Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

İnsanları Anlayamamak sizce ne demek, İnsanları Anlayamamak size neyi çağrıştırıyor?

İnsanları Anlayamamak terimi Seu Kuyt tarafından tarihinde eklendi

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  Her daim geçerli sonuçtur....

  İlla ki anlaşılmaz...

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Empati yapmayınca anayamazsın karşındaki insanı.
  Karşımızdaki insanın derdini ve mesajını algılamak için bu şarttır.
  Ülkemizde eksik olan bu olduğu için, biribirini anlayamayan toplum haline dönüşüyoruz, hızla.

 • Bişey Bişey
  Bişey Bişey

  Ben kendimi anlamakta zorlanırken onlar eksik kalsın..

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  efenim evvelen bir gerçeği vurgulamakta yarar görüyorum:
  ifritciğim gitmiş olabilir,
  avisto tatile çıkmış olabilir,
  limon yüzümüze bakmıyor olabilir ;)
  istitar kezzap leyla yazmıyor yahud yazıyor ise de henüz gözüme çarpmış olmayabilir,
  besteden artık şahsım hazzetmiyor olabilir,
  tukebbir peşine düşeceğimi sanmış olabilir,
  wu kayıplarda olabilir,
  lorinzinden artık haber alınamıyor olabilir; ..........olmasına rağmen efenim ben vü mübarek dedelerim ziyadesi ilen kalabalık olup cümle aleme yeteriz inşallahulalem...
  efenim şu düsturunuz olsun her daim; 'fiyakalı yalınız kalmaz; yalınız bırakır! 'öyleki şu cevabı laptop'da yazamıyorum mübarek dedelerim görsün deyu konferans salonunda beyaz perdede evvelen kürsüde yazılmışları okuyup her birinin ayrı ayrı rızası ilen cevap yazıyoruz dedelerimin asabi vü dominant kimlik kişilik mizaçlarından mütevellit arada kan gövdeyi götürmüyor da değil bilhassa hatun cinsinin üzerimizden prim yapmaya kalkışması noktasında dedelerim asabileşip 'ya artık onu bitir,nedire göm; yahud da muhattap alma oğul! bizden söylemesi'diyorlar efenim;
  mübarek dedelerime hürmet ilen...

 • T£k Bir
  T£k Bir

  Yalnızlığın fiyakalı halidir. Zannımca tabi :)

 • Beste Negâr
  Beste Negâr

  kimse sesinden rahatsız değil, ama başkasını tarif ederken herkes kendi sesinden ücrâ! ! !

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  kendinden bihaber olmakla seyreden empati yoksunluğu gibi elim komplikasyonları olan dramatik durum idir...
  itina ilen...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  İnsanlığı bile idrak edememiş bir kitle.Bu kitle varlığın manasını bir avuç gulgul ve bir avuç arpa yemek zanneder

 • Aynur Qehremanova
  Aynur Qehremanova

  bence her insanin icinde kotuluk vardir ama bazilarinda cok bazilarinda az eyer karsinizdaki insan sizden kolaylikla kuse biliyor ve size kolayca surat yapiyorsa bu insandan bence kacin boyle insanlar bu gun bir sey soylerler yarin soylediklerini tesdiklemezler eyer onlar size surat yapiyorlarsa kendileri gunahkar olsa bile siz onlara sayqi gosteib gonlunu almaya calisirsaniz bu kendinizi kucuk dusurmek deyil kendinizin ne kadar yuce gonullu oldugunu gosterirsiniz, bildirmek isterim ki soylediklerim tamamile benim kendi dusuncem
  mesela ben iyilikden anlayan biriyim biri bana iyilik yapinca ona kendimi borclu gibi dusunurum ve karsimdaki insaninda benim yaptiklarim karsisinda bana kendini borcluhiss etmese bile bana karsi sayqili olmasini ve her zaman bu iyiliyimi unutmamasini isterim bu benim dusuncelerimdir

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  olağan sonuç! ! !

  hayretler içindeyimdir ki
  ben bugüne kadar ailemdekiler de dahil 1 kişiyi anlayabilmiş deilken
  birileri cheetah mode'da evleniyolar falan
  çocuklar yapıyorlar lanet dünyayı gıdım anlamadan
  .... kahrolası döngü devam edio böylece...
  nassı ya!

 • Harun Çat
  Harun Çat

  acaba biz kendimizi anlıyormuyuzda insanlarıda anlayalım....
  acaba.....

 • Selma Doğan
  Selma Doğan

  bizim için değerli olanlarını anlayalım yeter...... :))

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  hep laf! 'kadınları anlayamıyorum' 'erkekleri anlayamıyorum' 'gençleri anlayamıyorum' bıdı bıdı da bıdı bıdı...anlayacaksın da ne olacak,hak verecek misin,uzlaşabilecek misin? ? anlama ve yaşa.alla alllaa!

