Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

diplomasi sizce ne demek, diplomasi size neyi çağrıştırıyor?

diplomasi terimi Erhan Aydemir tarafından tarihinde eklendi

 • Serdar Ser
  Serdar Ser

  emperyalist güçlerle kurtlar gibi saldırıp mazlumun yanında kuzu gibi meeelemektir

 • Sonra Sonra
  Sonra Sonra

  resmi tanımlamaya göre soğukkanlılıkla yalan söyleme sanatına diplomasi deniyormuş. Bu işin sanatkarlarına da diplomat...

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  Adamın biri Afrika'da safariye çıkarken yanına minik köpeğini de almış. Minik köpek bir gün ormanda dolaşıp, kelebekleri kovalar, çiçekleri koklarken kaybolduğunu fark etmiş. Ne yapacağını düşünürken bir de bakmış ki karşıdan bir leopar geliyor ve belli ki günlük yiyeceğini arıyor. 'Şimdi başım dertte' diye düşünmüş minik köpek. Etrafına bakmış yerde kemik parçalarını görmüş. Hemen arkasını leoparın geldiği yöne çevirerek kemikleri kemirmeye başlamış, bu arada da arkadaki hareketi kestirmeye çalışıyormuş. Leopar tam saldıracakken minik köpek kendi kendine konuşmuş; 'Ne kadar lezzetli bir leoparmış. Acaba etrafta bundan bir tane daha var mi? ' Bunu duyan leopar bir anda donmuş kalmış ve en yakındaki ağaca tırmanarak dalların arasına saklanmış. 'Tam zamanında kurtardım yoksa bu köpeğe yem olacaktım' diye düşünmüş leopar.
  Bütün bunlar olup biterken bir başka ağacın üstündeki bir maymun olanları izliyormuş. Bildiklerini kullanarak bundan sonra leopardan kurtulabileceğini düşünmüş. Leoparın yanına giderek neler olduğunu anlatmış. Leopar köpeğin yaptıklarına çok sinirlenmiş ve maymuna: 'Atla sırtıma, gidip sunu yakalayalım' demiş. Ancak minik köpek neler olduğunu ve leoparın sırtında maymunla birlikte süratle kendisine yaklaştığını fark etmiş. 'Şimdi ne yapacağım' diye düşünürken kaçmaya teşebbüs etmemiş. Bunun yerine arkasını leoparın geldiği yöne dönerek, kemikleri kemirmeye devam etmiş. Tam leopar saldıracakken yine kendi kendine konuşmuş; 'Bu aptal maymun da nerede kaldı? Yarim saat önce bir leopar daha getirsin diye gönderdim, hala haber yok! '
  Diploması böyle bir şey iste:
  *Hızlı düşün,
  *Sakin ol,
  *Güçlü görün

 • Atg Atg
  Atg Atg

  Eşsiz bir sanat, mahir ellerde hayat bulduğunda seyrine doyum olmayan bir tiyatrodur. EVET ve HAYIR ları en uygun biçimde,yerde,kişiye,zamanda söyleyebilme becerisidir. Diplomasi satranç tahtasına oturmadan oyunu kazanabilmektir. Duyguya asla ve asla yer olmayan tek rehberin mutlak akıl olduğu, DENEY'e asla tahammülü olmayan bir bilimdir. Diplomasi sıfırı tüketmiş bir devleti yıllarca en ufak bir aciziyet göstermeden ayakta tutabilmek, tamamen yıkılmış, ezilmiş, zayıf ve biçare düşmüş bir milleti ayağa kaldırıp tüm ihtişamıyla ayakta tutmak ve her türlü olumsuzluğa karşı düşmanıyla aynı masaya eşit şartlarda oturtabilmektir.

 • Sonercan Acar
  Sonercan Acar

  diplomasi günümüz güçlü devletlerin ilk başvurdukları soğuk savaş diyede adlandırabileceğimiz akıllılıktır.diplomasinin etkili olabilmesi içinde herhangi bir diplopatın veya devlet adamının elini masaya vurması gerekir,karşısında hangi devlet olursa olsun artık sgünümüzde sıcak savaş terkediliyor herşey soğuk savaşla halledilmeye bakılıyor arık biz türkler duygusallığı bırakıp gerçekleri görme zamanı geldide geçiyor.yani atı alan üsküdarı geçmiş.

 • Eray İnman
  Eray İnman

  Amr ibn-ül As'tan buyana cephede kazananlar masada kaybediyor.