Kültür Sanat Edebiyat Şiir

akıllı kadın sizce ne demek, akıllı kadın size neyi çağrıştırıyor?

akıllı kadın terimi Korkut Orhan tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Düşünen ve sorgulayan kadındır.

 • Ece Nur Sancar
  Ece Nur Sancar

  Akıllı kadın yalnızdır. Lakin bu kavramın içini dolduran kadın yalnız kalsa ne olur, kalmasa ne olur?

 • Berrak Su
  Berrak Su

  KADINLARI SOSYAL HAYATTAN DIŞLAMANIN YANLIŞLIĞI

  Kadın-erkek ayrımcılığı geri kalmış ülkeler kadar gelişmiş ülkelerde de hala çok büyük bir sorun ve daha da önemlisi bu sorunun kabullenilmişliği...

  Birçok toplumda kadınlar erkeklerin adeta gölgesi gibi kabul ediliyor üstelik bu garip algı, eğitimli-eğitimsiz ayrımı olmaksızın dünya genelinde yerleşmiş durumda.

  Cinsiyet ayrımcılığı genel olarak toplumda kadınların temel hizmetlerden yoksun olması, erkeklerle eşit olmayan koşullarda yaşaması, şiddete uğraması, siyasette ve çalışma yaşamında düşük oranlarda temsil edilmesi biçiminde tanımlanıyor.

  Bu ise kadınların sosyal hayattan tamamen dışlanması demek. Bu eşitsizliğin değişmesi için erkeklerin olduğu kadar kadınların da sorumluluk üstlenmesi ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması için ortaklaşa çalışılması gerekiyor.

  Bunun için de yapılması gereken hiç kuşkusuz ki demagojik anlatımların terk edilerek dünya çapında eğitim imkanlarının artırılması ve temelde eşitliğin, sevginin, insan olmanın öneminin hatırlatılması. Özellikle İslam ülkelerindeki kadınların kendilerinin bile kabullendiği ayrımcılığın yok edilmesi için yapılması gereken ise Kuran’daki din ahlakının anlatılmasıdır.

  Kadını yarım gören zihniyete karşılık Asr-ı Saadet ahlakı

  Allah, insanları eşit yaratmıştır. Üstünlük, ayetlerde ve Peygamber Efendimiz (sav) ’in hadislerinde de buyrulduğu gibi ancak iyi huy ve güzel davranışlara yani takvaya göredir. Bağnaz düşünceye sahip insanların yanılgılarına göre ise kadın sözde eksik, yarım akıllı, hatta lanetli ve mutlaka kontrol altında tutulması gereken bir varlıktır.

  Bu batıl zihniyet tarafından kadın kimi zaman öyle bir tehlike olarak görülür ki, var olmaları bile tehdit gibi algılanır, o yüzden eve kapatılmaları sözde en güzel çözüm olarak düşünülür. Bazıları bunu da yeterli bulmaz, aklın mantığın sınırlarını zorlayacak öneriler bile getirirler. Öyle ki kadının evden dışarısını görebileceği pencereler, ufak delikler dahi kapatılmalı, dış dünya ile tüm bağı kesilmelidir.

  Kadınlara yönelik bu gibi katı tutumların çok büyük bir bölümü, kaynağını Peygamberimiz (sav) ’e ait olmayan hadislerden ve bazı sözde alimlerin Kuran’a uymayan fetvalarından almaktadır. İşte bu durum, İslam dünyasının bir kısmını yüzyıllar boyunca karanlığa mahkum etmiştir.

  Oysa Asr-ı Saadet döneminde kadınlar ve erkekler, sosyal hayatın her safhasında birlikte yer almışlardı. Kadın sahabe arasında tüccarlar, doktorlar, şairler vardı. Özellikle Medine’ye hicretin ardından, kadın sahabe de yeni İslam toplumunun kuruluşu aşamasında çok büyük hizmetler ve fedakarlıklar göstermişlerdi.

