Kültür Sanat Edebiyat Şiir

tüketici sizce ne demek, tüketici size neyi çağrıştırıyor?

tüketici terimi Erhan Aydemir tarafından tarihinde eklendi

 • Salim Şengül
  Salim Şengül

  Tüketici:
  Bir mal yada hizmeti kullanarak tatmin olacağına inanan ve bunun sonucu olarakta mal ve hizmetlere harcama yapan kişi, kurum, kuruluş vs.........

 • Melek Kara
  Melek Kara

  ben....

 • Reyyan Mavi
  Reyyan Mavi

  Pek bir severiz tüketmeyi ve tüketenleri örnek almayı...ihtiyaç kavramına yüklediğimiz anlam 180 derece değişti.ABD'de alınan materyallerin %95'i 6 ay sonunda çöplüğe gidiyor...kozmetik ürünler ise büyük bir oranı teşkil ediyor..ve bunların geri dönüşümü de yapılmıyor..ABD'li araştırmacı Türkiye'nin de bu konuda iyi bir takipçi olduğunu savunuyor...'Bir açgözlülük saplantısı içindesiniz.'ayeti tüketicilik hastalığını çok net açıklıyor...

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  geçen gün bir mağazadan aldığım kıyafeti hemen ertesi gün iade etmek amacıyla mağazadan içeri girdim...

  dedim bakın hanımefendi bu kıyafet vitrindekine benzemiyor bunda rötuşlar yapılmış..birisi almış daha önceden düzenlemeler yapmış ve sanırım size geri iade etmiş..benim içim ısınmadı buyrun iade etmek istiyorum verin paramı ben de yoluma devam edeyim..

  şimdi siz böyle kibar hanımefendi üslupla konuşursanız bizim insanımız karşınızda afedersiniz havlama edasında haykırışlarla konuşur:
  -vay efendim sen ne demek istedin bize? sattığımız malı geri mi alıcaz bi de? bak bak bak sen yaaa! ! ! hayır geri iade yok bizde! !

  ..falan fıstık... sıcak da bir taraftan iyice bunlatmıştı zaten,trafikte de adım adım ilerlemenin damla damla doldurduğu sabrım taşmasını bu mağazada tamamladı arkadaşlar...
  üzlubumu bozmadım ancak :)

  -bakın,hukukçu kimliğimi kullanmam mı gerekiyor illa(tamam hukukçu değilim ama yasalardan haberim var ve bilinçli tüketiciyim :)) tüketiciyi koruma hakkındaki yönetmeliğe göre 15 gün süre içinde iade hakkım var benim ve siz de bunu tıpış tıpış geri alacaksınız.işte bu kadar..

  hanım diretiyor:
  -bu işyerinde o geçerli değilll! !

  -haa yasalar geçerli değil ha? türkiye yasaları sizin mağazada geçerli değil öyle mi? bakın siz yasaları inkar da ettiniz şimdi..hakkınızda suç duyurusunda bulunup hakkınızda işlem yaptırabilirim biliyorsunuz değil mi? (tamam bu tehdit ama hakettii :)))
  biraz öfledi pöfledi ve söyleniyor homur homur:

  -sanki memlekette yasaların hepsi işliyorda bu tüketici yasası işleycek dükkanımızda vatan kurtulucak

  (gaza geldim bi kere)
  -benim bulunduğum mekanlarda yasalar işler... diğerlerini bilemem hanımefendi.. yasa ne diyorsa onu uygularım ve uygulatırım...

  neysee
  bu demecimden sonra paramı elime tutuşturdu :)))

  evett....zafer beniimmmdii :))))))

 • Süleyman Beşli
  Süleyman Beşli

  Tüketici, yolda yürüken bile tedirgindir. Çünkü televizyon, gazete ve diğer tüm iletişim araçları onun üzerine çevrilmiş birer silahtır. Üretici bu silahları yine tüketici üzerinden kazandığı parayla en etkili şekilde kullanır.

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  Üretilen mal ve menfaatlerin hedef kitlesi, kullanicisi...