Kültür Sanat Edebiyat Şiir

19 aralık 2000 sizce ne demek, 19 aralık 2000 size neyi çağrıştırıyor?

19 aralık 2000 terimi Hasan Gürelliler tarafından tarihinde eklendi

 • Uğur Aksoy
  Uğur Aksoy

  Gerçek bir katliam.

 • Meral Dağkıran
  Meral Dağkıran

  yürekte yara, kulaklarda çığlık, gözlerde battaniyeye sarınmış genç bir kız görüntüsüdür hayata dönüş operasyonu.

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı

  19 Aralık 2000... Türkiye’nin 20 cezaevine yapılan katliam saldırısında kurşunlara bedenlerini siper eden 28 devrimci tutsak şehit düştü. 19 Aralık katliam saldırısıyla birlikte açılan F Tiplerinde ve dışarıda 120 devrimci ölüm orucunda ölümsüzleşti. Faşist rejim, F Tipi zindanlarda hücre-tecrit zulmünü sürdürüyor. 19 Aralık katliamını planlayanlar ve tutsakları diri diri yakanlar yargı önüne çıkarılmıyor.
  Kadıköy'de 5 bin kişi tarafından, tecrit, devlet terörü ve anti-demokratik uygulamalara karşı yapılan miting ile, hem 5. yıldönümündeki 19 Aralık katliamı lanetlendi, hem de can bedeli gösterilen direniş selamlandı.

  Saat 11:00'de Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde toplanmaya başlayan eylemciler miting alanına kortejler oluşturup, yürüyüşle geldiler. Kortejlerin en önünde imzasız olan “19 Aralık Katliamının Sorumluları Cezalandırılsın – Tecrit Kaldırılsın – F Tipleri Kapatılsın – Tüm Anti-Demokratik Yasalar İptal Edilsin – MİT MGK JİTEM Dağıtılsın” ve “19 Aralık, Şemdinli, Yüksekova'nın Sorumlusu Devlettir. Hesap Soralım” pankartları taşındı.

  Miting, tüm kortejler alan girdikten sonra saat 13:30'da yapılan saygı duruşu ile başladı. Önce mitingi düzenleyen kurumlar adına ortak bir metin okundu. Metinde, 19 Aralık katliamının 5. yıldönümünün CIA'in gizli cezaevleri ve Şemdinli ile emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin devlet terörünün ayyuka çıktığı, yeni Terörle Mücadele Yasa Tasarısı ile saldırıların yoğunlaştığı bir döneme denk geldiği anlatıldı. Devletin açık açık yaptığı 19 Aralık katliamı ile “Bana karşı çıkan herkesi yakar, bombalarım” mesajı verdiği fakat, teknoloji harikası modern silahlarının devrimci iradeye çarptığı söylendi. Ortak açıklamada ayrıca, devrimci tutsaklara yönelik Buca, Diyarbakır, Ümraniye, Burdur, Ulucanlar katliamlarının düzenleyicileri ile emekçi halklara yönelik Çorum, Maraş, Hakkari/Şemdinli katliamlarını düzenleyenlerin farklı kişiler olmadığı vurgulandı.
  Ortak açıklamadan sonra Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Birliği (TUYAB) adına Güzel ana söz aldı. Güzel ana konuşmasına “F tiplerini çocuklarımız, ilk sokuldukları anda parçalıdılar” diyerek başladı. Konuşmasında devrimin mutlaka gerçekleşeceğine vurgu yapan Güzel ana, bunu engellemek isteyenlerin katliamlar düzenleyerek isteklerine ulaşamayacaklarını, devrimi durdurmak istiyorlarsa, gökyüzünden yıldızları indirip, güneşi söndürmeleri gerektiğini söyledi.
  “Sistem oluşturduğu sistemi yaşatacak tipler yaratmak istiyor. Bunun için cezaevlerindeki insanları kişiliksizleştirmeyi, tek tipleştirmeyi, kendine yabancılaştırmayı önüne hedef olarak koydu. Devlet özellikle cezaevleri şahsında tüm toplumsal dinamikleri etkisizleştirmeyi hedefliyor” denildi.
  Grup Şiar'ın verdiği kısa bir dinletiden sonra kürsüye 19 Aralığ'ı yaşayan Ölüm Orucu gazisi Tekin Yıldız çağrıldı. Konuşmasına, “Beni 19 katliamını yaşayan sıfatı ile çağırdılar ama katliamı yaşayan olarak sadece tutsakları sayarsak, saldırının kapsamını daraltmış oluruz” diyerek başlayan Yıldız kısa bir konuşmanın ardından günün anlamına uygun bir şiir okuyarak sahneyi terk etti. Tekin Yıldız'dan başka katliamı yaşayan Ölüm Orucu gazilerinden Eyüphan Başar'a da söz verildi. Başar konuşmasında, “Bu katliamlar devlet tarafından yargılanmayacak fakat, bunlar işçi ve emekçilerin kafasında yargılandı, cezalandırılması da bir gün yapılacak” dedi.
  TMY Tasarısı Karşıtı Birlik ve ÇHD adına da konuşmaların yapıldığı miting Grup Vardiya'nın söylediği kavga şarkıları ile son buldu.
  .