  Efendimiz (sav) kadınların erkeklerle eşitliğini vurgulamış, hatta kadınların pek çok konuda daha önde olmasını teşvik etmiş ve kadınların eğitimine de büyük önem vermiştir. Kadınlar mescide gelip Efendimiz (sav) ’in sohbetlerini dinlemiş, bayram namazlarına katılmışlardır.

  Asr-ı Saadet döneminde kadınlara böylesine değer verilirken günümüzde, özellikle de İslam ülkelerinde yaşananların bunun tam tersi olması düşündürücüdür.

  İslam ülkelerindeki kadınların durumu

  Günümüz İslam ülkelerinin büyük bölümünde kadınlar sosyal hayattan tamamen dışlanmış durumdalar. Örneğin Suudi Arabistan’da kadınların oy verme ve aday olma hakkı yok, araba kullanmaları dahi yasak. Kütüphanelere giremiyorlar, ancak bir erkek onlar adına kütüphaneden kitap alabiliyor, hatta kadınların birçoğu kimlik kartına bile sahip değil.

  Yemen geleneklerine göre bir kadın herhangi bir nedenle hapse düşerse ailesi onu reddediyor ve maddi manevi tüm ilişkileri kesiliyor. Orada da kadınların araba kullanmaları ve oy vermeleri yasak.

  Cezayir’in büyük bölümünde kadınlar sadece tek gözlerinin görülebildiği bir tür çarşaf giyiyorlar.

  Pakistan’ın Hayber Pahtunhva eyaletinde kadınların yanlarında bir erkek olmadan alışverişe çıkmaları yasak. Bunun nedeni ise kadınların erkeklerin dikkatini dağıtacakları endişesi.

  Afganistan’da kızların eğitimini engellemek amacıyla okullar yakılıyor, kız öğrenciler, öğretmenler saldırılara maruz kalıyor, öldürülüyor. Sokaklarda kızların okula gitmesini önlemek için tehditkar el ilanları dağıtılıyor. Afgan kadınlarının yaklaşık yüzde 90’ı okuma yazma bilmiyor. Kadınların mülkiyet ve miras hakkı anayasal koruma altında değil.

  Ürdün, Tunus gibi bazı ülkelerde diğerlerine göre kadın hakları konusunda büyük ilerlemeler söz konusudur.

  Dünya çapında yapılan çalışmalarla, cinsiyet ayrımcılığı sosyolojik, psikolojik ve daha birçok yönden inceleniyor, raporlar, istatistikler hazırlanıyor, durumun vahameti gözler önüne seriliyor ancak bu yöntemlerle sonucun değişmediği ve bundan sonra da değişmeyeceği açık.

  Özellikle İslam ülkelerindeki kadınlara düşük statüde gibi davranılmasının önüne geçilmesi için yapılması gereken hiç kuşkusuz ki ciddi bir eğitimdir. Hem kadınların hem de erkeklerin Kuran ahlakıyla, eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi kesin çözüm olacaktır.

 • Sui Generis
  Sui Generis

  Ya cikarsa...!
  - o zaman oluruz iste
  - /:o)))

 • Nurullah Yeşilmen
  Nurullah Yeşilmen

  Akıllı kadın erkeğe köle olmuş gibi gösterip ama asıl erkeği yöneten kişidir!

 • Ece Göktuğ
  Ece Göktuğ

  erkeklerin uzak durduğu kadın tipidir:=)

 • Erhan Küçüksucu
  Erhan Küçüksucu

  kadında aradığım özelliklerden biri değil:D

 • Cansu Dere
  Cansu Dere

  ben :) dermişim :)

 • Lidya Akay
  Lidya Akay

  işte bununla karşılaşan erkek artık ilgniç bi vakadır=) sen nası sarışınsın ya diye hatun kişiye sürekli sormaktadır..ee kadınlar artık sözcük dağarcıkları kıyafet markalarıyla sınırlı olarak piyasaya sürülmüolar...

