Kültür Sanat Edebiyat Şiir

punk sizce ne demek, punk size neyi çağrıştırıyor?

punk terimi Canan Aktürk tarafından tarihinde eklendi

 • Deniz Ercivan
  Deniz Ercivan

  " Die Toten Hosen"
  Das Gesicht der Gruppe " Campino"

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Aslında bir tür ideolojidir. Temel amacı olabildiğince fazla özgürlük tanımak olan düşünce sistemi, bireycilik, otorite karşıtlığı, şart olmamakla beraber politik anarşi, özgür düşünce ve ahlakı içerir. Punk’ın dünyaya karamsar bir bakışı vardır çünkü modern uygarlık insanlık üzerinde bilinçli bir baskı kurmaktadır. Punk, düşüncelerini Punk rock, fanzinler ve konuşma yoluyla yaymaya çabalar.
  Punk’ın dayalı olduğu ideoloji genelde Anarşidir, fakat başka ideolojilerle de birlikte anıldığı olmuştur, bunlar arasında liberal, sol liberal, sosyalizm, Anarşist komünizm, ve hatta neo-Nazizm vardır.
  Çoğunlukla solculukla bağlantılı görülmektedir, fakat punklar çoğu kez solcuları en az sağcıları eleştirdikleri kadar şiddetle eleştirmektedir. Punklar kendilerini punk olarak adlandırır ve ne sol ne de sağ ile ilişkili olmadıklarını söylerler.

 • Enerji
  Enerji

  punk = haşereler ordusu,pembeli gayler:D, anarsik herifler

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  dead kennedy's
  misfits
  ramones
  samhain
  sex pistols
  ........eskiden çok dinlerdim ama simdi kafa...kiyorlar.......

 • Özgür Yılmaz
  Özgür Yılmaz

  eylenmeyi isyanı özgürlüğü

 • Ferhat Uludere
  Ferhat Uludere

  Punk's not dead

 • Sezin Arıkan
  Sezin Arıkan

  Punk hem müzik tarzı hemde yaşam biçimi ama artık punk müzik olaraak bilinmio nerdeyse.Punkla ilgili bi knu açldıınıda o ne grupmu fln dienler oluo ne yasııık:((ama bndee punkı dnlemektn çoq yaşan biçimi olarak grüorm çoqta eğlenceli tavsiye bndeen :))

 • Melisa Goktas
  Melisa Goktas

  bence punk bi ruh halidir...bi yasam tarzdr..icinzdeki ofke enerji ve yaratclgn birlesimidr punk..70lerin yarsnda baslayp varoslarn aristokratlara varolan sisteme haykrsi ve bunu bi yasam tarzi haline getrmeleridir...

 • Martin Gore
  Martin Gore

  duvara karsı filminde birol ünel in PUNKS NOT DEAD sarkısıyla ucması cok hosuma gitti,haberin olsun cevat abi evetevet..

 • Onur Umut
  Onur Umut

  asi gençliğin ne yapar ne eder ne dinler? gibi basit soruların bi kısmını oluşan müzik türü,yaşam biçimi.zira 70 lerin sonuna doğru patlak vermiştir.kendine özgü giyim tarzlarıyla,saçlarıyla ve bi türlü içlerinden atamdıkları şiddet imgeleriyle değişik bi kokuydu punk..ama nirvananın saltanayla 90lardan itibaren grunge e salıvermiştir kendilerini.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Offspring, NOFX, Rancid, Bad Religion gibi punk Rock ve ska türleri yapanlar hala iş yapıyorlar. Lakin Sex Pistols, New York Dolls, The Ramones, Stooges, Dead Kennedys, Crass gibi baba punk gruplarının getirdiği kültüre rastlamak zor olsa da etkilerini görmek mümkün... tabi buralarda nesli tükenmeye yüz tutmuş, mohikan stili saçları, çivili giysileri ve kareleri kırmızı bezleriyle punkçı abileri ve ablaları görmek mümkün... Anarşizme ilgi oldukça zati, punka ilginin azalacağını düşünmüyorum...

  Şu aralar Good Charlotte adında yeni yetme özenti bir pop punk rock grubu listelere girdi, cliplerini bir daha bir daha izlemekten gına geldi, punk grubundan çok Marlyn Mason'ıa özentilerine benziyorlar.

  Punk ölmüş gibi gözükse de müzik endüstrisini çok etkilemiştir. Hele bu aralar piyasasında baya kaşımıza çıkıyor... O yüzden punk müziğinin kolay öleceğine inanmıyorum, şekiller değiştirerek yaşamaya devam ediyor.

  Muzik türleri artık uclarda değil cevreye uyum sağlamış şekilde yaşıyor. Zaten globalleşmenin etkisi güçlenmesiyle her şey birbirine karıştı; Punkçı giyenen biri, pop dinliyor; popcu gibi giyenen punk dinliyor bir de popcu ve punkcu gibi giyinenler var.... muzik değil çorba maşşallah :)

  Bu arada New Model Army'i unutmayayım :)
  Gerçekten de müzik dünyasına geçen çok kaliteli punk grupları var... onların yaşadığı dönemleri bir daha aynı şekilde yaşayamıyacağımızdan belki onlar gibi bir başkaldırı kültürü görülmeyecek ama müzik kalitesi diğer gruplara taşınarak yaşamaya devam edecektir...

 • Pelin Taş
  Pelin Taş

  çok eskimiş ve neredeyse yok denecek kadar az dinleyeni bulunan bir müzik türü....