Kültür Sanat Edebiyat Şiir

üretim sizce ne demek, üretim size neyi çağrıştırıyor?

üretim terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Yusu F Emir
  Yusu F Emir

  üretim; bir şeyi yapmak,yaratmak

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Üretim, tüketimin motorudur. Bir Çinli'ye sormuşlar siz 1.300 milyar insan ne yapıyorsunuz. Çinli'nin cevabı. Üretim,üretim,üretim.

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  üretim:maddeye değer katma işlemleridir...
  ve
  hizmet de bir üretimdir...
  [production sadece fabrika ortamını kapsamakla birlikte manufacturing kelimesi hem fabrıka ortamını hem de hizmeti kapsamaktadır...]

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  üretim yöntemleri....[manufacturing process]
  'kum gibi' şarkısını duyduğumda bile aklıma sand casting (kuma döküm) gelmeye, gördüğüm malzemeye bunu drawing(çekme) le,rolling(haddelerme) le....bla bla... üretirim demeye başlamış durumdayım....
  mühendis olma yolunda beyin sulanması olarak nitelendiriyorum =))

 • Cem Birsen
  Cem Birsen

  üretim nedir lütfen bana yardımcı olun.. 5.ci sınıf seviyesine uygun olarak..

 • Mert Meric
  Mert Meric

  ÜRETİM sizce ne demek, ÜRETİM size neyi çağrıştırıyor?

 • İsa Çakar
  İsa Çakar

  birşey üretmete üretim denir

 • Kaan Açık
  Kaan Açık

  ben şahsen habire üretiyorum valla: :) işten geldim şimdide burda üretiyorum.

 • Safira El-azizi
  Safira El-azizi

  cagimizda ucuz ureten devleri hatirladim.asyada 50 cente erkek, kadin cocuk demeden herkesi somurenler..

 • Ahmet Ay
  Ahmet Ay

  ulkemizin cok ihtiyac duydugu bir sey. uretmeden tuketiyoruz. sanayiden tarima bircok alanda kendimize yetmemiz lazim. ilk adimlarimizdan biride disa bagimli kalmadan kendi oto-sanayimizi kurmamiz ve herseyiyle turk mali kendi arabamizi uretmemiz.

 • Başak Özen
  Başak Özen

  bana bişey çarıştırmıyor ben anlamını araştırmak için girdim yaaa

 • Başak Özen
  Başak Özen

  bana bişey çarıştırmıyor ben anlamını araştırmak için girdim yaaa

 • Ecren Bike Dilber
  Ecren Bike Dilber

  üretim birşeyin çokluğunu çağrıştırıyo

 • Sedef Katra
  Sedef Katra

  üretim, üretim ve üretimi etkileyen etmenler,mrka abalaj kalite moda

 • Ugur Kılıç
  Ugur Kılıç

  üretici nedir

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Ülkemizin refahı için üretim bilinci artırılmalıdır. Batının yüksek yaşam standarlarının lüksüne sahip olamadığımız halde malesef onların tüketim kültürünün etkisi altındayız. Bu yüzden kişiler tüketime değil, üretime teşvik edilmelidir.

  Tabi çağımızda ağustos böcekleri zengin olurken karıncılığa teşvik etmek karın doyurmuyor. Hep üretelim üretilim anlamına gelmesin dediklerim... Üretim bilinci bir anlayıştır, bu anlayış yoksa her emek boşa gider.

  Üretim bilinci hile, rantçılık, hak yemek, rüşvet gibi haksızlıklara karşı engeldir. Bu bilinçlenme karınca gibi hababam çalışmakla değil, karıncaların birlikteliği yani milli beraberlikle gelinir. Bilinçlenmede, eğitim en başta olsa da gelişmeye götüren esas temel, izlenilen politikalardır

  Uygulanmış yanlış politiklara en büyük örnek, başka bir ülekenin uyguladığı sistemleri direk (aynen) adepte etmeye çalışmaktır. Esas ülkemize uyan ve yararlı olacak politkaların uygulanması gerekir. Bu konu da en güzel örnek yine kendi tarihimizdir ki sermayesi olmayan, dışarıdan yardım almayan, kaynakları sınırlı, teknolojisi geri Türkiye'nin 1939 yılına kadar sağladığı gelişmedir. Bu başarı sadece Devletçilik ilkesinin eseri değil, Atatürk'ün Türkiye'ya ait bir politika uygulması sayesindedir. Yani akılcı ve uygun politikaların uygulanmasının bir eseridir.

  Allah, insanoğlu'na denizlerden, akarsulardan, rüzgârdan, topraktan, hatta uzaydan bile yani her türlü kaynaklardan yararlanabilmesi için yeryüzünü ve gökleri insanın emrine vermiş ve bunlardan yararlanmaya teşvik etmiştir.(el Mülk,67/15) . Hal böyleyken ister sosyalist olsun, ister kapitalist sinekteki bile mucizeleri bliyorsak artık bilinç süzgeçimizi kullanmamız lazım.

  Bir ülke için en büyük tehlike beyin göçüyken daha iyi üretim için motivasyonu oluşturbilecek olguları kendi elimizle yok etmeye çalışıyoruz. Tarihimizin, çevremizin, kaynaklarımızın zenginliği yanında aydınlarımızın, alimlerimizin, gençlerimizin, kısacası beyinlerimizin, yani elimizdekilerinin değerini bilelim. Aşık Veyselin dediği gibi sapmayalım sağa sola, dava insanlık davası....

  Esas çözüm çatı akarken altına kova koymak değildir, çatının akan yerini bulup örtmektir. ve sürekli bakımla sağlam tutmatır. Bundan dolayı sırf üretmek sadece kovadır. Esas sorunu görmek için gözlerin açılması gerekir, aklın gözü de bilinçtir, açmak ise idrak etmeyle başlar. Bu yüzden üretim kelimesi bana Peygamberimizin dediği gibi yarın ölecekmişiz gibi ibadet etmeyi, hiç ölmeyecekmişiz gibi çalışmayı çağrıştırıyor...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Sözlükteki anlamı: İnsanların, toplumun varlığı ve gelişmesi için gerekli olan nesneleri sağlamak üzere, amaçlı etkinlikleriyle doğal çevrelerini değiştirmeleri, istihsal. Ve Bu etkinlikler sonucu elde edilen nesnelerdir.

  *****

  İktisadi faydayı, yani insan ihtiyaçlarını tatmin etme kabiliyetini arttıran her türlü faaliyet.

  İktisat kıt kaynaklılarla sonsuz ihtiyaçlar arasında dengeyi kurmaya çalıştığı için önemli ve faydalı malların üretimine gidilir. Mal ve hizmet üretimi ise dört faktörün bir araya getirilmesiyle gerçekleştirilir. Bu faktörler toprak, emek, sermaye ve müteşebbistir.

  Bir üretim meydana gelmesinde kullanılan unsurlar olan üretim faktörleri dört grupta toplanır:

  1. Doğal kaynaklar, insan eliyle yaratılmamış faktörlerdir. Örneğin toprak, denizler, göller vb.
  2. Emek, her türlü insan çabnasına verilen addır.
  3. Sermaye insan eliyle yaratılmış üretim unsuru demektir. Örneğin makineler, fabrika binaları, yollar vb.
  4. Girişim, doğal kaynaklar, emek ve sermayeyi üretinm sürecinde bir araya getiren unsurlardır. Üretim organize eden kişiye mühteşebbis (girişimci) denir.