Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • siverek17.03.2007 - 15:55

  Siverek Sedat Bucak'ın memleketi Abdulkadir Karahan'ı Kamil Turan'ı Necdet Timur'uYılmaz Güney'i bu ülkeye armagan eden zazaların cogunlukta oldugu. Zihniyet acısından yasayıs acısından veuzaklık olarak d.bakır ve Ş.urfaya aynı derecede uzak olan sadece Siverekliyim Diyenlerin yasadıgı nufusü 300bini devirmekte olan girisinde bir zamanlar Siverek İline hosgeldiniz yazılan ve mahkemeyle kaldırılan Güzide ilcelerimizden biri Ve Memleketim.!

 • ege üniversitesi17.03.2007 - 15:48

  Türkiye'nin alan olarak en büyük üniversitesi bir cok bölümü icinde barındıran dokuzeylülün mühendislikleri dahil :) benim üniversitem 51.yılına hazırlanan en güzel üniversitelerinden beri işte Türkiyenin özelleri saymazsak ilk5te!

 • zaza17.03.2007 - 15:34

  Zaza...Kürd olamaz Tunceli zazası olur D.bakır zazası olur ama asla Siverek Zazası olamaz olursa siveregin pkk verdigi mücadelede şehit olan insanlarına ihanet etmis olur zazayım Allahına kadar ve Türkiye vatandasıyım bunu kimse inkar edemez.

 • siverek03.07.2006 - 21:10

  %80'i zaza olan devletine sadık pkkyla catısan ve pkknin ilk silahlı eylemlerini yaptıgı ama amacına ulasamadıgı güneydogunun ve dogunun öteden beri en sakin olan yeri Sedat Bucak'ın memleketi ve pkkye karşı 198 şehit veren aşiretler şehridir Bucak,kırvar,İzol vs..! Aşiretler, bu toprakların renkleri, gülleri, dili, kültürü, yaşam şekli olup ayni zamanda dert ve dikenlerin gülleri, sorunların, gelişmemişliğin kaynağı ve nedenleridir. Aşiretlerin bir yanı kültürümüzü, yaşam şeklimizi, üretim ilişkilerimizi, toprak, mal, aile, siyaset, namus olgularını şekillendirip belirlerken, diğer yanı da bu yaşam ve üretim şekline aykırı olan, bilime, modern üretim biçimlerine, çağdaş aile yapısına, aile içi ilişkilerin belirlenmesine, dünyanın evrensel değerlerine ulaşmaya engel teşkil etmektedir. Aşiretlerin varlıklarını koruduğu üretimde, ailede, siyasette, insani ilişkilerde belirleyici olan, ismen, cismen bilinen ve yaşamını sürdüren, toplumsal yaşamımızın bir parçası ve belirleyicisi olan, bölgenin yaşam, kültür ve siyasetini şekillendiren, tarih, felsefe ve sosyoloji kitaplarında geçmiş dönem olarak kabul edilen ama bölge insanı ve özelikle Siverek için günlük yaşamın, üretim şeklinin, ailenin, örgütlemenin, kadının yaşam şeklini ve en önemlisi siyasal yaşamı günümüzde belirleyen aşiretlerdir.Bilinen tunceli zazalarının aksine alevi değil,Müslüman sunilerdir. Hatire Sima SUregra SeLam..(hatırınız üzerine Siverekten Selamlar.