Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

hamster sizce ne demek, hamster size neyi çağrıştırıyor?

hamster terimi Stu tarafından tarihinde eklendi

 • Luci Lucifer
  Luci Lucifer

  evin içinde kaybettiğim hayvanım

 • Erkan Akpolat
  Erkan Akpolat

  FARE OLMAYAN :) araştırırsanız fareden tamamen farklı bir hayvan olduğunu anlarsınız.ve her fırsatta kafesten fıyıp pencerenin kenarından suratıma fırlayan beyaz hayvan:D

 • Emine Kalkan
  Emine Kalkan

  fare

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Elinizden yere düştümü,kuvvetle muhtemel ölür.

 • Gülşah Eren
  Gülşah Eren

  hamsterlar bir hayvanın nasıl yaşadığını gözlemlemek için en ideal ve yumuşak hayvandır :)

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  Sosyetik Fare diyebiliyorum sadece...hemcinslerinden farklı bir dünyada yaşama şansına haiz olmuş, yediği Champions mamalar önünde,yemediği ithal mamalar sırada...pirinçten yapılmış bir kafes içinde, türlü çeşit oyuncaklar...kim istemez? He bir de hafif kaçık...! kafeslerinin içinde dönme dolap benzeri bir oyuncakları var ya içine girip fırfır koşturuyorlar..zannımca bizim kullandığımız koşu bandının bir versiyonu herhal..Hasbam? =0P

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  önce yedi yavrumuz vardı
  sonra hamster yedi
  beş tane kaldı

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  hamile hamsterımız dün doğurdu ;)
  yavruları çiğ et parçası gibi...

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  hamile hamsterımız uyuyamadı gitti
  ben bile sızmak üzereyim
  yanlış harflerin suçunu klavyeye atıyorum
  uyku da bir akışkan
  boru sistemine
  yahut
  pompaya gerek yok
  kinetik enerjiyle oynamak kafii
  nitekim kinetik enerjim oyuncak
  fazla yorgunum
  gözlerim uyu sinyallerini emir formatında yollamaya başladı bile
  beynime

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  çok havuç yiyince ölen hayvan...

 • Toprak Türk
  Toprak Türk

  Hamster! ... Bence yaşamın anlamı demek... tam 6 yılda 150 tane hamster a baktım daha dogrusu sahip oldum... Bildigim birsey var onlarsız yaşayamam...

 • Aylin Bahadırlı
  Aylin Bahadırlı

  çok tatlı bi hayvan ya ama koruma içgüdüsü de olsa kendi yavrunu yemek zorundamıydın?

 • Mehmet Fatih Erdoğan
  Mehmet Fatih Erdoğan

  Hanımdan bir izin alsam alacağım ilk hayvan.

 • Engin Yaman
  Engin Yaman

  Asya'da ve Avrupa'nın kuzeyinde yaşayan hamsterlar sıçana benzeyen çöl kemirgenleridir.

  Bilimsel adı Mesocricetus auratus olan hamsterin hikayesi 1930 yılında,Hebrew Üniversitesi Zooloji Dalı öğretim üyelerinden Prof. Jerusalem’in bir dişi hamster ve 12 yavrusunu Syra yakınlarında bir kasabada bulmasıyla başlamıştır. Aynı üniversitede görevli Dr. Ben Menahem bu yavrulardan 2 dişi ve bir erkeği alarak üretmiştir. Böylece insan eli altında üretilen ilk hamster yavruları elde edilmiş oldu.Dr. Menahem’in sahip olduğu bu hamster ailesi, bu gün tüm dünyadaki evcil hamsterlarin atası olarak kabul edilmektedir. Bu genç yavrular 1931 yılında bilimsel ve tıbbi araştırmalarda kullanılmak üzere Amerika ve İngiltere’ye gönderildi.


  Orijinal hamster, yani değişik renk ve tüy varyeteleri elde etmek amacıyla üretilmeye başlanmadan önceki hamster,kısa, yumuşak tüylü ve sarımsı kahve rengiydi. Sırtında ve yanaklarında siyahımsı lekeler vardı ve karın bölgesi gri-beyaz renkteydi. Şu anda pet hayvanı olarak evlerde beslenen, değişik renk ve tüy uzunluğu olan hamsterlar sonradan yapılan selektif üretim çalışmalarıyla elde edilmiştir.

  Avrpa'da ve Asya'nın batısındaki tarım alanlarında ya da bozkırlarda, toprağın altında kazdıları karmaşık yuvalarda yaşarlar.Yuvada tabanı otlarla kaplı odalar ve kışlık yiyeceklerin saklandığı depolar vardır. Genellikle meyve,sebze ve tahılla beslendikleri için bazen tarım alanlarına zarar verebilirler. Öte yandan baykuş, atmaca, kakım ve gelincik gibi hayvanlara yem oldukları gibi insanlar tarafından da avlanırlar.

