Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sevme sanatı sizce ne demek, sevme sanatı size neyi çağrıştırıyor?

sevme sanatı terimi İlkay Sanal tarafından 13.08.2003 tarihinde eklendi

 • Hikmet Nazım
  Hikmet Nazım 10.06.2016 - 10:41

  erich fromm' a göre sevmek sanattır. bu sebeple sevgiyi öğrenmek için emek harcanmalıdır. insanlar sevgiye çok önem vermelerine rağmen sevginin öğrenilecek bir şey olduğunu düşünemezler. bunun üç sebebi vardır:

  birincisi; insanlar sevmeyi sorun olarak görmezler, sevilmeyi sorun olarak görürler. yani insanlar sevmek için değil de sevilmek için çaba harcarlar ve sevgi sorununun bu şekilde çözüleceğine inanırlar. bu şekilde düşünen insanlar diğerleri beğensin diye güzel giyinir, kabul görmek için güler yüzlü davranır. fromm'a göre ise esas olan sevmektir.

  ikincisi; insanlar sevmeyi bir yeti sorunun olarak değil de nesne sorunu olarak görürler. çağımız insanı sevmek için gerekli nesneyi bulması gerektiğine inanır. halbuki erich fromm'a göre sevmek bir yetidir ve nesnesinin ne olduğu da o kadar önemli değildir.

  üçüncüsü; çağımız insanı aşık olma gibi geçici bir duyguyla sevgi içinde olma gibi uzun süreli birlikteliği aynı şey sanır. halbuki aşık olmak, kişiler arasındaki geçici bir cinsel dürtüyü temsil eder ve fromm'a göre bu tarz bir cinsel birleşme kişileri birbirlerine daha da yabancı ve uzak yapmaktan başka bir işe yaramaz.

 • Sanalizasyon Faresi
  Sanalizasyon Faresi 22.12.2010 - 15:45

  İnsanlar, sevmenin basit olduğunu, ama doğru sevgi nesnesini bulmanın ya da sevilmenin zor olduğunu düşünür... Bu tutumun kökleri çağdaş toplumun gelişmesinde bulunan nedenleri vardır. Nedenlerden birisi, yirminci yüzyılda, ´sevgi nesnesi´ seçimiyle ilgili olarak ortaya çıkan büyük değişikliktir. Viktorya çağında, geleneksel birçok kültürde olduğu gibi, çoğunlukla sevgi, sonunda evliliğe giden kendiliğinden bir kişisel deneyim değildi. Tersine, evlilik, ilgili aileler veya bir çöpçatan aracılığıyla, ya da aracıların yardımı olmaksızın bireylerin yaptığı bir anlaşmaydı; toplumsal varsayımlar temeline dayanıyordu ve evlilik gerçekleştikten sonra sevginin gelişeceğine inanılıyordu...

  Son birkaç kuşakta ´romantik sevgi´ kavramı, Batı dünyasında neredeyse evrenselleşti. Geleneksel evlilik tarzının tamamen ortadan kalkmamış olmasına karşın, insanların büyük çoğunluğu ´romantik sevgi´, yani evlilikle sonuçlanması gereken kişisel sevgi deneyimi arayışı içindedir... Sevgi konusundaki bu yeni özgürlük kavramı, işlevin önemine karşıtlık içinde nesnenin önemini büyük ölçüde arttırmış olsa gerek. Bu etkenle yakından ilişkili bir başka şey de, çağdaş kültüre özgü bir başka özelliktir. Kültürümüzün tamamı, satınalma iştahına, karşılıklı çıkara dayalı alışveriş görüşüne dayanmaktadır. çağdaş insanın mutluluğu, vitrinlere bakmaktan ve peşin ya da taksitle alabileceği her şeyi almaktan ibarettir. Kişi başkalarına da aynı gözle bakar.

