Kültür Sanat Edebiyat Şiir

izafiyet teorisi sizce ne demek, izafiyet teorisi size neyi çağrıştırıyor?

izafiyet teorisi terimi Var Mısın? tarafından tarihinde eklendi

 • Tahir Görgen
  Tahir Görgen

  Millet anlamiyor yakistiriyor. Simdi kuslar varya. Ucarlarya. Kolayca anlatayim izafiyet teorisini: bir kus ucuyor ve kolunda kol saati var. Kus isigin hizina yani isik hizi saniyede 300.000km ya, yaklastikca kolundaki SAATE baktiginda (zamanin degilha saatin) onun daha fazla yavasladigini gorecek. Anliyacaginiz daha hizli ucar ise kolundaki saat daha cok yavasliyacak.

  Teori gercektende bu.

  Soylede anlatabilirim. Hizli hizli kos, egerki coo hizli kosar isen kol saatin yavaslayacakmis.

  Alay edercesine konusuyorum cunku alay edilmeli. Fizigi maf ettiler sacmaliklari ile

 • Berken Can
  Berken Can

  İzafiyet teorisi, doğrunun ve yanlışın kesin çizgilerle aurıldığını, Aristo nun iddiası olan herşey 1 ya da 0 dır felsefesi üzerine şekillenmiş ve ona hapsolmus batı (yunan) felsefesini bir türlü kabul etmeyen doğu (bu da çin olsun :)) felsefesi tarafından, 'kardes bir kere de bilim bizi desteklesin' hesabıyla çok ilgi görmüş bir teori. Aristo felsefesini yerle bir eden bu teorinin, aslında aristo ya dayandığını iddia eden, ve bunu boyle gormeyenin az arastırdıgını iddia eden iki alttaki akadasa da selam olsun..

  nedne bu kadar felsefi alanda da tartısıldı peki. doğu felsefesi biraz daha sosyalist ve insanı bir temelde şekillendiği için, topluma ve insana dair hesaplarda 2*2 nin her zaman 4 ettiğini görmek istemediler. ve ne yazık ki bunu pozitif bir bilimle temellendirememeleri batıya göre biraz güçsüz kalmalarına neden oluyordu.. bu albert geldi. izafiyet diye bir şey attı ortaya. çift yarık deneyini yapınca, aslında pozitif bilimde de 2*2 nin her zaman 4 etmediğini ıspatlayınca durum degisti. quantum fizigi denen bir şey çiktı. ve dendi ki '1 ile 0 arasında sonsuz sayı vardır'..
  sosyalist felsefe artık sadece doğu veya çin felsefesi olmaktan çıkmış (antonyo negri nin 'imparatorluk ve çokluk' kitabını da tavsiye edeyim) insanım diyen herkesin içinde biraz yer ettiği için artık felsefeciler de albert ile ilgileniyor.

 • Yeevranos
  Yeevranos

  İzafiyet teorisini her kez (daha doğrusu doğru araştırmıyan) Einstein'ın bulduğunu bilir.Yanlış; izafiyet teorisi ilk kez 1632'de Galileo Galilei tarafından başlıca iki sistemine dair diyalog makalesinde dile getirildi. izafiyeti anlamak için yerini aldığı teoriyi, m.ö.4.yüzyılda Aristotales tarafından doğru kabul edilen 'EYLEMSİZLİK' teorisidir ve eylemsizliğin her nesnenin doğal hali olduğunu,bir nesne kendi haline bırakıldığında ilk durumuna geri döneceğini belirtir. İzafiyet teorisi, tüm nesnelerin hareketinin birbirinin hareketine bağlı olduğunu ve bir nesneyi 'eylemsiz' olarak tanımlamanın sadece bir kabul olduğunu savunur.bu teori şöyle devam eder: Bir nesnenin hızı da kesin olarak belirtilemez; sadece başka bir şeye 'izafeten' belirtilebilir.

 • Volkan Öztürk
  Volkan Öztürk

  adı üstunde hala bi teoridir. şöyle bısey var bır maddenın ısık hızına cıkması ımkansız oldugundan dolayı bilim adamlarının bır kısmının hala olabılır dedıgı bır olay.fakat herhangı bır maddeyı ısık hızına cıkardıgınızda zaten hava ıle madde arasındakı surtunmeden dolayı saliseler içinde hatta ısık hızına ulasamadan atomlarına ayrılıcaktır dolayısıyla geçmıse gıdemeden yok olacaktır benım kendı fıkrım bu tabı

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Mesela ışık hızı limitinde giden uzayda bir araç var. 300 km / saniye hızla giderken bu araçtan bir başka araç ışık hızında çıkıyor. Bu durumda ikinci aracımızın hızı 2 ışık hızıdır.
  Einstein'in formüllerine göre hiç bir madde ışık hızından hızlı gidemeyeceğine göre ne olur?
  Normalde 2 ışık hızı ile giden araç 10 saniye sonra olması gereken yerde olamayacaktır. Çünkü limit hızda (1 ışık hızında) gidecek ve 5 saniye sonraki noktada olacaktır. Bu da enerjinin korunumuna ters düşer. O zaman ne olmuştur?
  Evet aracımız gerçektende 5 saniye sonra olacağı noktadır. Hızındaki 1 ışık hızı kayıp ise zamanda geriye gitmek olur. Yani aracımız artık son 5 saniyelik mesafeyi kaydedemediği için 5 saniye önceki konumuna gitmiştir. Yani 5 sn kadar geçmişe gitmiştir..

  İşte bu izafiyet teorisi değildir..

  İzafiyet teorisi bağımsızlık taşır.. Mesela 2 araç aynı yönde gidiyor. Aynı noktadan aynı anda hareket eden bu araçlardan, biri 100 km/saat ile diğeri 50 km/saat ile gider dersek 2 saat sonra arasındaki mesafeyi bulmak için izafiyetten faydalanırız. Hızları birbirinden çıkarıp 2 ile çarpmamız bu teori sayesinde olmuştur.

 • Selin Sel
  Selin Sel

  Basit bir deyişle Einstein'ın zamanın dördüncü boyut olduğuna değinmesiyle başlayıp...back to the future zihniyetine dayanak teşkil etmesine kadar gelen teori yumağı...

 • Noname
  Noname

  Yeni bir cigir acti, klasik mekanik catir cutur catladi.
  Mikro ve makro boyuttaki olaylar icin vazgecilemeyecek bir teori.