  Hamsterın derisi vücuduna tam yapışmış değildir,esnek ve gevşek bir yapısı vardır. Adeta derisi vücuduna bol gelen bir elbise gibidir. Gözleri parlak ve tam yuvarlaktır, ayakları tutmaya ve kavramaya uygundur bu yüzden hamsterlar iyi birer tırmanıcıdırlar. Ön ayaklarında 4 arka ayaklarında 5 parmak vardır. Kuyruk 1 cm den kısa ve küttür. Uzun tüylü varyetelerde kuyruk tamamen tüylerin altında gizlenmiştir. Boyları 10 15 cm ağırlıkları 150 gr civarındadır. Yaklaşık 2 yıl yaşarlar. (Ama sık sık hatırlatacağım bir şey var ki onların yaşam süreleri bakımıyla paralel olarak sizin elinizde olacaktır) Renk körü oldukları gibi görme duyuları fazla gelişmemiştir; buna karşılık duyma, koku alma duyuları süperdir. Bu nedenle çok yüksek seslerden hoşlanmazlar.

  Hamsterleri diğer kemirgenlerden ayıran el ilginç özellikleri yanaklarındaki keseleridir. Hamsterlar yiyeceklerini bu keselerde toplar ve yuvasına taşıyarak yuvasında depolar. Bu keseler yanaktan başlar ve omuz üstünde biter. Bir hamster kesesinde kendi vücut hacminin yarısı kadar yiyeceği taşıyabilir. Kimi zaman bu keselerde korumak amacıyla yavrularını bile taşırlar.

  Hamsterların bir diğer ilgin özelliği de kendi dışkılarını yemeleridir. Bunun nedeni sindirim sistemlerinin ilk seferde yiyecekteki besin maddelerini tam olarak ayrıştırıp onlardan tam yararlanamamasıdır.

 • Okay İmrek
  Okay İmrek

  Dünyanın en iyi dostu...
  Labarotuarlarda sincap ve fare genlerinin karıştırılmasından oluşturulmuşlardır.Bazı türleri ise tavşan ve fare genlerinden meydana getirilmişlerdir.
  Hamsterlar neredeyse geleneksel olarak geceleri beslenmeyi ve gezmeyi severler.Genel olarak sağlıklı bir beslenme için tahıl ürünleri ile beslenirler.En sağlıklısı kliniklerde satılan yağ ve tuzdan arındırılmış yemlerdir.En az haftada bir kez beşer dakika kafes dışına çıkarılmaları gerekmekte,daha uzun yaşamaları için davranışlarının her akşam gözlenmeleri gerekmektedir.En irileri tüylü Suriye Hamster larıdır.Eğitimleri zor değildir,neredeyse öğretmeniz gereken herşeyi zaten kendi başlarına öğrenirler.Bakımı yetişkin bir insan ırkı mensubu için kolaydır.
  (unutmayın ki oyuncak ve hobi malzemesi değillerdir,saf görüntüleri ve temiz bedenleriyle bugs bunny görünümünde olan hamsterlar,kötü ellerde birer komandoya dönüştürülebilir.) .Lütfen küçük çocuğunuza sorumluluk duygusu yeterince gelişene dek hamster değil peluş alınız.
  İngiliz ve Amerika'lılar onlara tatlılıklarından olsa gerek kısaca hammy derler,ben ise onlara hemiş ismini vermekten,kendimle gurur duyuyorum. :)

 • Nurdan Çubukçu
  Nurdan Çubukçu

  Hamsterlerin, normal olarak sırtı kırmızı kahverengi, karın ve ayakları beyaz renktedir. Bununla beraber, bugün tamamen beyaz, saksağan benzeri siyah-beyaz alaca, krem vb. renklerde de hamsterler vardır. Yavru hamsterlerin kulakları ipeğimsi tüylerle kaplı iken, yaşlıların kulakları çıplak ve parlak görünümdedir. Yemlerini gece yiyen hayvan türlerindendir. Özellikle tümör araştırmaları için kullanılan deney hayvanlarındandır.
  :
  Hamsterler omnivor hayvanlardır. Golden hamsterlerin tabii ortamda ne ile beslendikleri hakkında fazla bilgi olmamakla beraber; bunların bitki tohumları, böğürtlen ve çilek gibi sulu meyveler yedikleri kabul edilmektedir.
  .
  Hamsterler yüzlerinin her iki yanında, yanaklarının altlarında oluşan ceplerde gıdalar biriktirirler. Bu yüzden avurtlarına zarar vermemek için yulaf vb yiyecekleri bütün olarak vermemelidir. En iyisi ticari pelet yemlerdir.
  Hamsterleri fazla besleyerek yağlandırmaktan da kaçınılmalıdır.