  Erkek için çekici bir kadın? ve kadın için çekici bir erkek, peşinden koşulan bir ödüldür. Burada ´çekicilik´, genellikle popüler olan ve kişilik pazarında arkasından koşulan hoş bir özellikler paketi anlamına gelir. Kişiyi özellikle çekici yapan şey, fiziksel ve zihinsel anlamda günün modasına bağlıdır. Yirmili yıllarda içki-sigara içen, atak ve seksi olan kızlar çekiciydi; bugünün modasında ise daha çok evcil ve ürkek olmak gibi özellikler aranıyor. On dokuzuncu yüzyılın sonlarında ve bu yüzyılın başlarında bir erkek, çekici bir ´paket´ olmak için saldırgan ve hırslı olmak zorundaydı, şimdi ise sosyal ve hoşgörülü olmak zorunda...

  Fromm Sevme Sanatı

 • Şerife Duman
  Şerife Duman 13.04.2009 - 19:13

  Hedef önce adam olma sanatını başarıyla tamamlamaktır... Gerisi gelir....

 • Duney Neuh
  Duney Neuh 06.02.2007 - 03:30

  erich frommdan inciler...

 • Nade Schnitt
  Nade Schnitt 21.10.2006 - 20:46

  ulan karı senin için geberiyorum seni de cok seviyorum avradım benim.

  (bkz.askini ilan etmek)

 • Murat Duygulu
  Murat Duygulu 27.11.2005 - 20:55

  çağımızda hakatten sanat haline geldi.. yazık..

 • Aldous Huxley
  Aldous Huxley 24.05.2005 - 20:11

  'İnsanın en derin ihtiyacı, ayrılığının üstesinden gelme, yalnızlığından kurtulma ihtiyacıdır. '

  Erich Fromm
  Sevme Sanatı

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım 03.03.2005 - 08:55

  Zanaatkar işi.

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca 30.09.2004 - 11:38

  ISRARLA tek başıma yaptığım sanat...

 • Mehmet Kahraman
  Mehmet Kahraman 21.09.2004 - 00:17

  Sevdiğinle yaşamak güzel ama yaşam zordur. Uğraş ister birliktelik ve çiçek gibidir sevgi.
  Bilin ki sevginin can suyudur ilgi.
  Kavga olacak doğal ki..
  Yüreğini delmezse hoştur dövüş sonrası barış,
  Kişilikte olursa yarış, kim kimi sindirirse kazanır sanmayın.
  Böylesi yarışta kaybeden kaybeder, kazananda kaybeder.
  Yaşamaı paylaşmak sevgiyi paylaşmaktır, anlaşmaktır,
  Vermeden alınamaz tek şeydir mutluluk.
  Önce ver, sonra al...
  Aldığını vermek ödeşme; verdiğini almak haktır,
  Sevgi sıcak yataktır,
  Sıcak uyumaktır yatağında, dokunmak sevdiğine..
  İnanın çok zordur dokunmak, istemediğin tene...

 • Mehmet Kahraman
  Mehmet Kahraman 21.09.2004 - 00:11

  Sevgi, insanı diğer insanlardan duvarları yıkan, onu diğerleriyle birleştiren, etkin bir güçtür. Sevgi kişinin soyutlanma ve ayrı olma duygularını yenmesini sağlar, kendisi olmasına, bütünlüğünü yitirmesine yol açar. Sevgide bir olan iki varlığın, iki ayrı varlık olarak da ikilemi yaşanır.
  Haset, kıskançlık, hırs, her çeşit açlık, bunların tümü tutkudur. Sevme ise zorlama olmadan sadece özgür olunduğunda yaşanabilen, insan gücünü somutlayan bir eylemdir, bir sanattır...
  Sevmek bir eylemdir edilgen bir duygu değil. Bir şeyin 'içinde olmaktır' bir şeye 'kapılmak' değil.

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca 18.09.2004 - 20:20

  herkesin içine doğuştan yerleştirildiğini sanırdım...
  yanılmışım, bazılarında yok...

 • Zeynel Celik
  Zeynel Celik 17.08.2003 - 01:12

  Fromm'un enfes bir kitabı. Tavsiye ederim.

 • Abdulkadir Kahraman
  Abdulkadir Kahraman 14.08.2003 - 08:38

  Derelerde saz olur
  Gül açılır yaz olur
  Ben yarime gül demem
  Gülün ömrü az olur

  Gibi birşey galiba.....