 • Adem Gürcan
  Adem Gürcan

  Bilişsel zekası Duygusal zekasından daha baskın olan kadındır, henüz varlığı ıspatlanmamıştır.

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  kadınları, akıllı ya da aptal diye kategorize etmeyen insandır.. belki bu insan cinsinin erkeği de vardır diye ümit etmektedir..

 • Burak Caka
  Burak Caka

  bulmak zor!

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ayrıştırma kokan bir sözcük..

 • Mustafa Emre Musluoğlu
  Mustafa Emre Musluoğlu

  Her insanda akıl vardır.Yaradılıştan.Ancak bu akıl ham akıldır.Erkeklerde de aynıdır. Ancak ilimve bilimle işlenerek; akıl işlerlik kazanır.O zaman akıl, nefsinin önünde olur.
  Yerinde de kullanılırsa o zaman erkek olsun kadın olsun onun mutluluğuna büyük ölçüde katkıda bulunur.

 • Joo Joo
  Joo Joo

  her kadın akıllıdır. sadece aklını kullanmayı bilen ve kullanamayan kadın vardır =)))

 • Hacer Cerit
  Hacer Cerit

  hayır bennnnnnnnnnnnn tabiki her kadın akıllıdır ama bazıları aklını kullanır bazılar kullanmak yerine çürütmeyi tercih eder o ayrıı

 • Fahrettin Petricli
  Fahrettin Petricli

  Akılsızı var mı?

 • Aylin Aylin
  Aylin Aylin

  yaprak dökümü ferhundedir tabiki :)))

 • Esra Kaya
  Esra Kaya

  sessiz ve derinden yürür..

 • Ferda Gedik
  Ferda Gedik

  akıllı kadın ısını bılır evını bılır herseyı esı yonetıyormus gıbı gorunsede aslında kendı yoneten ıplerı elınde olan kadındır..ıstenılen ama ıstemeyen kadın.

 • Giriftar
  Giriftar

  genlere bile söz geçiren bilim bu konuya bi açıklık getiremedi :)))

 • Nur Palanduz
  Nur Palanduz

  Ayağıyla yer arasındaki mesafeyi kontrol edebilen kadındır.

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  Varlığını hissettiren kadındır...

 • Canan Güleşin
  Canan Güleşin

  Aptalmış gibi görünendir...ama herşeyi bilen,hisseden, bildiğini göstermeyen...

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  aptal olduğunu belli etmeyendir....

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut

  Erkek egemenliği altında yaşamanın zorluğuna karşı direnmenin atomu parçalamaktan bile daha zor olduğunu gören kadının, bu soruna getirdiği çözüm hayli ilginçtir.
  Erkeği çalıştırıp kendisi de evde rahatça oturur. Böylece erkek sanat, bilim ve teknoloji alanında yeni buluşlar yaparak doyumsuz egosunu tatmin ederken bu çalışmaların bütün nimetlerinden en fazla kadınlar nasiplenirler.
  Meselâ çamaşır makinesi, bulaşık makinesi vs. gibi teknolojik araçlar kadınların rahatlığı için icat edilmiştir.

  ^^Atalarımızın bir sözü var, beynini çalıştıramayan bedenini çalıştır.^^

 • Ayşe Betül
  Ayşe Betül

  erkeklerın hıc bır zamn bas edemeyeceklerındenız :) ve kolay kolay elde edemeyeceklerı en onemlısıde bır akıllı kadının kac tane erkege bedel oldugunu unutmayan kadınlardanız :) GURUR DUYUYORUZ! !

 • Korkut Orhan
  Korkut Orhan

  kendisine reva görülen 1/4 e kıçıyla gülerken, bütünün yarısı olduğunu haykıran kadındır.

 • Korkut Orhan
  Korkut Orhan

  seçilen değil, seçen kadındır.

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Ezelden beri az rastlanırdı.Şimdi ise ortalıklarda görünmez oldu.