 • Onur Umut
  Onur Umut

  beyinle ruhu ayıran alan
  birçok farklı biçimde
  deneyimden etkilenir-
  kimi beynini yitirip
  ruha dönüşür:
  deli.
  Kimi ruhunu yitirip
  Beyne dönüşür:
  Entelektüel.
  Kimi ikisini de yitirir ve
  Kabul görür.
  ......................bukowski

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Terimi ben açmışım :) Ne büyük bir başarı(!) Şanseseri buldum. Her neyse(neyseyi semem ama her neyse idare eder :))
  İnsanları Anlayamamak
  Düşünmek eylemini her zaman canlı tutmak iyi bir şeydir zannedersem. Ne de olsa düşünmek hem menfi hem de müspet bir hareket tarzıdır.
  Bazı insanları anlamak kolay değildir. Aslında bana göre tüm insanları anlamak kolay değildir. Bana göre insanlar hakkında onların hareketlerine binaen sadece bir fikir elde edebilirsin. Bu fikirler onlarla kurduğun iletişimde senin işine yarar. Çünkü insanı tanımak onu anlamanın bir yoludur.
  Eskiden daha fazla karışık düşünürdüm. Bir tohum atardim zihnime ve açılan kapılardan ilerlerdim; satrançta hamle yapmak gibi bir şey.
  Bunu daha sonra başka insnalarda da kullanmaya başladım. Bir kelime geçtiğinde ya da herhangi bir durum söz konusu olduğunda karşımdakinin hareketlerine dikkat kesilirim ve onun zihninden neler aktığını tahmin etmey çalışırım. Tahmin etmek tamamiyle tespit etmek değildir; çünkü kimk bilir o anda aklından neler geçiyordur; ama ben sadce antreman yapıyorum onun ne düşündüğünü anlamaya çalışarak. Bu bazen işime yarıyor; çünkü onun bir sonrki hamlesini tahmin etmeme yardımcı oluyor; tabii her zaman değil; belki bir sonraki hamlesi bile tutmuyor; ama ben de düşünmenin olasılıkları üzerine kendimi zorlamış oluyorum ve ne kadar zorlarsam, kabına falz gelip de onu genişleten madde gibi ben de accık genişlediğimi snaıyorum. Tabii bu da hatalı bir düşünce olabilir; kendimi bu şekilde hissetmeye ve düşünmeye şartlandırmış olabilirim.
  Sonuç, insanları anlamak zor; ama gene de onları düşünmeye değer

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Mai Salon/(08.10.2004 21:41)

  İnsan Denen Garip Yaratigin Hal ve Hareketlerinden Kesitler

  Cogu insanda takdir gabiliyeti gelismemistir.Bu tip insanlar hep kendilerine donukturler, cevrelerinde yapilan ii seylere karsi genellikle duyarsiz kalirlar.Onlar icin varsa yoksa kendileridir.Aslinda biraz da bencillik tanimina girmektedir bu yazdiklarim.Bu insalarin takdir etmemelerinin en buyuk sebeplerinden biri neden ben degil de o sorusunu sormalaridir.evet neden ben dgil de o? Benim ondan neyim eksik, zaten bence tamamiyle o yapmamistir bunu; yapsa bile ne cikar ki; herkes yapaiblir bunu? kimi cumleleri akillarind dondurup dururlar.Gercekten de deger bilmez insanlardir byu zati muhteremler.İsleri gucleri kendilerine calismaktir.hatta bazen ii niyetli bile olduklarini sanirsiniz.Bundaki yanilmaniz onlarin kurnazliklarindan kaynaklanmaktadir.Nasil mi? Ornegin bir durum vardir ve bir bicim belirlemek gerekir kendine.Bu gorus genellikle bu adamlar icin kendilerine dogrudur; ama bunu oyle bir yolla yaparlar ki sanki sizi de dusunduklerini sanirsiniz.Halbuki siz sadec bir bsamak ya da herhangi birisinizdir gozlerinde.Bu adamlar asla tam anlamiyla sevemzler; cunku cikarlari ne tarafa meylediyorsa o tarafa kayma gibi bir egilim icindedirler.Bu da onlarin bir yerlere baglanmalarina engel olur.Genelde sevimli ve canayakin hatta yardimsever gorunmeye calisirlar; bunlar onlarin kullandigi kendini koruma yontemlerinden bazilardiri.Yoksa bunlari kullanmazlarsa insanlari kullanamayacaklarini bilirler.Zekidirler; zaten zeki olmak zorundadirlar; yoksa hicbir ise girisemeyecekleri bilir ve hissederler.Bu adamlar asl iktidar olamazlar; sadece sistemden beslenen obur asalaklar olarak kalirlar.ZAten bu onlar icin yeterlidir.Hic bir dusunce onlar icin kutsal ya da vazgecilmez degildir.Bir sisteme mahkum olmaktansa ondan azami derecede yaralanmayi secerler.Bir nevi kan emicilerdir.
  Boylelerinden ekseriyetle uzak durmak gerekir; ne kadar uzak kalirsaniz o kadar onlardan daha az zarar gorursunuz.
  ....
  ....