 • Mahir Gok
  Mahir Gok

  haksızlıgın zulmün cesaret fedakarlık karşısındaki acizliği.Teslim olmamanın onurun namusun duvarlar ardından yükselişi...

 • Sıla Özde Yatar
  Sıla Özde Yatar

  anlam veremediğim,hayata dönüşü simgeleyen,oysa hayattan koparılışın ta kendisi olan bi gün..gazetelerin hepsi mahkumlar kendini yaktı derken,rastlantı sonucu bi dergide gerçekleri okuduğum birgün..

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Tuhaf ama kişisel olarak hayata dönüş kararı aldığım bir eş zamanlılık.

 • Hasan Gürelliler
  Hasan Gürelliler

  Hollanda TAYAD Komitesi, 16 Aralık günü Lahey Parlementosu’nun önünde, Türkiye hapishanelerinde 19-22 Aralık 2000 tarihlerinde gerçekleştirilen hapishaneler katliamını protesto etti.
  Dün saat 11.00'de parlamento önünde toplanan TAYAD Komite üyeleri, neden parlamento önünde olduklarını, dağıttıkları bildirilerinde şöyle açıklıyorlardı; 'Tecrite, sansüre, katliamlara seyirci kalmak suç ortaklığıdır. Türkiye'de 19-22 Aralık 2000'de hapishanelere yapılan operasyonda 28 tutsak vahşice katledildi. İnsanlar diri diri yakıldı, işkencelerden geçirilip F-tipi hapishanelere atıldı. Şu ana kadar tecrit
  işkenceleriyle 117 insan katledildi, yüzlercesi sakat bırakıldı. İşte, AB tüm bunlara seyirci kalmakla yetinmeyip, Türkiye Devleti’nin bu katliamlarına bizzat destek vermiş ve onaylamıştır. Bu nedenle AB, Türkiye Devleti’nin işlediği bu suçların bizzat ortağıdır. Akan kandan, düşen candan sizde sorumlusunuz. Bu yüzden dayanıyoruz kapılarına...'
  Eylem sırasında '19 Aralık 2000: Türkiye Hapishanelerinde Katliam! Tecrit, Direniş Devam Ediyor! Ölümleri Durdurun! ' ve “Duydunuz mu! Türkiye Hapishanelerinde 117 İnsan Öldürüldü. Sorumlusu AB'dir' yazılı olan Hollandaca ve İngilizce pankartlar açıldı.

 • Hasan Gürelliler
  Hasan Gürelliler

  19 Aralık 2000 katliamıyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek ve bu konu ile ilgili belgesel niteliğindeki filmleri izlemek isterseniz aşağıdaki adrese bakın.O zaman yapılan katliamın ve uygulanan vahşetin ne boyutta olduğunu göreceksiniz

  http://www.halkinsesi-tv.com/film.html