Kültür Sanat Edebiyat Şiir

evliyazadeler sizce ne demek, evliyazadeler size neyi çağrıştırıyor?

evliyazadeler terimi Fatıma Aydoğan tarafından tarihinde eklendi

 • Habib Başişçi
  Habib Başişçi

  buldanlı birisi olarak, evliyazadeleri araştırdıkca ve tanıdıkca korkmaya başladım desem, yanlış olmaz. ama bu korkuyu sadece benim değil bütün İSLAM (türk islam) aleminin paylaşması gerektiğini düşünüyorum.

  Şöyleki, 1943 lü yıllarda buldan hükümet konağının yanarak evliyazadelerin kendilerini akladığı düşünülmektedir. Bu aile, hilafetle yönetilen koca OSMANLI nın yıkılmasında ve TÜRKİYE CUMHURİYETini laiklik adı altında dinden uzaklaştırmış, mason localarının, ittihat ve terakkicilerin, bektaşi tarikatının ve ordunun hep en üst düzeyinde yer almış ve yönetmiş SABETAYİST bir AİLEDİR.

 • Murat Özer
  Murat Özer

  EVLİYAZADELER 1850'Lİ YILLARDA İZMİRDE YAŞAMIŞ TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYAN BİR AİLEDİR. AİLENİN EN BÜYÜĞÜ HACI MEHMED EFENDİDİR. AİLENİN İÇERİSİNDE BİR ÇOK BÜROKRAT, BAŞBAKAN, MİLLETVEKİLİ, BELEDİYE BAŞKANI, FUTBOLCU,ŞARKICI, YAZAR,DİPLOMAT,GALATASARAY VE FENERBAHÇE KULÜPLERİNE BAŞKANLIK ETMİŞ VB. BİRÇOK AKRABALARI VARDIR. ADNAN MENDERES'DE BU AİLENİN BİR ÜYESİDİR.ANCAK YAŞADIKLARI SÜRECE BİR SIRLARINI HEP SAKLI TUTTULAR...

 • Mustafa Ozbilgic
  Mustafa Ozbilgic

  insan

 • Mustafa Ozbilgic
  Mustafa Ozbilgic

  insan

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Evliyazedeler olsaydı bir sürü isim yazabilirdim..