Kültür Sanat Edebiyat Şiir

jerzy kosinski sizce ne demek, jerzy kosinski size neyi çağrıştırıyor?

jerzy kosinski terimi Onur Umut tarafından tarihinde eklendi

 • Ceylan Pervin
  Ceylan Pervin

  boyalı kuş elbette.okurken iliklerinize kadar o ızdırabı size hissettiren eşsiz bir kitap..

 • Yasemin Doga
  Yasemin Doga

  Kosinski; kötülüğü, şiddeti, acımasızlığı; en çocuk, en masum olduğu zaman deneyimlemiş, bu kötülükle büyümüş, yaşadıklarını yazmış bir adam. Kötülüğün en arı haliyle büyümüş, öğrenmiş bir çocukluğun ödülü ne olur geleceğin yazarına: su katılmamış bir gerçeklikle yaratılacak kötülüğün destanı...

  Kendisi siddeti ve acimasizligi dile getirmekle kalmaz, okuruna yasatir da. Bu nedenle kotulugun yazari olarak tanimlanir. Boyalı Kus ve Adımlar; yazarın tanınmış eserlerindendir. Her yaratısında olduğu gibi -okuyanın tüylerini diken diken edecek sahnelerle dolu- bu eserlerde de yazarın usta kaleminden çıkan kararlı cümleler, her okunuşta yeniden yaşanacak yaşamlara koşulsuz katılmayı emreder okuruna.

  Kosinski -benim gibi lafı dolaştırmaz- doğrudan söyler söyleyeceğini; anlatımında karmaşık veya kendi anlatmak istediğinin dışında anlaşılacak bir deyim, ima bulamazsınız. Okur, kendi türünün kontrolsüz acımasızlığı ve iğrenç yüzüyle kalakalır.

  Ölümü de sıradışı yaşamı kadar korkunç, düşündürücü. Yazarken yaptığı gibi -bir eleştirmen şöyle söylüyor kendisi için: romanlarını o kadar seyrek yazıyor ki sanki bir kelimesi ona bin dolara patlıyor, bir sözü yanlış kullanırsa da hayatına patlıyor- belki ölümünde de vakti olabildiğince uzatmak, acıyı perçinlemek, kötülüğe kadeh kaldırmak için kafasına bir torba geçirip sonlandırmayı seçiyor yaşamını.

 • Aylin Yıldız
  Aylin Yıldız

  İyi yazar.

 • Demet Hecer
  Demet Hecer

  roman polanski ile herzaman karıştırılan fazlaca değeri bilinmemiş,önemli ve gururlu yazarlarımızdandır

 • Onur Umut
  Onur Umut

  karisi ile tv izlerken banyoya gidip kafasina naylon torba gecirip baglayarak intihar etmistir.

 • Onur Umut
  Onur Umut

  jerzy kosinski 1933 yılında rus asıllı bir ana-babadan polonya'da dünyaya geldi. eğitimini polonya'da tamamladı ve öğretim görevlisi olarak varşova bilimler akademisi'ne girdi. 1955 yılında başladığı asistanlık görevine 1957 yılına kadar devam etti. 1957 sonlarında ford bursuyla amerika'ya gitti; daha sonra guggenheim bursuyla amerika'da öğrenimine devam etti. psikoloji doktorası tamamladıktan sonra wesleyan üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev aldı. daha sonra princeton üniversitesi'nde ve yale üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı. ilk eseri 1960 yılında yayınlandı; joseph novak takma adıyla yayınlanan bu kitabını büyük başarıya ulaşan boyalı kuş/the painted bird izledi. fransa'da yazara 'en iyi yabancı roman' ödülünü kazandıran boyalı kuş 36 dile çevrildi ve bütün yayınlandığı ülkelerde aynı başarıya ulaştı. jerzy kosinski daha sonra yayınlanan adımlar/the steps ile başarısını sürdürdü. adımlar yayınlandığı sene amerika'nın en büyük edebiyat ödülü olarak bilinen 'national book award 1969' armağanını kazandı. yazarın üçüncü romanı bir yerde/being there 19 dilde aynı zamanda yayınlandı. 'çağımızın en büyük belgeleri arasında yer alacak' bir roman olarak nitelendirilen boyalı kuş yazarın en çok yankı uyandıran eseridir. yazar bütün çevirilerde ve romanın filme aktarılmasında 'boyalı kuş' adının değiştirilmemesini öne sürüyor.
  (boyalı kuş'un mayıs 1974 tarihli 6. baskısından)