Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
 • fethullah gülen24.04.2004 - 17:05

  Tarih sahnesine baktığımızda bütün büyük insanlar yaşadığı zaman içinde anlaşılamamıştır. Gülen Hocaefendi gibi insanlığa mal olmuş insanlara toplum her zaman ihtiyaç duymuştur. Ve nedense biz de bu değerli insanın kıymetini anlayabilmiş değiliz. Diğer anlaşılamayanlar gibi onu da ancak kaybettikten sonra değerini anlayacağız. Ve son olarak unutmayalım ki bütün insanlığın ona ihtiyacı var ve biz o insanı gönlümüzden hiç çıkarmıyacağız. Sevgiler değerli büyük insan.

 • fethullah gülen24.04.2004 - 17:02

  İslam dünyasının modernleşmeyle tanışması ve bu süreç içinde yaşadığı 150 yıllık zorlu tecrübeden sonra bugün İslam dünyasında yeni sayılabilecek bir “Müslüman aydın” profiline doğru gidildiğini söylemek mümkün. Bu profile uygun kişilerin içinde ilk akla gelen Fethullah Gülen.

  Teşvik ettiği okulların dünyaya yansıyan vizyonu, söylemlerinin meydana getirdiği açılımlar Gülen’le ilgili her şeyin ciddiyetle takip edilmesine yol açıyor. Gülen, ilmi derinliği, bakış açısı, olayları ve durumları ‘yerinde’ değerlendirmesi, yaşam tarzı ve tavrıyla hep çok farklıydı. Bu farklılığı kimi zaman yanlış anlaşılmasına, kimi zaman da yalnış anlamak ve anlatmak isteyen insanlar için temel malzeme olarak algılanmasına neden olsa da hem ülke içinde hem de uluslararası platformda verdiği hoşgörü ve sevgi mesajlarıyla; duyabilen, hissedebilen gönüllere huzur verdi. Aydın duruşuyla ilgili olarak söylenecek çok söz ve neden vardı. Çünkü; zaman içinde gerek medya gerekse de şahıslar tarafından yanlış anlatılmak için ciddi emek (!) sarf edilmişti. Hem şahsı hem de düşünceleri ve yaşam tarzı herkes tarafından doğrularıyla yanlışlarıyla gündeme getirilip didik didik edilmişti. Ali Bulaç, Hüseyin Gülerce, Ahmet Taşgetiren, Taha Akyol, Fehmi Koru gibi aydınların Fethullah Gülen’le ilgili yıllar yılı yazmış oldukları yazılar bir araya getirildi. Çalışmalar Gülen’ in doğrularıyla tanınmasını sağlarken, yanlış yorumlanan olayları ve durumları tüm gerçekleriyle okuyucuya sunuyor. Kitapların isimleri; “ Bir Gönül İnsanı”, “Nobellik Bir Öykü”, “İslam’ın Gülen Yüzü”, “Kutlu Ağaç” ve “Asya’ daki Türkiye”. Kitaplarda Gülen’ in hoşgörü ruhu, Orta Asya başta olmak üzere tüm dünyaya yayılan eğitim seferberliği, 28 Şubat gibi dönemsel farklılık, Üzeyir Garih, Bülent Ecevit gibi ünlü simaların Fethullah Gülen’le olan dostlukları, Gülen’in değişimlere getirdiği yorum, çeşitli din liderleriyle oluşturulan ‘ hoşgörü’ zinciriyle birlikte kazandırdıkları, ilmi derinliği, tamamen insan sevgisine, hizmetine adanmış bir hayat ve tüm saldırılara rağmen Gülen’ in takındığı tavır, Türkiye Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın faaliyetlerinin amaçları ele alınan konulardan bazıları. Bu konuların haricinde birçok konuda da bilgi, görüş mevcut. Aydınlarımızın penceresinden ve yorumlarından bir kez daha Fethullah Gülen’i tanımak ve anlamak isteyenler için ideal bir kitap serisi.

 • fethullah gülen24.04.2004 - 16:45

  insanlığa insanlara dünyaya ve türk milletine hep iyilik yapmaya çalışmış sevgiyi hoşgörüyü kendine amaç edinmiş fakat hep kötülük görmüş hep yaranamamış talihsiz bir örnek insan.