Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

ilaç sizce ne demek, ilaç size neyi çağrıştırıyor?

ilaç terimi Ahmet Özercan tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan

  çivi çiviyi söker, el eli; el de yüzü yıkar vs dolaylarında :)

  https://pin.it/3xkkbl7

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Haplar...

  Görünmez kelepçeler...

  ...

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  Bu sektördeki milyon dolarlık soygunlar içler acısı... Başlandı gerçekler su üstüne çıkmaya...Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir... Önemli olan bu yapılanları unutmamak be bilinçlenmek...

 • Su Toprak
  Su Toprak

  tüm hastalıkların nedeni düşünsel olmakla beraber tedavinin de düşünsel yapılabilmesi biraz zor olduğu için argelerde bulunan ve geliştirilen tedavi ürünleri..

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  Yan etkisi fazla ilaçlar gelişmekte olan ülkelere satılıyor. Yetersiz beslenmeye karşı verilen ilaç çocuklarda gelişmeyi durduruyor, bir başkası da çocukları siroz yapıyor.
  Yan etkileri fazla olduğu için Batı'da piyasadan kaldırılan ilaçlar yoksul ülke pazarlarına sürülüyor. Almanya'daki 'İlaç Kampanyası' adlı sivil toplum kuruluşu da buna karşı mücadele ediyor. Deutsche Welle'nin haberine göre, İlaç Kampanyası'nda çalışanlar, kimi ilaçların yan etkilerinin de 'korkunç' olduğunu belirtiyor. Örneğin 80'li yıllarda, Schering firması tarafından üretilen 'Fortabol' adlı bir ilaç, yetersiz beslenmeye karşı Filipinler'de satışa sunuldu. Ne var ki Fortabol'un önemli bir yan etkisi vardı: Çocuklarda gelişmeyi durduruyordu. Bir başka yetkili Dr. Christiane Fischer, 'Kötü ilaçlara örnek olarak, özellikle Bayerstonic'i verebilirim' dedi.
  En çok tüketilen kolesterol düşürücü

  Dünyada en çok satılan iki ilaç kolesterol düşürücüler. Pfizer'in 'Lipitor' adlı ilacının pazar payı 10.3 milyar dolar. Merck'in 'Zocor' adlı ilacının payı ise 6.1 milyar dolar. En çok satan üçüncü ilaç ise psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan 'Zyprexa'. Eli Lilly firmasının ürettiği bu ilaçtan tüm dünyada 4.8 milyar dolarlık satılıyor.  Türkiye'ninde bu tip ilaçlardan nasibini alıp almadığı konusunda bir bilgi bulunmuyor. Ancak uzmanların ortak görüşü bu tip ilaçların türkiye'de de yaygın olarak kullanıldığı yönünde.

  Uzmanlar konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığının açıklama yapmasını istiyorlar ancak, bakanlıkta ilaçlarla ilgili olarak daha önce patlak veren skandallardan dolayı böyle bir skandalın çıkmasını istemedikleri için hiç bir bilginin gelmeyeceğini dolayısiyle oyunun devam ettiğinden endişe duyduklarını dile getiriyorlar.

  Uzmanlar, 'Yani Türkiye'de tedavi olmak için ilaç alanlar aslında tedavi olmayıp daha fazla hasta ediliyorlar, bunada kimse ses çıkartmıyor, çünkü bu işin rantı çok büyük ve bunun bozulması işlerine gelmiyor' diyorlar.

  Konuyla ilgili olarak tabib ve eczacı odalarının bu tip olayları yakından itakip etmesi gerekirken onlarında sessiz kalmalarının Hipokrat yeminiyle bağdaşmadığınıda anlatan uzmanlar bu tip olayların onlarında halka değil kendilerine çalıştıklarını gösterdiğini bu durumunda çok vahim ve üzücü olduğunu belirttiler.

 • Hakan Özer
  Hakan Özer

  yatak kuyu
  derin uyu
  kaçkına kaç
  aç bi_ilaç
  gözünü aç işte ilaç
  otu iskenderin gözüne batırır
  uyanınca anca
  kanca aski yarim
  karın yarın
  aç gözünü bul karsında
  murada er genç yaşında

  açıldımı körün gözü
  doğrulansın ata sözü

  neyse niyet
  odur kısmet
  bu kız bu kızana kısmet.

 • Selma Doğan
  Selma Doğan

  seninle hiç işim olmaz.... Çünkü 15 yıldır ilaç kullanmıyorum ve eskiye oranla hiç hastalanmıyorum... İlaçlar bir yandan vücudumuzu tamir ederken diğer yandan böbrek ve karaciğerimizi mahvediyor... sENSİZ DAHA MUTLUYUM İLAÇ.

 • İpek Yılmaz
  İpek Yılmaz

  yakın arkadaş

 • Nesli
  Nesli

  Şu tabletler,merhemler haricinde öyle etkili ilaçlar varki,
  Çünkü dünya yara,
  Yaranın içinde bulduğun ilaç bir yanını düzeltirken bir yanını çökertir,
  Hastaysan ve ilaç istiyorsan yüzünü dünyadan çevir,
  Geçmiş olsun,

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  iyi olmak için kullanılan, suni ve doğal olarak bulunabilen, genellikle kapsül biçiminde olup, kutu ve şişelere hapsedilmiş olan iyi; olmaya vasıta olanlardır