Kültür Sanat Edebiyat Şiir

tanbur sizce ne demek, tanbur size neyi çağrıştırıyor?

tanbur terimi Nevin Şahin tarafından tarihinde eklendi

 • Nilay Çivik
  Nilay Çivik

  Gerçek yazılışı ısrarla 'tanbur' olan, Türk müziğinin klasik sazlarından olmakla beraber en içli sazı, derinden gelen tınısıyla gönül telini titreten saz, öğrenmek uğruna ömür adamaya değer saz, Sami Büyüköztekir'den dinlenilince daha bir güzelleşen-özelleşen saz..

 • Leyla Gül
  Leyla Gül

  ...sesi bana hep seni hatırlatır efendim..

 • Şekerrîz
  Şekerrîz

  Yanlış olarak 'tambur' diye yazılan, en güzel Türk müziği sazlarından biri (Aslında keman, darbuka ve klarnet haricinde hepsi en güzel) . Tambur ise -bildiğim kadarıyla- çamaşır makinelerinin içindeki, çamaşırları koyduğumuz o silindirik zımbırtıya denir.

  Tanbur, yedi adet teli olan, en üstteki haricindekiler çift halde eşiğe bağlanmış, en alttakiler Yegâh sesine akort edilen, üstteki telleri de aşağıdan yukarıya sırasıyla Kaba Dügâh, Yegâh ve Kaba Dügâh seslerine akort edilen bir sazımızdır. Alttan ilk iki çift telleri eser icrasında aslî sesleri kullanmak, diğer telleri de eser içerisinde dem seslerde (bas ses de denir) ahenk oluşturmak içün kullanılır. Tanbur'un sesi erkek seslerdendir. Çağımızın en büyük üstadı Necdet Yaşar olup, bu konuda üstad olan başka yok demek değildir, sayalım, Murat Salim Tokaç, Özer Özel(şahsımın favorisi) , Murat Aydemir, Necip Gülses, Tevfik Soyata..

  Tanbur'a eşlik olarak en çok yakışan sazlar Ney ve Klasik Kemençe'dir. Ve lâkin, Tanbur'un sesi, bu iki sazın yanında da sönük kalmamalıdır, o zaman bir anlamı olmaz. Değil mi?

  Tanbur'un icrasından dinlemesi en zevkli eserler ise Gazi Giray Han'ın saz eserleri olup, Mevlevî Âyinleri ve taksimler de bu sırada başa baş giderler (tabii benim zevkimce, yoksa Necdet Yaşar gibi üstadların eşsiz tekniklerini dinlemek zevki de ayrı bir zevktir sanırsam, ama o bende yok maalesef.. :))

  İşte böylee... Öğrenmek isteyenler Önce Lavta veya kısa sap Bağlama ile de başlayabilirler. Nitekim heeppsi güzeldir..

  Nokta.

 • Yavuz Ulusoy
  Yavuz Ulusoy

  tanbur hayattai anlamsız çığlığı düzenli sesler olarak haykıran dağlardaki
  rüzgarın uğultusunu senizlerin hışırtısını ağaçların hemheme lerini bağrından fışkırtan duygu harmonisidir.

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  bir tanbur taksimi dinlemedeyim..aldı götürdü bambaşka diyarlara.....

 • Selime Altun
  Selime Altun

  türk sanat müziğinin en değerli sazlarından biridir.

 • Muhammed Sadık Erdoğan
  Muhammed Sadık Erdoğan

  başta tanburi cemil bey.şuan tanbur sazının en iyisi diye birşey yok.ercüment batanay.necdet yaşar bunlar süper ama şimdikiler yansımalar ve incesazdan tanıdığımız birol yayla.murat aydemir.murat salim tokaç bunlarda haarika isimler.yani türkiyede en güzel çalınan alet.çalanların hiçbiri kötü değil.

 • Feyza Yüksel
  Feyza Yüksel

  Tambur:tanbur:Mızrapla çalınan yarım küre şeklimde uzun saplı bir telli çalgı.Türk Musikisi çalgılarındandır.Tambur çalan kişiyen 'tamburi' denir.

 • F
  F

  Tambur'un yanlış yazılmışı.