :)

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  yok yaf ben anlamayacağım bu bacıları...nolacak kardeşim adamın soyadını kullansanız? benimki değişse memnun olurum valla da...vazgeçtim, bütün erkeklerin köküne kibrit suyu! ! niye alıyormuşuz soyadlarını? onlar bizi aldı mı? bu gencecik yaşımızda, taze yumurtalarla bebe yapacağımıza 'kariyer' yapıyoruz? ! ben evde oje sürüp kocamı beklemek istiyorsam? sıkıcı olurdu bea...vazgeçtim...

  bknz. kadının evriliyor olduğuna kanıt: eş mi insan mı olacağına karar verememiş dişi:S ikisi birden? ben annem kadar sabırlı değilim ;))

 • Nihan Koçyiğit
  Nihan Koçyiğit

  her ikisini de kullansın. zengin gösterir :)))

 • Ciz Lavit
  Ciz Lavit

  Bir kadın, bin adamı cehenneme götürürmüş...

 • Mehtap Aksan
  Mehtap Aksan

  Doğunca babanın soyadını,evlenince kocanın soyadını alıyoruz..Bu ne zulümdür Yarabbi......

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Eskiden evliliklerde, kadının herşeyimle sana ait oldum anlamını da katarak erkeğin soyunun sürmesine dair çocuklar doğuracağını ifade etmesi anlamında onun soyadını alması ile değişen, erkek kardeşleri tarafından korunan soy bildirir isme ek. :)

 • Mustafa Sandal
  Mustafa Sandal

  Ben karimin soyadini kullaniyom zaten, güçlü olan da o: 120 kilo...