Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

mühendislik sizce ne demek, mühendislik size neyi çağrıştırıyor?

mühendislik terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  insanlara bu mesleği anlatmak kadar zoru yoktur.

 • Ahmet Ay
  Ahmet Ay

  secilen bolume gore degisen zorluklari vardir. uzmanlasilmasi gereken bir meslektir. hakkiyla yapmasi caba ister.

 • Ali Yağuz
  Ali Yağuz

  Yapılan hendese dalına göre yorumlar bence değişik olmalı! Ama nihayetinde hepsi ALLAH'ın ADL ve MUKADDİR ismine dayanmaktadır.Hendese diğer tabirle Mühendislik kemalini bu isimlerde bulmak tadır.Ali Haydar NURCU.

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  Güven

  Özveri ve

  Ter ister....

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Mühendis olan kişinin uğraştığı dal olan mühendislik çok büyük sorumluluk gerektiren bir meslektir.

  Universite de tarihte, mühendislikten dolayı kaynaklanan bir disaster (felaket) konusu hakında assignment (ödev) hazırlamamız iştenmişti. Bu ödevden önce sorsalar aklım Stalin gibi katliamlara neden olmuş diktatörlere giderdi ama bu ödevden sonra mühendisliği hafife almamız gerektiğini anladım. Planlama ya da dizayn oluşabilicek en küçük bir hata, binlerce insanın ölümüne sebep olduğunu gördüm.

  Ulaşım, yaşadığımız ev, çalıştığımız yer gibi günlük hayatımızı sürdüğümüz yaşamda etrafımızda bulunan çoğu madde mühendislik ürünüdür. Üretimdeki en küçük bir dikkatsizlik saymakla bitmeyecek felaketlere neden olabilir. Bu yüzden mühendislik de tahminle ya da baştan sağma iş ile olmaz.

  Mimar Sinan, Câbir bin Hayyân, Biruni, Fergani, Bettani gibi adlarını saymakla bitmez alimlerimizden batı ilmi öğrenmişken... Günümüz de trafik, fen, matematik, mimari gibi mühendislik konuların da batıya muhtaç durumundayız...

  Sistemimizde ki bozukluklar kurumlardan, bireylere yayılmış ve aklımızı iyiye değil hileye çalıştırıyoruz. Ucuz malzeme kullananlardan, korumasız iş yapanlara kadar üretim bilincinde büyük bir boşluk yaşamaktayız. 'İlim; İmanın direği İslamın yaşam kaynağıdır' derken sadece mühendislik de değil, yaşantımız da ve uğraşlarımız da toplumumuzun gerekli eğtim, idrak ve bilinç düzeyine ihityacı vardır. Yoksa binlerce can ucuz nedenlerden dolayı telef olmaya devam edecektir.