Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • bend07.07.2007 - 13:45

  Zazaca'da: bag, bahce ve tarlalarin alt tarafina yamaclarin egimini dusurmek ve toprak kaymasini onlemek icin yapilan tastan duvara denir.

  Ingiizce'de ise (bend on knee) : dizleri uzerine comelmek diye biliyorum birde.
  bending: egilmek demek.
  Ve tuhaf bir sekilde egim kavrami cercevesinde her iki dilde de bulusmasi beni dogrusu sasirtti.

 • manav31.01.2007 - 19:01

  Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Sazcı, Türkiye’deki farklı etnik grupların genetik yapılarını araştırdı.
  Toplanan bulguların incelenmesi sonucunda, Kürtler ile Manavlar’ın genetik yapılarının birbirlerine yakın olduğu ortaya çıktı.

  Evet az önce belirttiğim kuşkumu haklı çıkartacak bir habere rastladım.
  İlginize Mete Bey.

 • manav31.01.2007 - 18:48

  Mete Esin kardeşim elline sağlık. Merağımı kısmen de olsa giderdiğin için. Her ne kadar tam ikna olmamış olsam da(Türk'lük vurgularından dolayı) güzel bir analiz yazısı yazmışsın. Malzgirt te saf değiştiren unsurların Türk olduğu, keza Anadolu da Selçuklu öncesi Türk varlığı resmi tarihte bile addedilmezken buna yapılan göndermeler beni kuşkuda bıraktı.

 • zaza19.08.2006 - 01:34

  Bence önce kavramları doğru bilmek lazım düzgün tanımlamalar ve tespitler yapabilmek için. Hangi kavramları ve neden? Sosyolojik olarak kimlik aidiyet ve enisite gibi kavramları, hukuksal olarak vatandaşlık gibi kavramları, genetik ve biyolojik olarak ırk, kafatası ölçümü, dil olarak dil grupları şive lehçe olma kriterleri gibi.... Ve dahası bir miktar tarih bir miktar çoğrafya bir miktar antropoloji vs diğer bilimlerin hepsinden mürekep yalamış olmak lazım belki gerçekçi ve en makul tespitlere ulaşabilmek için. Yani bilime saygı duymak lazım. Gerçekleri bilmek için önce neyi bilmen gerektiğini bilmen gerekli sonra da araştırmalı.
  Sonrada farkedeceksinki bildiklerin bilmediklerin yanında ne kadar cüce kalmış. Ve yanılgılarını farketmen kadar gerçekleri farketmen sana haz verecektir. Bu gerçekleri farketmek için insan olmak, dürüst olmak ve bilim ahlakına sahip çıkmak yeterli. Gerçekleri farketmenin sadece okumakla değil birazda muhakeme yeteneği gerektirdiğini unutmadan.


  Yüreğinden sevgi, beyninden muhakeme yeteneği eksilmemesi dileği ile.