Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • Ahmed El Haznevi13.05.2013 - 00:04

  Şeyh Abdulgani Haznevi Kimdir?
  Şah-ı Hazne namıyla bilinen büyük mutasavvıf, son dönemin en büyük mürşid-i kâmillerinden biri olan Şeyh Ahmed-i Haznevi Hazretlerinin hayatta olan en küçük oğludur.
  Şah-ı Haznenin vefatından 6 ay önce dünyayı şereflendirmiş, daha O güneş batmadan bu güneş doğmuştur. Mübarek annesi Hazret namıyla maruf Şeyh Muhammed Ziyauddin Hazretlerinin torunudur.
  Şah-ı Hazne darı bekaya intikal etmeden kısa bir zaman önce mübarek sarığını çocuk Abdulgani Efendinin başına koyarak, keşfen “Bu benim oğlum inşallah ‘Gavs’ olacaktır.” Buyurarak büyük bir keramet göstermiştir.
  Şah-ı Haznenin dünyasını değişmesinden sonra, özel bir itina ile yörenin en önemli hocalardan dersler alarak özenle yetiştirilmiş sanki bu günlere hazırlanmıştır. Özellikle Şah-ı Haznenin en büyük halifelerinden birisi olan Seyyid Şeyh Ahmed Hüseyni tarafından zahiren ve batinen yetiştirilerek, babasının ona ‘Zamanı gelince asıl sahibine verirsin’ buyurduğu icazetini vererek irşad görevine başlamasını sağlamıştır.
  İrşad görevine başlayan Şeyh Abdulgani Hazretleri, çevresindeki insanların özellikle Hazne Köyü sakinlerinin aşırı ısrarlarıyla Şah-ı haznenin ilk irşada başladığı Hazne Köyündeki aynı Tekke ve medreseyi yeniden imar edip, genişleterek babasının bıraktığı yerden yaklaşık 27 yıldır irşada devam etmektedir.
  Bu arada çok büyük bir hikmet tecelli ederek, Şah-ı Hazne nin dar geldiği için ayrıldığı bu tekkede, daha gittiği yıl kuruyan ve 35 yıldan fazla kuru kalan bir dut ağacı Şeyh Abdulgani Hazretlerinin teşrifiyle o bahar yeniden yeşererek dut vermiş ve tüm gören gözlere büyük bir mesaj vermeye başlamıştır.
  İlmi, takvası ve Sünnet-i seniyyeye olan aşırı bağlılığı ile bilinen Şeyh Abdulgani Hazretleri 2012 yılı sonlarında çok sevdiği İstanbul’a yerleşerek ihya ve irşad görevini Beykoz’ daki Fatih Camisine yakın olan yüce divanından yürütmektedir. Kaddesallahu esrarehum aliyye.
  Kasım KAPLAN

 • ERZURUM ÇAT BABADERESİ KÖYÜ29.07.2011 - 23:55

  Babadere Köyü Tarihe adını, Seyyidler soyunun en büyük halkalarından Molla Ahmed Efendinin o Köye yerleşmesi üzerine yazdırdı.
  Halen O isimle bütünleşmiş durumdadır. Kendisinden sonra Abdulgafur Efendi O ilim ve irfan sancağını taşımıştır. 21 Ocak 2007 de vefatından sonra Babadereli Molla Ahmed Efendi Kültür ve yardmlaşma Vakfı ilim ve irşad çalışmalarına kaldığı yerden devam etmektedir. Zatın vefatıyla yavaşlayan çalışmalar inşallah Abdulgafur Efendinn Yeğeni M.Zeki Efendinin Oğlu, Hıdır Has Hoca Efendinin vakfın Baş müderrisiğini yüklenmesiyle yeniden hız kazanmıştır.
  2011 Ramazan ayı içerisinde yeni daha büyük çalışmaların ilk adımları atılacaktır. Çalışmaları www.babadereliahmetefendivakfi.com adrrsinden takip edebilirisniz.

 • Ahmed El Haznevi27.05.2010 - 21:33

  ŞahI Hazne demişler ya zamanında Şah-ı Dünya imiş aslında.. aynı zamanda şeyh AbdulGani Hazlerinin mübarek babası öyle bir zat hediye tmiş dünya yüzüne
  Rabbim şefaatçi kılsın müminlere