Kültür Sanat Edebiyat Şiir

doğmak sizce ne demek, doğmak size neyi çağrıştırıyor?

doğmak terimi Mücahit Yemisen tarafından 13.06.2002 tarihinde eklendi

 • Necmettin Yılmaz
  Necmettin Yılmaz 17.10.2012 - 16:33

  Seni severek doğmadım ama;
  Seni severek öleceğim! .

 • Leyla Şenkal
  Leyla Şenkal 17.03.2008 - 17:58

  doğum halinde olmayan ölmekle meşguldur
  .

 • Melek Kara
  Melek Kara 25.07.2007 - 01:16

  ölümümüzden sonraki yokluğumuz düşündürür bizi,
  düşünmeyiz doğumumuzdan önceki yokluğumuzu....

 • Bir Kara Karga
  Bir Kara Karga 31.01.2007 - 17:41

  doğdukları yerde ölenler..
  yoksa öldüğü yerde doğmak daha mı gerçek

 • 21.10.2006 - 00:29

  bu acaip dünyaya cee demek.

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın 12.03.2006 - 23:57

  doğmak oldu saniyeler...

 • Yasın Muco
  Yasın Muco 23.03.2005 - 00:25

  Kadın, o koca karnıyla olası en onurlu biçimde yürümeye çalışıyor; adam, tatlı mı tatlı, onun her hareketini, her ifadesini, her arzusunu gözlemliyor. Harika şeyler satın alıyorlar: Patikler, elbisecikler, tuhaf şapkalar ve oyuncaklar... Küçük misafir için çok güzel bir oda hazırladılar. Kadın artık sigara içmiyor, hoşuna gitse de gitmese de ona iyi gelecek her türlü şeyi yiyor; adam da sanki bebek onun da içindeymiş gibi kadını taklit ediyor. Şu anda yaşadıkları şeyler çok önemli; belki de yaşam boyunca başımıza gelebilecek en güzel şey, yaşamanın tek hedefi, tek sebebi. Yakında kızları dünyaya gelecek!
  Günümüzde doğacak bebeğin kız mı yoksa erkek mi olacağını bilebilmek çok hoş bir şey. Dokuz ay boyunca çocuğumu beklerken bana günde belki 100 bin defa kız mı yoksa erkek mi diye sorulduğunu özlemle anımsıyorum.
  Onlarınki kız olacak ve ben bazı düşüncelerimi ona ithaf etmek istiyorum.
  Merhaba küçüğüm. Seni ilk görecekler arasında olmayacağım, sen doğduğun sırada benim gitmem gerekiyor, ama bu önemli değil...Yanında olmak için, 'teyze'lerinden biri olmak için çok zamanım olacak.
  Annenle babanın, aklını boş sözlerle, gereksiz kurallarla, yapılması ve yapılmaması gerekenlerle doldurmayarak sana saygı duyacaklarını biliyorum. Biliyorum ki sessizliklerine ve sana suçluluk duyguları ve de gereksiz heyecanlar yüklemeden büyümene de saygı gösterecekler. Eminim ki seni kollarının arasında sarmayı, bunu sancılı bir sevgi tehdidine dönüştürmeden başaracaklar. Kendi arzularıyla karıştırmadan, seni kendi seçimlerine yönlendirmeyi bileceklerdir. Ve biliyorum ki senin mutlu olman için birçok harika şey yapacaklardır. Ama benim onların sevgisi dışında senin için dilediğim başka şeyler var: Keşke yaşamın boyunca karşına çıkacak olan yetişkinler, gençlere örnek olabilecek kararlılık ve özellikle de istikrarlılık gibi niteliklere sahip kişiler olsalar... Keşke birileri sana aptalca 'tasarruflar' yapmadan duygularını sonuna kadar yaşamayı öğretse... Keşke sana, hayal gücünün ve duygularının peşinden koşmanın seni hiçbir zaman kötü yola sokmayacağını, aksine sana deneyim ve insaniyet kazandıracağını öğretseler... Keşke birileri sana yalnız kalmayı başarmayı ve bunun için acı çekmemeyi ve de boşlukları doldurmak için veya biraz aşk için taviz vermemeyi öğretse... Keşke birileri sana doğuştan içinde taşıdığın cesareti yüceltmeyi ve sana güçlü ve özellikle de bağımsız bir kadın olmayı öğretse... Bir şey elde etmek için kadınlığını kullanmanın sahte sanatını hiçbir zaman öğrenmemeni ve sana yaklaşacak olan erkeklerin vücudunu arzulamadan önce kafana saygı duymalarını dilerim... Aşka korkmadan yaklaşmanı ve sevişmekten keyif almanın senin bir hakkın olduğunu öğrenmeni isterim... İsterim... isterim... isterim ki sen de bir gün yaşam dediğimiz bu harika maceraya devam etmek için annen gibi, sevdiğin adamın çocuğunu karnında taşıyasın... Bol şanslar küçüğüm... Ve aramıza hoşgeldin!

  yaşamın taaa kendisi

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım 03.03.2005 - 22:17

  Ölümü beklemeye hazır hale gelmek

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca 08.11.2004 - 08:39

  ruhun bir yaşam boyu vücuda hapsedilmesi.

 • Bahattin Cici
  Bahattin Cici 10.07.2004 - 10:09

  ÇİLEHANENİN İLK BASAMAĞI, KARANLIKLAR ANAFORUNA HABERSİZCE BİR DALIŞ.

 • Nehir Sel
  Nehir Sel 24.02.2003 - 23:12

  oğlucum doğacak yakında..

 • Mansur Ark
  Mansur Ark 15.08.2002 - 03:05

  çok yönlü eski bir program

 • Mücahit Yemisen
  Mücahit Yemisen 13.06.2002 - 01:13

  kısa sürecek olan bir yarışın başlangıç noktası