Kültür Sanat Edebiyat Şiir

üretici sizce ne demek, üretici size neyi çağrıştırıyor?

üretici terimi Yağmur Bulut tarafından tarihinde eklendi

 • Cmk
  Cmk

  Üretken arı gibi

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut

  Tüm bitkiler en çalışkan üreticilerimizdir. Rabbimizn emriyle bize yaşamamız için çok gerekli olan oksijeni ve karbonhidratları üretirler.
  Oksijen ve karbonhidrat tüm canlılar için çok önemli olan bir maddelerdir. Özellikle oksijenin önemi hakkında biraz bilgi vermek isterim.
  Ozon tabakası üç tane oksijen molekülünün birleşmesiyle oluşan bir bileşiktir ve güneşten yeryüzüne gelen ultraviyole (=morötesi) ışınlarından bizleri korur. Bilindiği üzere ozon tabakasındaki delik gün geçtikçe büyüyor ve konunun uzmanları ozon tabakasındaki deliğin yeryüzüne ultraviyole ışınlarını geçirerek insanların kanser olmasına neden olduğunu belirtiyor. Yüce rabbim de Kuran-ı Kerim'de;

  = Kesinlikle, göklerin ve yeri yaratılışında ve gece ile gündüzün ardarda gelişinde vicdanları temiz akıl sahiplerine gerçekten deliller vardır. Onlar ki, gerek ayakta, gerek otururken ve gerekse yanları üzerinde yatarken Allah'ı anarlar; göklerin ve yerin yaratılışı hakkında inceden inceye düşünenler ^^Ey Rabbimiz, sen bunu boşuna yaratmadın, seni bütün eksiklerden tenzih ederiz; o halde bizi o ateş azabından koru.^^ (Ali İmran / 190-191)

  Ayet-i Kerimesinde inceden inceye düşünenlerin gökyüzünün yaratılışındaki mükemmelliği anlayabileceğini belirtmiştir.

  Üretici canlılar olan bitkiler olmasaydı, bu düzenin devamı tehlikeye girerdi. Atmosferde birikerek sera etkisine neden olan karbondioksit gazı, bitkilerin düşüncesizce katledilmesi neticesinde küresel ısınmayı da beraberinde getirmiştir.
  Bizler bu mükemmel dengenin bozulmasını önleyebilmek için ağaçlandırma çalışmalarına ayrı bir önem vererek Allah'ın izniyle insanlığı olumsuz yönde etkileyen pek çok durumun önüne de geçebiliriz.
  Ayrıca bir şey daha eklemek istiyorum. Yüce Allah güneşi zararlı ışınlardan arınmış olarak yaratmış olsaydı, o zaman da bitkiler fotosentez yapamazdı ve bizim için gerekli olan o iki bileşiği üretemezlerdi.
  ^^Herşeyin azı karar çoğu zarar^^ durumu söz konusu.

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut

  En iyi tüketiciler, üretmeyi bilmeyenlerdir.

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut

  Tüketiciye tüketeceği malzemeyi üreten, yetiştiren kişi. Diğer bir deyişle istihsal yapan.