Kültür Sanat Edebiyat Şiir

tırşik sizce ne demek, tırşik size neyi çağrıştırıyor?

tırşik terimi Ayşe Çetiner tarafından tarihinde eklendi

 • Busemsi
  Busemsi

  O bir çorba :)

 • Fatih Yıva
  Fatih Yıva

  Tirşik Kürtçe kökenli bir kelimedir ve acımsı anlamına gelir. Ayrıca insanlar için ne yaptığı belirsiz ve aynı zamanda bir söylediği ötekini tutmayan anlamında da kullanılır. ... Kasım ile mart aylarında dağ ve tarlalarda kendiliğinden yetişen tirşik otu ise bir yaban pancarı türüdür.

 • Mehmet Çelik
  Mehmet Çelik

  Tırşık, çok eski bir Orta Asya yemeğidir. Toğga gibi yoğurt kökenli olan bu yemeğimiz, Türkler ile Anadolu'ya kadar gelmiştir. Osmaniye merkezli güney bölgelerimizde tanınır. Burada yazılan bazı bilgileri düzeltmek zorundayım, tırşık yapımında nar ekşisi, salça ve yağ kullanılmaz. Kullanılan malzemeler tırşık bitkisi (Latincesi Arum cinsi bazı türler), döğme (Yarma), ekşi yayık ayranı (Bazı özel pişirimlerde ekşi süzme yoğurt ayranı), un ve nohuttur. Bir gün önceden yıkanıp, ince ince kıyılan tırşık pancarı, büyük bir kazanda ekşi ayran içerisine konur ve üzeri unla örtülür. Kapağı kapatılan kazan ılık bir oda içerisinde sofra benzeri bir örtü ile sarıp sarmalanarak tümden örtülür ve bir gece bitkinin zehirinin atılması sağlanır. Ayran ile atılan bitki zehiri, üzerini kaplayan ve gece boyu emdiği zehirli ayran ile hamurlaşan un tabakası sayesinde alınır. Bu katman pişme öncesi dikkatlice toplanır ve bir canlının ulaşamayacağı şekilde yok edilir. Daha sonra içindeki nohut ve döğme eşliğinde sürekli karıştırılıp, yüzey kefi (Köpüğü) alınarak belli bir kıvam ve pişme derecesine kadar pişirilir. Şifa tırşığınız yemeye hazırdır ama, bekleyen tırşık daha lezzetli olur. Hele de yanında güzel bir bulgur pilavı varsa, değme gitsin. Afiyet olsun..

 • Firuze
  Firuze

  Tirşik namı diğer Andırın doktoru.Özellikle K.Maraş Andırın ilçesine özğü bir yemektir.Bir çok derde deva olarak bilinen tirşik zahmetli fakat çok lezzetli bir yemektir.Yanında bulğur pilavı ile harika olur :)
  daha fazla bilği için ziyaret etmek isterseniz www.tirsik.com bekleriz.

 • Aydın Kutlu
  Aydın Kutlu

  otantik bir güneydoğu yemeğidir. İçli köftenin ekşi ve yassı olanıdır. İyidir ve lezzetlidir.

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  eşşeğin aklına karpuz kabuğu getirtilen terim:(

 • Ayşegül Döğüş
  Ayşegül Döğüş

  Yabani bir ottan (latincede nedir otun adı bilmiyorum) içine; nohut,döğme(aşurelik buğday) ,nar ekşisi,salça,yağ konularak yapılan bir çeşit çorba.

 • Hayat Suyu
  Hayat Suyu

  'Tırşık' tır doğrusu. 'tırş' ekşi, ekşimsi demektir. Kürtçedir.