Kültür Sanat Edebiyat Şiir

abhaz sizce ne demek, abhaz size neyi çağrıştırıyor?

abhaz terimi Duney Neuh tarafından tarihinde eklendi

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  abhaza :)

 • Lidya Akay
  Lidya Akay

  kadınlarına müthiş değer verir bu halk..seviyorum kendilerine ben bir abhaz erkeğiyle evlenip abhazyaya kesin dönüş yapma hayali olanlardanım=))

 • Meynur Aktaş
  Meynur Aktaş

  Abhaz; başkenti Sohum olan Abhazya'da yaşayan halk.Bağımsızlıklarına ve vatanlarına düşkün bir halktır.O yüzden vatanlarınna canımız kadar aziz anlamına gelen Apsını demektedirler.Aynen Türkiye gibi Kurtuluş savaşlarını yapmışlar ve vatanlarını kurtarmışlardır.Bugün bağımsız özgür bir ülkedir.93 harbi sonrası Rus soykırımından kaçan milyonlarca ABHAZ yollarda ölmüş.Sağ kalanlar Türkiye'nin ve dünyanın çeşiti yerlerine dağılmışlardır.Ancak dillerini ve saygıya dayanan müthiş törelerini hiç bir zaman terketmemişler.Atavatanları Abhazya ile ilişkilerini arttırarak devam ettirmektedirler.

 • Batuhan Batu
  Batuhan Batu

  kafkaslarda bir halk

 • Laşin Tsey
  Laşin Tsey

  İNSANLARINA HEP HAYRET ETMİŞİMDİR NASIL BU KADAR KİBAR OLABİLİYORLAR...

 • Gokhan Erdem
  Gokhan Erdem

  abaza; bir kavim, bir topluluk, bir halktır. gürcistana komsu bir ülke halkıdır. abhazya kuzeykafkasyada karadenize kıyısı olan bir ülkedir. abazalar rusyanın baskısından kurtulmak icin zamanında ülkelerinden göc etmek zorunda kalmıs soylu bir ırktır. savaşcı kimlikleriyle bilinirler. büyüklere saygı sonsuz derece önemlidir onlar için ananeler, gelenekler her daim yaşamalı ve yaşatılmalıdır onlar için. gözü kara, mert ve yiğittirler. osmanlı imparatorlugu döneminde padişahın korumalığını, komutanlığını ve bir çok idari kademede görev almışlardır. bağlılıkları ölümüne kadardır. abhazyadan göç eden abazalar ülkemizde kocaeli,sakarya,düzce ve bolu hattında yogun olarak yaşamaktadırlar. çerkezlerle ortak adetleri ve dilleri olduğu bilinmektedir. fakat hiçbir abaza çerkezliği, hiçbir çerkez de abazalığı kabul etmez. her iki kavim de kendini diğerinden daha üstün görür. abaza halkında iki sınıf vardır. bey sülalesi, köle sülalesi. bey sülalesi zamanında abhazyadan göç etmiş genel itibariyle varlıklı, geçmişte ataları osmanlıda üst kademelerde görev yapmış aileler,sülalelerdir. köle sülaleri ise bey sülelelerinin yanında çalışmış onlara tarla vb. işlerde yardım etmiş ailelerdir. kölelik kalkınca abaza ailelerinin yanında yetişmiş aslında abaza olmayan aileler abazalığı benimsemiş ve nesilden nesile abaza aileler gibi adetleri sürdürmüşlerdir. aslında abaza olmamalarına rağmen kendilerini abaza gibi görmektedirler. her abaza ailesinin abazaca bir adı vardır. agumba,ahcazba v.b. abaza büyükleri (dedelerimiz,nandularımız) bu aile isimlerinden hangi ailenin bey sülalsein hangi ailenin köle sülalesi oldugunu bilmektedirler. abazalar abazalıgından sonsuz gurur duymaktadırlar.

 • Ömer Özcan
  Ömer Özcan

  Abhaz, Abaza, Apsuwa, Aşuwa, Aşkharuwa... Öyle gider işte :)